بانک جهانی گزارش انجام کسب‌وکار 2020 را منتشر کرد

شروع کسب‌وکار در ایران سخت‌تر شد؟

تاريخ 1398/08/04 ساعت 10:30

مقررات دست‌وپا گیر ممکن است کسب‌وکارها، جمع‌آوری مالیات و اقتصاد را دچار مشکل می‌کند. سرمایه‌گذاران خارجی از کشورهایی که مانع شکوفایی فعالیت‌های اقتصادی می‌شوند، دوری می‌کنند.

مقررات برای محافظت از کارگران، ایمنی عمومی، انجام کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در سرتاسر جهان وجود دارد. اما تنظیم مقررات ناکارآمد و ناکافی می‌تواند فعالیت‌های کارآفرینی را محدود کند و رشد تجارت و سهولت کسب‌وکار را تحت تأثیر قرار دهد. بانک جهانی در گزارش انجام کسب‌وکار 2020 وضعیت کشورها را موردبررسی قرار داده است.

 این گزارش می‌نویسد، حمل‌ونقل دریایی از کامرون و ساحل‌عاج بیش از 200 ساعت طول می‌کشد درحالی‌که این کار در سنگاپور 10 ساعته انجام می‌شود.

مقررات دست‌وپا گیر ممکن است کسب‌وکارها، جمع‌آوری مالیات و اقتصاد را دچار مشکل می‌کند. سرمایه‌گذاران خارجی از کشورهایی که مانع شکوفایی فعالیت‌های اقتصادی می‌شوند، دوری می‌کنند.

گزارش انجام کسب‌وکار 2020 (Doing Business 2020) وضعیت مقررات در 190 اقتصاد را در 12 حوزه نظارتی کسب‌وکار مورد ارزیابی قرار داده است. 10 مورد از این شاخص‌ها برای تخمین سهولت در انجام کسب‌وکار در سال جاری مورداستفاده قرارگرفته است. این گزارش، هفدهمین نسخه از این مطالعه است و باعث ایجاد انگیزه در دولت‌های سراسر جهان برای اصلاحات اقتصادی باهدف تقویت رشد اقتصادی پایدار شده است.

این گزارش به قوانین مؤثر برای انجام کسب‌وکار و شروع آن می‌پردازد: شروع یک کسب‌وکار، مجوز ساخت‌وساز، دسترسی به برق، ثبت اموال، گرفتن اعتبار، محافظت از سرمایه‌گذاران اقلیت، پرداخت مالیات، تجارت برون‌مرزی، اجرای قرارداد و حل‌وفصل ورشکستگی.

 

*بهترین کشورها برای انجام کسب‌وکار کدامند؟

براساس این بررسی، 10 کشور که بهترین مکان برای انجام کسب‌وکارند عبارتند از: نیوزلند (با نمره 86.8 از 100)، سنگاپور (86.2)، هنگ‌کنگ (85.3)، دانمارک (85.3)، جمهوری کره (84)، ایالات‌متحده (84)، گرجستان (83.7)، انگلیس (83.5)، نروژ (82.6) و سوئد (82).

 

*کدام کشورها رشد چشمگیری داشتند؟

این گزارش همچنین کشورهایی که پیشرفت چشمگیری برای انجام کسب‌وکار داشته‌اند را موردتوجه قرار می‌دهد. گزارش سال 2020 نشان می‌دهد که 10 کشور بیشترین رشد را در انجام کسب‌وکار داشته‌اند: عربستان سعودی، اردن، توگو، بحرین، تاجیکستان، پاکستان، کویت، چین، هند و نیجریه.

 

*وضعیت ایران چطور است؟

امتیاز ایران در شاخص انجام کسب‌وکار 2020، 58.5 و رتبه کشور 127 بوده است. بدترین فاکتور در انجام کسب‌وکار 2020 برای ایران، شروع کسب‌وکار و رتبه 178 بوده است. البته هیچ‌یک از فاکتورهای شاخص انجام کسب و کار برای ایران به زیر 70 نمی‌رسد.

فاکتور شروع کسب‌وکار، مراحل شروع کار، زمان، هزینه و حداقل سرمایه برای راه‌اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود، متوسط را موردبررسی قرار می‌دهد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر