شباهت ترامپ و جورج بوشِ پدر چطور به شکست در انتخابات می‌انجامد؟

خُلف وعده‌ای که شاید ترامپ را یک‌دوره‌ای کند

تاريخ 1398/08/28 ساعت 10:45

اگر تعرفه‌های ترامپ به صورت کامل اجرایی شوند، هر خانوار آمریکایی مجبور خواهد شد سالانه به صورت متوسط ۱۷۹۵ دلار مالیات بدهد و این نزدیک به پانصد دلار بیشتر از وعده‌های قبلی است.

آینده نگر/ منبع: بلومبرگ

دونالد ترامپ به شکل خطرناکی وضع خودش را شبیه جورج بوش پدر کرده. همان چیزی که بوش پدر را به یک رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه تک‌دوره‌ای تبدیل کرد، حالا در انتظار ترامپ است و آن هم چیزی نیست جز افزایش مالیات‌ها.

بر اساس آمار بنیاد مالیات آمریکا، اگر تعرفه‌هایی که ترامپ قبلا اعلام‌شان کرده اجرایی شوند، سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه بالا می‌آید که باید با افزایش مالیات‌ها تامین شود. این در حالی است که بر اساس قانون کاهش مالیات‌های سال ۲۰۱۷ که ترامپ خیلی به آن می‌نازد، سالانه باید ۱۶۵ میلیارد دلار از مالیات‌هایی که مردم آمریکا می‌دهند کم شود. تغییراتی که ترامپ در قوانین مالیاتی آمریکا ایجاد کرد، در سی سال گذشته بی‌سابقه بود و انتظار می‌رفت که تاثیرش روی خانوارها و کسب و کارها زیاد باشد. (و البته برای کسب و کارها بهتر هم بود).

جورج بوش پدر هم تقریبا وضع مشابهی داشت. او در کمپین سال ۱۹۸۸ برای رسیدن به ریاست جمهوری به مردم وعده داد که اصلا مالیات جدیدی بر آنها تحمیل نخواهد کرد. بوش پدر از قبل مسند داشت و معاون رونالد ریگان بود، اما گروه زیادی از محافظه‌کاران در اردوی حزب جمهوری‌خواه اصولا به پای‌بند ماندن او به برنامه کاهش مالیات‌ها شک داشتند و شک‌شان هم درست بود. بوش پدر که سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ را صرف مبارزه با تلاش‌های کنگره برای افزایش مالیات‌ها کرده بود، درنهایت به خاطر مواجه‌شدن با کسری بودجه مجبور شد مالیات‌ها را بالا ببرد و بودجه دفاعی را پایین بیاورد. افزایش مالیات‌ها در سال ۱۹۹۱ اجرایی شد و یک سال بعد، بوش پدر در کمپین انتخاباتی با مسائلی مثل افزایش بیکاری مواجه بود. از همه بدتر اینکه او با بالا بردن مالیات‌ها، خود را از سنت محافظه‌کارانه جمهوری‌خواهان جدا کرده بود. کند شدن اقتصاد هم مزید بر علت شد و او انتخابات را باخت. اگر ترامپ به اندازه کافی محتاط نباشد، همین سرنوشت در انتظار او هم خواهد بود؛ هرچند که وضع او کمی تفاوت دارد.

ترامپ در کمپین انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۱۶ وعده داد که تقریبا هر شهروند آمریکایی در دوران حکومت او شاهد کاهش مالیات خواهد بود. او همچنین وعده داد که از «معاهدات تجاری افتضاحی که آمریکا قبلا امضا کرده» بیرون بیاید و بخش تولیدی را در کشور احیا کند. وقتی مذاکرات به نتیجه درستی نرسیدند و جنگ‌های تجاری کلید خورد، ترامپ باز هم به مردم آمریکا وعده داد که این جنگ به سود آنها تمام خواهد شد.

اما اوضاع این‌طور نشده است. هجده ماه است که جنگ‌های تجاری شروع شده و در این فاصله، کسری بودجه دارد بالا می‌رود و رشد تولید هم کند بوده. با این وجود، کاخ سفید دائم به مردم وعده می‌دهد که این وضع موقتی است. اما خطر خیلی نزدیک است و حتی احتمال دارد که اقتصاد آمریکا وارد رکود شود. درواقع پس از ده سال رشد، ظاهرا اقتصاد امریکا دارد نقاط ضعف خطرناکی از خودش نشان می‌دهد. البته ترامپ در تمام سخنرانی‌هایش دائم روی این نکته تاکید می‌کند که اوضاع اقتصاد آمریکا بهتر از همیشه است و بار این تعرفه‌ها روی دوش چین افتاده و دردسرش را چین دارد تحمل می‌کند. اما واقعیت اینجاست که تعرفه‌ها همچنان دارد بالا می‌رود و جنگ‌های تجاری دارد تاثیر واضحی روی تمام بخش‌های اقتصاد امریکا می‌گذارد. تا اینجا بیشترین تاثیر روی سرمایه‌گذاری‌های بخش کسب و کار دیده شده. اما تحلیلی که توسط جی‌پی مورگان چیس انجام شده، نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان هم خیلی زود تاثیر آن را حس خواهند کرد. اگر تعرفه‌های ترامپ به صورت کامل اجرایی شوند، هر خانوار آمریکایی مجبور خواهد شد سالانه به صورت متوسط ۱۷۹۵ دلار مالیات بدهد و این نزدیک به پانصد دلار بیشتر از وعده‌های قبلی است. در چنین صورتی، طبعا مصرف در آمریکا کاهش پیدا خواهد کرد و آن وقت است که دردسری جدید برای رشد اقتصادی آمریکا درست خواهد شد. از همه بدتر این‌که واکنش بازارهای آمریکا به مسئله افزایش تعرفه‌ها هم کاملا نشان از نزدیک‌بودن رکود در این اقتصاد دارد و بعضی صاحب‌نظران حتی معتقدند که رکود در سال ۲۰۲۰ رخ خواهد داد.

اگر سه عامل رشد ضعیف اقتصاد، افزایش مالیات‌ها و خلف وعده‌های انتخاباتی را کنار هم بگذاریم، می‌بینیم که اوضاع شبیه به انتخابات سال ۱۹۹۲ شده که بوش پدر را زمین زد. دموکرات‌ها هم که دارند با شمشمیر تیزی به ترامپ می‌تازند. پس اوضاع برای انتخاب مجدد ترامپ اصلا آسان نیست.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر