امریکا بخش عمرانی و ساخت‌وساز ایران را تحریم کرد

تحریم‌های جدید امریکا بی‌اثر است؟

تاريخ 1398/08/11 ساعت 11:52

به عقیده کارشناسان اقتصادی، دور جدید تحریم‌ها، در راستای همان تحریم‌های قبلی رخ‌داده و محدودیت جدیدی اعمال نشده و امریکا تنها به دنبال ایجاد شوک روانی در اقتصاد ایران است.

روز پنجشنبه تحریم‌های تازه‌ای بر بخش ساخت‌وساز یا عمرانی ایران اعمال شد. امریکا در اعلام این تحریم‌ها ادعا کرد تحریم‌های جدید در بخش عمران و ساخت‌وساز به دلیل «ارتباط» این بخش با «سپاه پاسداران» وضع‌شده است.

در جریان این تحریم‌ها، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: «اخبار تحریم‌های جدید در ادامه فشار حداکثری در دو روز گذشته: برایان هوک: صادرات نفت ایران به 120 هزار بشکه در روز رسیده! آمریکا تحریم‌های جدیدی در مورد واردات و صادرات برخی لوازم و مصالح ساخت‌وساز وضع کرد! آمریکا با همراهی شش کشور منطقه 25 شخص حقیقی و حقوقی را تحت تحریم قرار داد! هر سه گزاره قبلا نیز تحت عناوین مختلف اعلام شده بود. اگر گزاره اول درست بود، شاید می‌شد به اثربخشی دو گزاره دیگر اعتنا کرد. اقتصاد ایران مسیر تجارت در شرایط تحریمی و رشد صادرات نفتی و غیرنفتی را طی می‌کند.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم در یک پیام توئیتری تحریم بخش ساخت‌وساز ایران را نشانه شکست کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ملت ایران خواند.ظریف در این پیام توئیتری نوشت: «هدف قرار دادن کارگران ساختمانی با تروریسم اقتصادی تنها نشان‌دهنده شکست کارزار فشار حداکثری است. آمریکا می‌تواند هر مرد، زن و یا کودکی را تحریم کند، اما ایرانی‌ها هرگز تسلیم زورگویی نخواهند شد. آمریکا بهتر است به‌جای اینکه هرروز بیشتر در گِل فرو برود، دست از سیاست‌های شکست‌خورده بردارد و به برجام بازگردد.»

به عقیده کارشناسان اقتصادی، دور جدید تحریم‌ها، در راستای همان تحریم‌های قبلی رخ‌داده و محدودیت جدیدی اعمال نشده و امریکا تنها به دنبال ایجاد شوک روانی در اقتصاد ایران است. بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا «در اجرای ماده 1245 قانون آزادی و مقابله با گسترش تسلیحات اتمی در ایران مصوب سال 2012، وزیر امور خارجه به دو فقره اطلاعات جدید دست‌یافته است. مورد اول عبارت است از تشخیص اینکه بخش عمران در ایران به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است؛ دوم اینکه چهار قلم کالاهای استراتژیک در ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای نظامی یا موشکی بالستیکی ایران کاربرد دارد.»این وزارت خانه در اطلاعیه خود اعلام کرد: «اولا درنتیجه کسب این اطلاعات وزیر خارجه با مشورت با وزیر خزانه‌داری تصمیم گرفته است که فروش، عرضه یا انتقال فلزات، گرافیت، زغال‌سنگ به‌صورت خام یا نیمه پردازش‌شده و همچنین نرم‌افزارهای دارای کاربرد صنعتی به ایران یا از ایران درصورتی‌که برای استفاده در ارتباط با فعالیت‌های عمرانی ایران باشد را مشمول قوانین تحریم ایالات‌متحده قرار دهد.»

علاوه بر این، طبق گزارش‌های مختلف گفته می‌شود مایک پامپئو، وزیر خارجه کشور امریکا تشخیص داده است که از چهار «ماده راهبردی» در ارتباط با برنامه هسته‌ای، نظامی و موشکی ایران استفاده می‌شود و به همین دلیل مبادله کنندگان این مواد با ایران تحریم می‌شوند. واشنگتن این چهار «ماده راهبردی» را شامل لوله‌های فولاد ضدزنگ، ورقه‌های منگنز و آلیاژهای خاص فلزی عنوان کرده است.به‌این‌ترتیب فروش، عرضه یا انتقال این اقلام به ایران یا از ایران فارغ از مورد مصرف آن‌ها تحریم شده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد واشنگتن با این تحریم‌ها از توانایی بیشتری برای پیشگیری از دسترسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بخش عمرانی و برنامه‌های اشاعه آن به مواد راهبردی برخوردار خواهد بود.

این در حالی است که دولت آمریکا با این تحریم‌های جدید، معافیت شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی از تحریم به دلیل فعالیت در تأسیسات هسته‌ای ایران را تمدید کرد.خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که این معافیت‌ها برای مدت «90 روز» تمدیدشده است. این معافیت‌ها به شرکت‌های روسیه، چینی و اروپایی اجازه می‌دهد تا بدون اینکه مورد تحریم آمریکا قرار گیرند در بخش هسته‌ای ایران فعالیت کنند.به‌این‌ترتیب طبق گزارش‌های منتشرشده، شرکت‌های روسی، چینی و اروپایی می‌توانند در بازطراحی راکتور هسته‌ای اراک یا تحقیق و توسعه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز با ایران همکاری کنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر