اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: عباس آرگون، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

عوامل غیراقتصادی، مانع حفظ ثبات بلندمدت بازار ارز

تاريخ 1398/06/25 ساعت 12:43

ثباتی که بخش خصوصی از بازار ارز می خواهد چیست؟ بخش خصوصی همواره با سرکوب نرخ ارز از طریق تزریق درآمدهای نفتی و پایین نگاه داشتن دستوری آن گلایه کرده است. آیا بازدهی منفی در بازار ارز از آغاز سال جاری را می توان مطلوب بخش خصوصی دانست؟

عباس آرگون

خواسته بخش خصوصی واقعی بودن نرخ ارز بوده است. بخش خصوصی به دنبال این است که نرخ ارز نه به طور غیرواقعی افزایش پیدا کند و نه به طور دستوری کاهش یابد. قیمت شناور متناسب با شرایط اقتصادی کشور مطلوب بخش خصوصی است. در واقع این عرضه و تقاضای واقعی در بازار ارز است که باید قیمت ارز را تعیین کند و عرضه مازاد ارز یا التهابات بیرونی، برهم زننده مکانیزم بازار و روند طبیعی آن به شمار می رود.

در چند سال گذشته بارها شاهد بودیم که دولت ها با تزریق دلار اجازه رشد نرخ ارز متناسب با تورم موجود در اقتصاد را ندادند و این مداخله، جهش بیش از 100 درصدی قیمت دلار را در بازار رقم زد. از سوی دیگر تهدید های خارجی و تحریم نرخ ارز را به سمت غیرواقعی شدن سوق می داد. بنابر تجربه سال های گذشته، هر زمان که بازار ارز به ثبات نسبی می رسد باید دلایل آن را بررسی کرد و دید ثباتی که ایجادشده، تا چه اندازه می تواند به پیش بینی پذیری فعال اقتصادی و آینده نگری او کمک کند؟

انتشار اخبار مثبت از تلاش های فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا، از عوامل تاثیرگذار در ثبات نسبی بازار و کاهش دلار در بعضی از روزهای سال بوده است. کاهش التهاب در روابط بین المللی زمینه محدود شدن دامنه نوسان قیمت را فراهم کرده است بنابراین سوداگرانی که به دنبال بهره بردن از نوسان های ناگهانی بودند، از بازار خارج شدند. بازدهی منفی بازار ارز در ماه های گذشته از سال جاری و حرکت پول از این بازار به سمت بازار سهام که شتابان رشد کرده است، کاهش سرعت رشد تورم در سال جاری نسبت به سال گذشته و محدود شدن فعالیت سفته بازان با قاعده گذاری های بانک مرکزی، نزدیک شدن نرخ ارز در سامانه نیما به نرخ  بازار آزاد و افزایش بازگشت ارز حاصل از صادرات، به نهایت رسیدن انتظارات منفی از تحریم در داخل و مدیریت تقاضای ارز در ثبات کنونی بازار ارز اثرگذار بوده است. در واقع این ثبات برآیندی از چند عامل است.

اما باید چه کرد که این ثبات به سرنوشت دیگر دوره های ثبات بازار ارز تبدیل نشود و چرخه سرکوب و جهش قیمت ارز دوباره جامعه اقتصادی را برهم نریزد؟ کلید واقعی ماندن نرخ ارز در  این است که دولت نقش عوامل غیراقتصادی در  بازار ارز را به کمترین میزان ممکن برساند. اگر نرخ ارز متناسب با شرایط اقتصادی و به معنای واقعی شناور شود، و به دلیل نگاه به عوامل غیراقتصادی و با تزریق درآمدهای نفتی نرخ ارز  کاهش پیدا نکند، امکان برنامه ریزی برای آینده برای فعال اقتصادی در بخش خصوصی فراهم خواهد شد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر