استارت آپ ویکند چگونه به ادبیات کارآفرینی ما اضافه شد؟

آخر هفته های استارت آپی

تاريخ 1398/07/06 ساعت 12:29

اگر کلمه استارت آپ ویکند را جستجو کنید با ده ها برنامه ای که در این زمینه برگزار می شود، آشنا می شوید اما اولین بار چگونه این کلمه و برنامه های آن به ادبیات اقتصادی ما اضافه شد؟

« به استارت آپ ویکند تهران خوش آمدید، خوشحالم که این فرصت برای ما ایجاد شد تا بتوانیم برگزار کننده رویداد استارت آپ ویکند تهران باشیم و بتوانیم استارت آپ ویکند را به عنوان یک حرکت آموزش کارآفرینی وارد ایران کنیم. محسن ملایری هستم و بسیارعلاقه مند به حوزه استارت آپ و کارآفرینی و در حال حاضر مدیریت موسسه خاورزمین را برعهده دارم؛ شرکتی که برنامه ریزی برگزاری استارت آپ ویکند تهران را برعهده دارد. هدف از برگزاری استارت آپ ویکند این است که کارآفرینان آینده را پیدا کند، آموزش دهد و در مسیر کارآفرینی هدایت کند...»امروز کلمه استارت آپ ویکند در ادبیات کارآفرینی ایران، کلمه ای آشنا محسوب می شود، ولی حدود 9 سال پیش که محسن ملایری به همراه دوستانش از جمله شاهین شلیله نخستین رویدادهای استارت آپ ویکند را در تهران و در زیر مجموعه شرکت خاورزمین برگزار کنند نه تنها واژه ای آشنا نبود که بسیار غریبه با ادبیات اشتغال و کار در ایران محسوب می شد؛ واژه ای که حالا جزویی از ادبیات کارآفرینی کشورمان شده است و بسیاری از جوانان موفق در حوزه استارت آپ ها و شرکت های نوپا کارشان را از همین نقطه شروع کرده اند؛ نقطه ای که محسن ملایری و دوستانش سنگ بنای آن را در ایران به زمین زدند و ظرف چند سال توانستند در بسیاری از شهرهای کشور با برگزاری دوره های استارت آپ ویکند در حوزه های مختلف و با کمک کارآفرینان و فعالان این حوزه راه و رسم شروع کار را به بسیاری از جوانان آموزش دهند.

محسن ملايري به همراه شاهين شليله و گروه ديگري از دوستانش تقريبا از ابتداي دهه 90 شروع به برگزاري جلسات استارت آپ ويكند براي آموزش كارآفريني و تشويق جوانان به كارآفريني و اجراي ايده هاي كارآفرينانه كردند؛ اتفاق بسيار مثبتي كه با گذشت چند دوره خيلي زود از سوي استان هاي ديگر هم از مجموعه آن ها در خواست شد و خيلي زود به شهرهاي ديگر از شمال كشور گرفته تا مركز و جنوب هم رسيد و صدها جوان در برنامه هاي استارت آپ ويكند كه شركت خاورزمین برگزار مي كرد شركت كردند.

اما این داستان شروع برنامه های استارت آپ ویکند در ایران بود؛ جلسات آموزشی که خیلی، خیلی سریع هم علاقه مندان به برگزاری آن افزایش چشم گیری یافت و هم افرادی که مشتاقانه به دنبال ثبت نام و حضور در این برنامه ها بودند. کافی است حالا در فضای وب کلمه استارت آپ ویکند را جستجو کنید و با تعداد زیادی از برنامه هایی که سالانه موسسه های مختلف برگزار می کنند، آشنا شوید. برنامه هایی که از افراد موفق و بنیانگذاران استارت آپ های موفق می خواهند تا در آن ها به عنوان سخنران شرکت کنند و تجربیاتشان را ارائه دهند. همچنین در این برنامه با ثبت نام از افراد فضایی را فراهم می کنند تا جوانان ایده های خود را ارائه دهند و روی آن ها برای اجرایی و عملیاتی شدن فکر شود. در حال حاضر حتی شرکت ها و نهادهای دولتی هم هر ساله تعداد زیادی برنامه استارت آپ ویکند برگزار می کنند.  


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر