نخست وزیر چین:

رشد 6 درصدی برای اقتصاد چین سخت است

تاريخ 1398/06/25 ساعت 13:56

برای اقتصاد چین بسیار سخت است که به رشد 6 درصدی یا بیشتر برسد. به گفته لی کیکیانگ نخست وزیر چین گفت دلیل عمده این مسئله پیچیدگی های بین المللی است.

 نخست وزیر چین در گفت وگو با رسانه های روسی به این نکته اشاره کرده است که دومین اقتصاد بزرگ جهان با فشار رو به پایین دست و پنجه نرم می کند.

تولید ناخالص داخلی چین در نیمه اول سال جاری 6.3 درصد رشد کرده است و به گفته لی، اقتصاد این کشور در هشت ماه گذشته از سال 2019 به طور عمومی پایدار بوده است. اما لی معتقد است که رسیدن به رشد 6 درصدی در اقتصاد برای چین دشوار است چراکه شرایط بین المللی بسیار پیچیده است.

تحلیل گران می گویند روند رشد اقتصادی چین آرام شده است. نکته دیگر کاهش خروجی صنایع چینی است که رکوردی کمتر از همیشه در 17 سال گذشته را ثبت کرده است. در ماه اوت سال جاری، تولید صنعتی چین نسبت به سال گذشته 4.4 درصد رشد کرده است که ضعیف ترین میزان رشد در این سال هاست. تحلیل گران می گویند  جنگ تجاری و کاهش تقاضا به کاهش رشد خروجی صنایع منجر شده است. این میزان رشد خروجی صنایع کمتر از پیش بینی هایی است که درصد رشد تولید صنعتی چین را در این مدت 5.2 درصد تخمین زده بودند. درواقع رشد 4.4 رصدی تولیدات صنایع چینی در ماه اوت سال جاری کمتر از درصد ثبت شده در فوریه سال 2002 است.

هزینه تامین تجهیزات، زمین و ساختمان که با عنوان سرمایه گذاری در دارایی های ثابت شناخته می شود، در هشت ماه گذشته از سال جاری میلادی 5.5 درصد بیشتر شده است درحالی که پیش بینی ها از رشد 5.6 درصدی آن خبر می داد.

سرمایه گذاری دارایی های ثابت بخش خصوصی  که سهم 60 درصدی از کل سرمایه گذاری های چین را داراست، 4.9 درصد از ژانویه تا ماه اوت سال 2019 رشده کرده است درحالی که در هفت ماه گذشته از سال 2018، این شاخص رشد 5.4 درصدی را ثبت کرده بود.

رشد خرده فروشی ها به 7.5 درصد کاهش یافته درحالیکه در ماه جولای 7.6 درصد رشد کرده بود. تحلیل گران در رویترز آن را 7.9 درصد پیش بینی کرده بودند.

سرعت رشد سرمایه گذاری در  بخش املاک چین هم کمتر شده است. میزان سرمایه گذاری املاک در چین در هشت ماه سال جاری میلادی 10.5 درصد رشد کرده درحالیکه میزان رشد آن از ژانویه تا جولای سال گذشته 10.6 درصد بوده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر