کشورهای امریکای لاتین قوانین مهاجرت را برای ونزوئلایی ها تعدیل می کنند

مهاجرت از ونزوئلا همچنان ادامه دارد

تاريخ 1398/08/08 ساعت 14:15

طی جدیدترین اطلاعات رسمی سازمان جهانی مهاجرت، به دلیل تحولات پیچیده و غیرقابل پیش بینی وضعیت ونزوئلا، افزایش جریان های ترکیبی مهاجران و پناهندگان ونزوئلایی در منطقه همچنان ادامه دارد.

4 میلیون و 307 هزار و 930 ونزوئلایی در خارج از کشور زندگی می کنند؛ 3.5 میلیون (81.5 درصد) در امریکا لاتین و کشورهای حوزه کارائیب رفته اند. سازمان جهانی مهاجرت (IOM) در گزارشی وضعیت مهاجرت ونزوئلایی ها را تشریح کرده است.

طی جدیدترین اطلاعات رسمی این سازمان، به دلیل تحولات پیچیده و غیرقابل پیش بینی وضعیت ونزوئلا، افزایش جریان های ترکیبی مهاجران و پناهندگان ونزوئلایی در منطقه همچنان ادامه دارد. از طرفی به عنوان بخشی از تلاش های مداوم منطقه برای تنظیم سازوکارهای ملی ایجاد شده برای پرداختن به جریان مهاجرت ونزوئلا، کشورها همچنان در سیاست های مهاجرت خود تعدیل و اصلاحاتی را انجام می دهند.

در این زمینه، دولت برزیل گذرنامه های منقضی شده ونزوئلایی ها را که 5 سال از تاریخ انقضای آنها می گذرد را می پذیرد. دولت کانادا هم احکام منتشر شده توسط مجمع ملی ونزوئلا به رهبری خوان گوایدو را به رسمیت می شناسد و اعتبار گذرنامه های منقضی شده را افزایش داده است.

به این ترتیب ونزوئلایی هایی که مایل به سفر یا اقامت در کانادا هستند می توانند با گذرنامه های منقضی شده خود در این کشور بمانند.

در کلمبیا، فروزندان شهروندان ونزوئلایی که بعد از 19 آگوست 2015 در این کشور به دنیا آمده اند، کلمبیایی خواهند بود. این شامل بیش از 24 هزار و 500 کودک متولد کلمبیا است که طی 4 سال گذشته در این کشور به دنیا آمده اند. این قانون تا دو سال آینده هم اجرا خواهد شد.

در کشورهای دیگر از جمله پاناما و شیلی هم قوانینی مصوب شده است که مدارای بیشتری با مهاجران ونزوئلایی خواهند داشت.  

دولت اکوادور هم روند صدور ویزای بشردوستانه برای شهروندان ونزوئلایی را آغاز کرده است. این ویزا شامل دو مرحله است: اولین مرحله مربوط به افرادی است که می خواهند وارد این کشور شوند. مرحله دوم مربوط به روند تنظیم اعطای کمک مالی است.

براساس داده های رسمی موجود، از سال 2014 حدود 1.9 میلیون اجازه اقامت و سایر اشکال آن در امریکا لاتین و حوزه کارائیب صادر شده است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر