براساس پیش بینی بانک جهانی قیمت نفت در سال 2020، 58 دلار خواهد بود

چشم‌انداز تولید و تقاضای نفت مبهم است

تاريخ 1398/08/11 ساعت 11:03

بازنگری کاهشی تولید نفت منعکس‌کننده وضعیت ضعیف‌تر برای رشد جهانی و درنتیجه تقاضای نفت است. درعین‌حال انتظار می‌رود مصرف نفت، سال آینده با اندکی رشد همراه باشد اما هم‌سطح با رکود جهانی خواهد بود.

بانک جهانی گزارشی درباره پیش‌بینی تقاضای نفت در سال 2019 منتشر کرد. این گزارش می‌نویسد، پیش‌بینی میزان تولید نفت خام در سال 2019 در جریان تضعیف تقاضا برای نفت طی یک سال و نیم گذشته بارها و بارها موردبازنگری قرارگرفته است.

بر اساس گزارش چشم‌انداز بازار کالاها در اکتبر 2019، رشد تقاضا اکنون حدود 1 درصد یا یک‌میلیون بشکه در روز است که ضعیف‌ترین میزان از سال 2012 محسوب می‌شود.

طبق گزارش بانک جهانی، پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در سال 2019 به‌طور متوسط 60 دلار در هر بشکه باشد. همچنین پیش‌بینی می‌شود قیمت هر بشکه نفت خام در سال 2020 به 58 دلار در هر بشکه برسد که 7 دلار کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی است.

بازنگری کاهشی تولید نفت منعکس‌کننده وضعیت ضعیف‌تر برای رشد جهانی و درنتیجه تقاضای نفت است. درعین‌حال انتظار می‌رود مصرف نفت، سال آینده با اندکی رشد همراه باشد اما هم‌سطح با رکود جهانی خواهد بود.

این گزارش می‌نویسد: اگر رشد اقتصادی بیشتر از این تضعیف شود، تقاضای نفت به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

طبق گزارش بانک جهانی، تولید نفت خام در سه ماه سوم سال 2019 به دلیل کند شدن رشد تولید امریکا و اختلال در تولید نفت عربستان سعودی با کاهش مواجه شد. از طرفی هم به دلیل تحریم‌های امریکا علیه ایران،‌ میزان تولید نفت ایران با کاهش همراه بوده و صادرات آن به صفر نزدیک شده است. علاوه بر این، نرخ حمل‌ونقل جهانی پس از تحریم ایالات‌متحده و تحریم چندین شرکت کشتیرانی چینی به اتهام حمل محموله‌های نفتی ایران، تشدید شده است. همچنین تعداد دکل‌های نفتی ایالات‌متحده در حال کاهش است و رشد تولید کند ‌شده است.

تولید نفت خام در ونزوئلا و ایران روند نزولی داشته است. بازده ترکیبی این دو کشور در سه‌ماهه سوم 2019 نسبت به سال 2018، دوپنجم (2 میلیون بشکه در روز) کاهش‌یافته است. تولید ونزوئلا در جریان بحران‌های اقتصادی و بشردوستانه در ماه سپتامبر به 0.7 میلیون بشکه در روز کاهش‌یافته که 50 درصد کمتر از یک سال پیش است.

طبق گزارش بانک جهانی، در ایران تحریم‌های ایالات‌متحده باعث شده است که صادرات نفت در سه ماه سوم 2019 به 0.2 میلیون بشکه در روز کاهش یابد. این تولید تقریباً به‌طور کامل توسط مصرف داخلی جذب می‌شود.

در ماه سپتامبر، ایالات‌متحده تحریم‌های جدیدی برای چندین شرکت حمل‌ونقل چینی به جرم نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران و حمل‌ونقل محموله‌های نفتی ایران وضع کرد. این تحریم‌ها باعث افزایش شدید هزینه حمل‌ونقل شده است چراکه این شرکت‌های چینی، جز بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل‌ونقل نفتی دنیا بوده‌اند.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر