توافق نهایی تجاری امریکا و چین به دست می آید؟

جنگ تجاری: دو قدم به جلو، سه قدم به عقب

تاريخ 1398/08/08 ساعت 12:50

فاز اول توافق تجاری امریکا و چین شامل خرید محصولات کشاورزی ایالات متحده، وعده های مربوط به حقوق مالکیت معنوی و مسیری باز برای شرکت های مالی ایالات متحده در چین است.

چین و امریکا در حال تدارک فاز اول توافق تجاری هستند. سی ان ان گزارشی در این باره منتشر کرده است و این توافق را یک رابطه دو قدم به جلو، سه قدم به عقب معرفی کرده است. به نظر می رسد از دیدگاه سی ان ان، پیشرفتی که برای فاز اول ایجاد شده است، باعث می شود         پسرفت هایی در پی داشته باشد.

این گزارش نوشت: رییس جمهوری امریکا روز دوشنبه به خبرنگاران اعلام کرد که مذاکران کنندگان او در حال پیشبرد توافق نامه فاز یک با چین هستند. ترامپ گفت: ما به دنبال یک برنامه ریزی زمان بندی شده هستیم تا بخش بزرگی از توافق با چین به امضا برسد.

فاز اول توافق تجاری امریکا و چین شامل خرید محصولات کشاورزی ایالات متحده، وعده های مربوط به حقوق مالکیت معنوی و مسیری باز برای شرکت های مالی ایالات متحده در چین است.

این ماجرا، مقداری خوش بینی در جنگ تجاری ای است که یک سال و نیم است به طول انجامیده است. در ماه جاری، پکن اعلام کرد که 40 تا 50 میلیارد دلار از محصولات کشاورزی ایالات متحده را خریداری خواهد کرد، ایالات متحده هم در مقابل افزایش تعرفه های برنامه ریزی شده برای 15 اکتبر را کاهش داد.

امید به پیشرفت توافق تجاری و کاهش نرخ بهره فدرال رزرو، باعث شد که شاخص های جهانی با رشد مواجه شوند.

پیتر ناوارو، مشاور تجاری رییس جمهوری امریکا طرفدار اصلاح دوره اساسی در نحوه تجارت امریکا با چین است. آنچه امروز به عنوان توافق روی میز قرار دارد، در واقع یک توافق کوچک است تا بتواند طرفین را برای توافقات بزرگتر سوق دهد. در اصل مسایل پیچیده تر هنوز حل نشده است.

در عین حال، ایالات متحده امریکا اهرم های زیادی برای ادامه مذاکرات با چینی برای این معامله کوچک و فراتر از آن در اختیار دارد. دولت امریکا هنوز در حال برنامه ریزی برای تعرفه های جدید 15 درصدی روی محصولات ساخت چین از جمله لپ تاپ، تلفن های هوشمند، کفش و پوشاک ورزشی 10 روز مانده به کریسمس است.

از طرف دیگر هم هیچ کدام از تعرفه هایی که از زمان آغاز جنگ تجاری اعمال شده، کاهش نیافته است و این فشارها به قوت خود باقی است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر