دولت می‌تواند با اصلاح بودجه وابستگی به نفت را کاهش دهد؟

اصلاح ساختار بودجه برای سال 99 و 1400

تاريخ 1398/06/20 ساعت 14:21

اصلاحیه بودجه بنا به درخواست رهبری و تأکید ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت و ابتدای خرداد امسال تقدیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و در آنجا نیز تصویب شد. اما به گفته نوبخت اصلاحیه مربوط به سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ بوده است.

از ابتدای امسال دولت به دنبال اصلاح بودجه است. درواقع از زمانی که فروش نفت کاهش پیدا کرد و کسری بودجه مسلم شد، قرار شد اصلاح بودجه صورت بگیرد تا کسری‌ها هم کاهش یابد. البته که منتقدان به همین اصلاح بودجه هم اعتراض دارند و آن را ناکارآمد می‌دانند، اما دولتی‌ها آن را دوای درد کسری بودجه می‌دانند.

محمدصادق الحسینی درباره اصلاح ساختار بودجه معتقد است: اصلاح ساختار بودجه خواستار اصلاحات متعددی شده که نه به ۹۸ بلکه به سال‌های آینده هم قد نمی‌دهد. تجربه نشان داده این‌گونه طرح‌های خوب و بزرگ نشانه نزدن هستند. پیش‌بینی من این است که در انتها کل کسری بودجه حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی از اوراق و از عدم تخصیص بودجه عمرانی تأمین می‌شود. دولت باید به اصلاحات واقعی تن دهد. در این ۷ ماه باقی‌مانده باید تخصیص ارز ۴۲۰۰ متوقف شود، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ است که هنوز تخصیص داده نشده است؛ همچنین حامل‌های انرژی باید به نحوی افزایش یابد که آنچه وارد بودجه می‌شود حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان باشد. اگر کسری بودجه از روش‌های صحیح تأمین نشود، تورم بسیار بالایی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ خواهیم داشت. پیش‌بینی ما حداقل بین ۵۰ تا ۷۰ درصد سالانه است. فشار این تورم کمرشکن به ضعیف‌ترین دهک‌ها می‌آید که نان شب ندارند بخورند و متأسفانه امکان خوردن بنزین هزارتومانی به‌جای نان ‌هم وجود ندارد.»

بااین‌حال به گفته نوبخت اصلاح ساختار بودجه در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ عملیاتی می‌شود. به گفته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، با اصلاحیه مجلس روی اصلاح ساختار بودجه‌ریزی سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ و با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران و دستور مقام معظم رهبری ملزم به نگاهی بلندمدت و ۲ ساله به نحوه بودجه‌ریزی هستیم.

بر اساس صحبت‌های نوبخت، هدف همان شعاری است که در ابتدای تقدیم اصلاحیه اصلاح ساختار بودجه به شورای عالی هماهنگی اقتصادی، یعنی کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه کشور خواهد بود. البته نه این دولت، بلکه همه دولت‌ها آرزوی کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه کشور را دارند، اما در عمل اتفاقی که رخ می‌دهد همیشه با نظریه‌ها متفاوت است. درواقع هرزمانی که اوضاع اقتصاد به‌هم‌ریخته، دولت‌ها سعی کرده‌اند به دیگر بخش‌های اقتصاد توجه کنند و وابستگی به نفت را کاهش دهند. اما همین‌که موعد رسیدن این فرآیند بهبود می‌یابد، اوضاع فروش نفت بهتر می‌شود و دولت‌ها هم دیگر نیازی نمی‌بینند که دردسر راه‌اندازی دیگر بخش‌های اقتصاد را به جان بخرند و ترجیح می‌دهند با درآمد نفتی تمام مشکلات را حل کنند. حالا هم باید دید این دولت که به اصلاح بودجه دست‌زده است، چقدر می‌تواند در کاهش وابستگی به درآمد نفتی موفق باشد.

اصلاحیه بودجه بنا به درخواست رهبری و تأکید ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت و ابتدای خرداد امسال تقدیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و در آنجا نیز تصویب شد. اما به گفته نوبخت اصلاحیه مربوط به سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ بوده است.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بیان کرد: کلیات این اصلاحیه بسیار مفصل بود به همین جهت در ۴ فصل و ۹ بسته گنجانیده شد تا مجلس بتواند آن را بررسی کند. مقرر است تا در نیمه آذر بودجه سال ۹۹ با نگاه ۲ ساله به مجلس تقدیم شود.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ساختار بودجه ۹۸ طبق مصوب سال گذشته مجلس شورای اسلامی اجرایی می‌شود، بیان کرد: با توجه به اینکه بررسی حجم گسترده اصلاح ساختار بودجه در مجلس زمان‌بر است ما نیز بررسی‌ها و سنجش‌های خود را برای بودجه‌ریزی متوقف نکرده‌ایم و بر اساس اصلاحیه اصلاح ساختار بودجه، بودجه سال آینده را تدوین می‌کنیم چراکه تا حدودی می‌دانیم مجلس شورای اسلامی با نظر سازمان برنامه‌وبودجه کشور و شورای عالی اقتصادی سران سه قوه موافق است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر