عرضه اولیه عمومی بزرگ‌ترین شرکت نفتی دنیا آغاز شد

آرامکوی عربستان چقدر می‌ارزد؟

تاريخ 1398/08/13 ساعت 10:23

شاید تأثیرگذارترین بانک در وال‌استریت، گلدمن ساکس باشد. این بانک به سرمایه‌گذاران اعلام کرده است که ارزش آرامکو بین 1.6 تریلیون تا 2.3 تریلیون دلار خواهد بود.

عربستان بالاخره بعد از تأخیرهای مختلف، عرضه اولیه عمومی شرکت نفتی‌اش آرامکو را رسماً اعلام کرد. در جریان این خبر، رسانه‌های خارجی گزارش‌های متعددی از پیش‌بینی وضع بازار، ارزش آرامکو و حقایقی درباره آن منتشر کردند.

بلومبرگ در گزارشی به نقل از پیش‌بینی چند بانک نوشت ممکن است با این عرضه، ارزش آرامکو 1.5 تریلیون یا کمتر باشد. طبق تحقیقات انجام توسط بانک‌های درگیر در عرضه اولیه عمومی آرامکو به نظر می‌رسد ارزش آرامکو کمتر از مقداری خواهد بود که پادشاهی هدف‌گذاری کرده بود.

این تحقیقات به سرمایه‌گذاران پیشنهاد داده است که ارزیابی دقیق‌تری از آرامکو داشته باشند. برخی از بانک‌ها دامنه وسیعی برای این ارزش‌گذاری اعلام کرده‌اند که اختلاف آن حتی به رقم یک تریلیون دلار هم می‌رسد.

گزارش‌های تحقیقاتی درباره عرضه اولیه عمومی آرامکو نشان می‌دهد که ریاض احتمالاً برای دستیابی به ارزش 2 تریلیون دلاری که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان طی سه سال گذشته اعلام کرده بود، تلاش کند.

روند IPO روز یکشنبه به‌صورت رسمی آغاز شد. احتمالاً این سهام در دسامبر در ریاض معامله می‌شود. بانک امریکا ارزش آرامکو را در کمترین میزان 1.22 تریلیون دلار و در بهترین حالت 2.27 تریلیون دلار نرخ‌گذاری کرده است. این دامنه، شکاف زیادی در تخمین‌ها ایجاد می‌کند. بااین‌حال درنهایت سرمایه‌گذاران تصمیم به ارزیابی خواهند گرفت.

 

*تجزیه تحلیل‌های بلندمدت

شاید تأثیرگذارترین بانک در وال‌استریت، گلدمن ساکس باشد. این بانک به سرمایه‌گذاران اعلام کرده است که ارزش آرامکو بین 1.6 تریلیون تا 2.3 تریلیون دلار خواهد بود.

این بانک به سرمایه‌گذاران خود اعلام کرده است که ارزشیابی آنها مبتنی بر آنالیز بلندمدت است و به ارزیابی کوتاه‌مدت و عملکرد احتمالی سهام شرکت مرتبط نیست. این ارزیابی با استفاده از قیمت نفت 64.50 دلار در هر بشکه در سال 2019 و 60 دلار در هر بشکه برای سال‌های 2020 تا 2023 است.

HSBC یکی دیگر از بانک‌های پیشرو، ارزش آرامکو را بین 1.59 تریلیون تا 2.1 تریلیون دلار تخمین زده است.

بانک فرانسه هم اعلام کرده است که ارزش دقیق آرامکو 1.424394 تریلیون دلار است.

JP Morgan Chase ارزشیابی ارائه نکرده است، اما برای سرمایه‌گذاران مجموعه کاملی از پیش‌بینی‌های مالی آرامکو را شرح داده است. این بانک، چندین دهه برای پادشاهی کارکرده است و هشدار داده که آرامکو به نفتی باقیمت 64.2 دلار در هر بشکه نیاز دارد تا بتواند سود سهام سنگینش را بپردازد.

این بانک اعلام کرد پس از تقسیم سود و نقطه بازپرداخت وجه نقد که حداقل مقدار درآمد یک شرکت از فروش را نشان می‌دهد که برای تأمین گردش نقدی مثبت تجارت موردنیاز است، از سال 2020 تا 2023 قیمت نفت به زیر 60 دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر