دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط دستورالعمل کامل شناسایی ثروتمندان را ارائه نکرده‌اند

شمارش معکوس حذف یارانه ثروتمندان شروع شد

تاريخ 1398/06/20 ساعت 15:31

چهارم اسفند سال 97، بهارستان نشین ها در صحن علنی مجلس دولت را موظف به شناسایی و حذف ۳ دهک بالای درآمدی از فهرست یاران بگیران کردند.

به نظر می‌رسد یارانه ۳ دهک بالای درآمدی تا مهرماه حذف خواهد شد و شمارش معکوس برای حذف یارانه 45500 تومانی ثروتمندان آغازشده است. البته که از همان زمانی که یارانه‌ها هدفمند شد، بحث شناسایی پردرآمدها همیشه مسئله بوده است و حالا باید دید دولت بالاخره موفق به این کار می‌شود یا خیر.

 چهارم اسفند سال 97، بهارستان نشین ها در صحن علنی مجلس دولت را موظف به شناسایی و حذف ۳ دهک بالای درآمدی از فهرست یاران بگیران کردند. آن‌ها در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 98 کل کشور، با جزء (1) بند الف تبصره 14 ماده‌واحده این لایحه موافقت کردند که بر اساس آن دولت موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی نسبت به شناسایی و حذف 3 دهک بالای درآمدی از یارانه بگیران اقدام کند.

طبق گزارش‌ها، هیئت‌وزیران در جلسه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ به پیشنهاد سازمان برنامه‌وبودجه کشور (با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو و تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و به استناد بند (ب) تبصره (۱۴) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، آیین‌نامه اجرایی این تبصره را باهدف تعیین منابع و مصارف یارانه تصویب کرده است. بر اساس این آیین‌نامه، دولت موظف است با استفاده از تمامی بانک‌های اطلاعاتی در اختیار، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام کند. همچنین یارانه آرد صنف و صنعت، حذف و منابع حاصل از آن به خرید تضمینی گندم اختصاص می‌یابد.

ماده ۶ این آئین‌نامه هم می‌گوید: «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و وزارت کشور (استانداران) طی دستورالعملی که ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آئین‌نامه تهیه می‌کند، نسبت به شناسایی حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی خانوارها اقدام کند. سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف است پس از اعلام وزارت تعاون نسبت به حذف یارانه خانوارهای اعلام (در اولین نوبت) اقدام کند.»

در تبصره اول این ماده آمده است: «خانوارهای حذف‌شده می‌توانند نسبت به اعتراض در خصوص قطع یارانه خود و افراد تحت تکفل با اعلام رضایت از دسترسی وزارت یادشده به‌تمامی اطلاعات بانکی و ارائه اطلاعات و مستندات لازم، اقدام کنند. وزارت تعاون مکلف است پس از بررسی مستندات ارائه‌شده، اسامی سرپرستان خانوارهای واجد شرایط دریافت یارانه نقدی را بار دیگر به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام کند تا در اولین نوبت، پرداخت یارانه نقدی آن‌ها برقرار شود. وزارت یادشده موظف است نتایج را به‌تمامی معترضین اعلام کند.» در تبصره دوم این ماده هم تأکید شده است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها موظف به تبادل اطلاعات موضوع این ماده با یکدیگر هستند.

حالا محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: سعی می‌کنیم تا مهر یارانه سه دهک بالای درآمدی بااحتیاط حذف شود. به گفته او، موضوع حذف دهک‌های درآمدی برخوردار با توجه به شرایط اقتصادی کشور و فشارهای نظام سلطه طی این ایام و برخی از آثار فشارها بر سطح عمومی قیمت‌ها خیلی بااحتیاط انجام می‌شود. لذا بااینکه دولت مصوبه‌ای داشته که چهار دستگاه در این زمینه باید پیگیری کنند تا اقدامات لازم نسبت به حذف برخی از افراد برخوردار که امروز دارای تمکن هستند و نیازی به پرداخت یارانه ندارند، انجام شود، اما همچنان این کار صورت نگرفته است و هنوز دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط دستورالعمل کامل آن را ارائه نکردند. او تأکید کرد: امیدواریم که این اقدام به‌گونه‌ای اتفاق بیفتد که در مهرماه بتوانیم بخشی از افراد برخوردار را با میزان خطای حداقلی انتخاب و از لیست یارانه بگیران حذف کنیم. بدون تردید نمی‌خواهیم به طبقه مستضعف و متوسط جامعه صدمه‌ای وارد شود و می‌خواهیم این مصوبه مجلس شورای اسلامی در حذف سه دهک برخوردار، اختصاصاً به سمت آن صدک‌هایی برود که واقعاً برخوردار هستند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر