ثبت نام در طرح جدید مسکن دولت از دو روز دیگر آغاز می شود

«مسکن ملی» طرح جدید دولت برای خانه دار شدن

تاريخ 1398/08/13 ساعت 10:26

در این طرح دولت تامین زمین مورد نیاز را برعهده خواهد داشت و بنیاد مسکن هم با کمک چند دستگاه دولتی و غیرددولتی کار ساخت 400 هزار واحد مسکونی را ظرف دو سال باقی مانده تا پایان کار دولت برعهده می گیرد

دولت روحانی درحالی ششمین سال کاری خود را پشت سر می گذارد که طرح های دولت در حوزه مسکن تاکنون به نتایج مطلوبی نرسیده و رشد قیمت مسکن هم غیرقابل باور بوده است به طوری که میانگین قیمت مسکن از میانگین متری حدود 3 میلیون تومان در شهر تهران به بیش از 12 میلیون تومان رسیده و 4 برابر شده است. اما جهش یا بهتر است بگوییم پرواز قیمت ها در حوزه مسکن در شرایطی رخ داده است که دولت در سال های گذشته با افتتاح و اجرای طرح هایی مانند «بازآفرینی شهرها و بافت های فرسوده»، «مسکن اجتماعی»، « وام زوجین»، «اتمام پروژه های مسکن مهر و واگذاری آن ها» و... تلاش کرده است به بازار مسکن سامان دهد اما در عمل نتوانسته است. از همین رو طرح جدیدی در حوزه مسکن در دولت کلید خورده است با عنوان «طرح ملی مسکن» که بخشی از کارشناسان این حوزه آن را جایگزین مسکن مهر تلقی می کنند و طبق اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی ثبت نام آن از دو روز دیگر 15 آبان در 10 استان آغاز خواهد شد.

به گفته وزیر راه وشهرسازی این وزارتخانه در اولین قدم برای اجرایی شدن این طرح تفاهمنامه‌هایی با بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام‌خمینی(ره)، وزارت آموزش و پرورش، وزارت دفاع و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای خانه‌دار شدن شاغلان آنها امضا شده است. به‌گفته محمد اسلامی، همزمان با اجرای طرح اقدام ملی مسکن، احداث ۱۰۰هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح، طبق تفاهمنامه منعقد شده بین وزارت راه و وزارت دفاع هم در دستور کارقراردارد.

در این طرح دولت تامین زمین مورد نیاز را برعهده خواهد داشت و بنیاد مسکن هم با کمک چند دستگاه دولتی و غیرددولتی کار ساخت 400 هزار واحد مسکونی را ظرف دو سال باقی مانده تا پایان کار دولت برعهده می گیرد. علاوه بر این ساخت سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی از دیگر بخش های این طرح است. همچنین در این طرح امکان این دیده شده است که وزارت مسکن زمین مورد نیاز را در اختیار گروه های متقاضی ساخت که اهلیت آن ها تایید شود، بگذارد.

اما مسکن ملی به چه کسانی تعلق می گیرد؟ طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی متقاضیان مسکن ملی باید متأهل باشند، در همان شهری که تقاضای مسکن کرده‌اند، ساکن باشند و قبلا هم از امکانات و تسهیلات دولتی برای خرید واحدهای مسکونی استفاده نکرده باشند. اما نکته مهم درباره اجرای مسکن ملی که همچنان اعلام نشده است، بحث مالی آن است؛ یعنی هنوز مشخص نیست که که افراد متقاضی برای ثبت نام و دریافت خانه چقدر باید پول پرداخت کنند و در چه بازه زمانی؟ البته اجرای آزمایشی این طرح در استان کرمان نشان می دهد که دولت به متقاضیان در این شهر 75 میلیون تومان وام با نرخ سود 18 درصد پرداخت کرده است و باز پرداخت وام ها بعد از تحویل مسکن شروع خواهد شد و دوره بازپرداخت وام هم 10 ساله خواهد بود. البته به نظر می رسد که این شرایط برای بسیاری از شهرها از جمله شهرهای بزرگ به شکلی دیگر خواهد بود و باید با پیش پرداخت ها سنگین همراه باشد تا در عمل اجرایی شود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر