رئیس اتاق ایران و ارمنستان همزمان با شروع توافقنامه همکاری های مشترک ایران و اورآسیا می گوید:

پیمان های همکاری اقتصادی راه عبور از تحریم ها

تاريخ 1398/08/04 ساعت 00:52

بزرگترین ضعف این است که همچنان خلاء در ارتباط بین بخش خصوصی و حاکمیت هویدا است

 

رئیس هیات مدیره اتاق مشترک ایران و ارمنستان همزمان با شروع توافقنامه همکاری مشترک اقتصادی ایران با اتحادیه اورآسیا می گوید دولت با نقش دادن به بخش خصوصی می تواند از این فرصت و بازار چندین و چند میلیارد دلاری به بهترین شکل استفاده کند. هرویک یاری جانیان می گوید:« با شروع رسمی و اجرای توافقنامه همکاری های مشترک بین ایران و اتحادیه اورآسیا ایران به یک بازار 200 میلیون نفری دست پیدا خواهد کرد و این ظرفیتی بی نظیر و اتفاقی بسیار مهم برای کشورما خواهد بود به خصوص اینکه ما الان در شرایط سخت و بسیار حساسی از نظر تحریم ها قرار داریم و برای عبور از این بحران بهترین راه حل پیوستن به پیمان های اقتصادی، سیاسی و... منطقه ای و فرامنطقه ای است.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران البته از نگرانی هایش در خصوص « فرصت سوزی» هم می گوید:« چیزی که فعالان اقتصادی را بسیار نگران می کند این است که باوجود اینکه ایران از فردا به صورت رسمی به این توافقنامه همکاری های مشترک اقتصادی و ایجاد بازار تجاری می پیوند، ولی بخش خصوصی هنوز در این موضوع به بازی گرفته نشده است و اصلا مشخص نیست بخش خصوصی کشورمان کجای کار قرار دارد.»

او در ادامه با اشاره به اینکه طبق این توافق امکان صادرات کالاهای زیادی با تعرفه های بسیار کم و حتی صفر به کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا از جمله روسیه و ارمنستان فراهم می شود، می گوید:« هیچ کارگروهی هنوز از سوی دولت برای استفاده از این فرصت طلایی تشکیل نشده است، هیچ جلسه مشترکی با اتاق های بازرگانی و فعالان بخش خصوصی برگزار نشده است و اصلا از مشورت های بخش خصوصی بهره ای نبرده اند و در این وضعیت اصلا روشن نیست که برنامه کشورمان برای حضور پر رنگ در بازار تجاری اتحادیه اورآسیا چیست.»

یاری جانیان با بیان اینکه هم اکنون شاهد بی تفاوتی نسبت به استفاده از فرصت همکاری با اتحادیه اروآسیا هستیم گفت:« این تعجب بر انگیز است که چرا دولت و نهادهای وابسته به آن در خصوص استفاده از توافق همکاری مشترک با اتحادیه اورآسیا با بخش خصوصی مشورت نمی کند در حالی که در نهایت بخش خصوصی است که باید کالاهای خود را به کشورهای عضو این اتحادیه صادر کند. مثل اینکه زمین فوتبالی را به شما معرفی کنند ولی مشخص نباشد که شما در کدام تیم بازی می کنید.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه می گوید:« بزرگترین ضعف این است که همچنان خلاء در ارتباط بین بخش خصوصی و حاکمیت هویدا است.»

او در ادامه با اشاره به اینکه صفر تا صد اجرای این توافقنامه برای ایران به خصوص در شرایط تحریم کنونی مهم است و فرصتی را برای صادرات محصولات مختلف داخلی از مواد اولیه تا محصولات تولید داخل فراهم می آورد، می گوید: « مادامی که ما به یک صادر کننده برتر تبدیل نشویم بعید می دانم بتوانیم در اقتصاد جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم. اقتصاد ایران چندین دهه است که وابسته به نفت است و همه حرف های ما در طول چندین سال در ارتباط با کاهش این وابستگی در حد شعار باقی مانده است. مثلا همیشه از سوی مسئولان بر صادرات کالاهای غیرنفتی تاکید شده است ولی دریغ از اینکه گام عملی در این زمینه برداشته شود. می بینید که در شرایطی که با تحریم نفت رو به رو هستیم، بیشترین میزان تورم، رکود و... را هم اقتصاد ایران و مردم تجربه می کنند.»


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر