نگاهی به زندگی علی‌اصغر ترکیان، بنیان‌گذار سینماتیکت

بلیتی برای هنر هفتم

تاريخ 1398/07/13 ساعت 11:11

در حال حاضر سایت سینماتیکت که با 4 نفر کار خود را سال 1390 شروع کرد یک تیم 35نفره از متخصصان مختلف دارد و از بازار بیش از 200 میلیاردی فروش بلیت سینما در ایران، سهم 40 درصدی در کل کشور و 60 درصدی را در تهران به خود اختصاص داده است

علی‌اصغر ترکیان متولد 13۵۲ در تهران است اما موهای جوگندمی‌اش او را بزرگ‌تر از سنش نشان می‌دهد، البته وقتی پرشور صحبت می‌کند موهای جوگندمی‌اش فراموش می‌شود و اشتیاق برای کار در چشمانش موج می‌زند. او بنیان‌گذار و رئیس هیئت مدیره بزرگ‌ترین استارت‌آپ و سایت فروش بليت اینترنتی فیلم سینمایی و تئاتر است. نخستین کسی است که به فکر راه‌اندازي سایتی برای فروش بلیت فرهنگی به صورت آنلاین افتاد و خلاقیتش چنان جواب داد که با گذشت 8 سال روزانه هزاران مشتری دارد که بلیت سینما یا تئاترشان را از سایت او خریداری می‌کنند.

ترکیان در خانواده‌ای مرفه بزرگ شده و اصالتی کاشانی دارند. پدرش از قدیمی‌های صنعت فرش کاشان است و همیشه مشوق او برای پیشرفت در کار و تحصیل بوده است. او دانش‌آموخته مهندسي برق با گرایش مخابرات از دانشگاه تهران تا مقطع کارشناسی ارشد است. در مصاحبه‌ای گفته است: «دانشگاه هم که می‌رفتم و رشته تحصیلی‌ام برق بود، به کامپیوتر علاقه بیشتری داشتم و در زمان دانشجویی برای بنیاد سینمایی فارابی نرم‌افزار طراحی می‌کردم. مثلاً در همان سال‌های دانشجویی برای فروش بلیت حضوری جشنواره فجر، نرم‌افزاری به نام «انبار» نوشته بودم که آنلاین نبود و به صورت حضوری باید بلیت خریداری می‌شد. همین علاقه‌مندی موجب شد که به سمت راه‌اندازی سینماتیکت سوق داده شوم.»

ایده راه‌اندازي استارت‌آپ و سایت سینماتیکت در سال 1390 به ذهن ترکیان رسید و الان کسب و کارش بیش از 8 سال سابقه فعالیت دارد. البته او پیش از راه‌اندازي سینماتیکت به واسطه کار کردن در بنیاد سینمایی فارابی با جهان سینما و فیلم آشنایی بسیاری داشت و از سال 1380 برنامه‌نویس و طراح سایت بنیاد سینمایی فارابی بود. علاوه براین در تعداد زیادی از سازمان‌ها و مؤسسات فعال حوزه سینما کار کرده است و نرم‌افزارها و سایت‌های مختلفی برای آن‌ها طراحی کرده است. برای مثال یکی از موفق‌ترین کارهایش پیش از راه‌اندازي سینماتیکت تولید نرم‌افزار «گیشه» در سال‌های 1385، 1386 بوده است. این نرم‌افزار امکان فروش مکانیزه بليت را با کمک دستگاه‌هایی در سینماها فراهم می‌کرد و اثر بسیاری در سرعت بخشیدن به صدور بليت در سینماها گذاشت و در واقع فروش بليت را کامپيوتری کرد. ترکیان این کار را به سفارش موسسه سینماشهر که در زمینه تجهیز و نگهداری سالن‌های سینما فعال است تولید و اجرا کرد و تقریباً در تمامی سالن‌های سینما هم‌اکنون از این دستگاه‌ها و نرم‌افزار استفاده می‌شود.

البته برای نصب این دستگاه‌ها در سینماها مقاومت بسیاری از سوی سینماداران سنتی وجود داشته است. علی‌اصغر ترکیان گفته است: «سینمادارها هم مانند بسیاری از کسب‌وکارهای دیگری که در بدنه سنتی