با حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد

اولین نمایشگاه بین‌المللی فناوری ارتباطات و اطلاعات در کابل

تاريخ 1398/06/30 ساعت 18:41

در نمایشگاه بین‌المللی فناوری ارتباطات و اطلاعات در افغانستان که با کمک و حمایت اتاق بازرگانی تهران برپا شده بود، علاوه بر تفاهم‌نامه‌ها و افزایش تعامل بنگاه‌های ایرانی و فعالان اقتصادی افغانستان برای فراهم آوردن زمینه توسعه این صنعت توسط شرکت‌های ایرانی، بیش از شش میلیون دلار قرارداد همکاری منعقد شد.

اولین نمایشگاه بین‌المللی فناوری ارتباطات و اطلاعات (ICT) در افغانستان با حمایت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و چند نهاد دولتی و خصوصی دیگر و با هدف توسعه مراودات ایران و افغانستان در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات و نیز گسترش این صنعت در افغانستان در هتل اینترکنتینانتال کابل برگزار شد. این نمایشگاه روز12شهریور ماه با حضور محمدرضا بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، نصرالله جهانگرد، رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات ایران، همچنین وزیر سابق فناوری اطلاعات و ارتباطات و معاون اتاق بازرگانی و سرمایه‌گذاری افغانستان و دیگر مقامات این کشور و مهمانان خارجی افتتاح شد و به مدت سه روز پذیرای بازدیدکنندگان بود.

 بر اساس گزارشی که دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه در اختیار اتاق بازرگانی تهران، به عنوان یکی از حامیان اصلی آن قرار داده‌اند، نخستین نمایشگاه بین‌المللی فناوری ارتباطات و اطلاعات در افغانستان با اقبال گسترده بازدیدکنندگان افغانستانی از اقشار مختلف به خصوص دانشجویان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مواجه شد و با وجود مشکلات و محدودیت‌های امنیتی و فضای محدود نمایشگاهی، بیش از 2۰ هزار تن در طول سه روز، از این نمایشگاه مهم بازدید داشتند.

 

ثبت قراردادهایی با ارزش بیش از 6 میلیون دلار

همچنین، علاوه بر بر بازدید بی‌سابقه از این نمایشگاه، قراردادها، توافق‌ها و تفاهم‌نامه‌های متعددی میان شرکت‌های ایرانی و افغانستانی به امضا رسیده است. استعلام صورت گرفته نشان می‌دهد که تعداد 14۷ تفاهم‌نامه و قرارداد منعقد شده و شرکت‌های حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات کشورمان علاقمند به حضور جدی و گسترده در بازار افغانستان بودند؛ چنانکه ارزش ریالی قراردادهای منعقد شده، بیش از 6 میلیون دلار برآورد شده است.

تولید ناخالص داخلی در افغانستان در سال 2۰1۷ بیش از 2۰ میلیارد دلار برآورد شده و نرخ رشد آن 2.6 درصد بوده است. این در حالی است که نرخ رشد این کشور در سال 2۰1۵ برابر 1.3 و در سال 2۰1۶ معادل 2.4 درصد بود و این روند نشان‌دهنده افزایش سرعت رشد این کشور در سه سال گذشته است.

مبادلات تجاری ایران و افغانستان در سال 2۰18 حدود 3 میلیارد دلار تخمین زده شده و  هدفگذاری دو کشور، افزایش سطح مبادلات  به حدود 2۰ تا 2۵ میلیارد دلار طی یک دهه آینده است. افزون بر این، با توجه به این که افغانستان کشور جوانی محسوب می‌شود ، به دلیل علاقه‌مندی بسیار مردم این کشور به فناوری های نوین، نیاز به توسعه ارتباطات و ارایه خدمات الکترونیکی در حوزه جوانان، کودک و نوجوان قابل توجه است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر