تسهیلات ارزان تر برای کسب و کارهای چینی

چین به دنبال تقویت اقتصادش است

تاريخ 1398/06/16 ساعت 10:20

رشد اقتصادی چین در سه ماه دوم به پایین ترین سطح در سه دهه گذشته رسیده است. تولید صنعتی که یک شاخص مهم برای اقتصاد این کشور محسوب می شود هم به بدترین وضعیت خود در 17 سال گذشته رسیده است.

چین به دنبال اقداماتی است که بتواند رشد آهسته اقتصادی اش را تقویت کند. سی ان ان گزارشی در این باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، چین روز جمعه اعلام کرد که برای رونق بخشیدن به اقتصاد خود میزان نقدی بانک را کاهش داده و آنها را مجبور به داشتن ذخیره کرده است. به گفته بانک مرکزی چین این نخستین کاهش در این نسبت در هشت ماه بوده که طی سه ماه آینده عملی می شود و می تواند 900 میلیارد یوان (126 میلیارد دلار) برای وام های بلندمدت آزاد کند.

رشد اقتصادی چین در سه ماه دوم به پایین ترین سطح در سه دهه گذشته رسیده است. تولید صنعتی که یک شاخص مهم برای اقتصاد این کشور محسوب می شود هم به بدترین وضعیت خود در 17 سال گذشته رسیده است.

دومین اقتصاد بزرگ جهان درگیر جنگ تجاری با ایالات متحده است و با چالش های داخلی هم رو به رو شده است.

به گفته بانک خلق چین، با رها شدن 900 میلیارد یوان، منابع مالی برای موسسات و حمایت از اقتصاد افزایش پیدا می کند. همچنین هزینه سالیانه بانک ها به میزان 15 میلیارد یوان به طور سالانه کاهش می یابد که در نتیجه می تواند نرخ واقعی تسهیلات به وام گیرندگان را پایین‌تر آورد.

به گزارش رویترز هم بانک خلق چین نسبت نیاز ذخیره را نسبت به اوایل سال 2018، هفت بار کاهش داده است. اما به گفته کارشناسان اقتصادی احتمالا فشار اقتصادی باعث می شود که بانک مرکزی این رقم را حتی بیشتر کاهش دهد.

جولیان ایوانز پریچارد، اقتصاددان ارشد Capital Economics می گوید با توجه به کاهش رشد اقتصادی چین و کاهش فعالیت در بخش ساخت و ساز املاک که احتمالا در ماه های آینده شدت خواهد گرفت، به نظر می رسد بانک خلق چین، میزان کاهش نرخ ذخیره را بیشتر خواهد کرد. به گفته او البته این اقدام شاید حتی برای جلوگیری از کاهش رشد هم کافی نباشد، چه برسد به این که بتواند رشد سریع را به اقتصاد برگرداند.

ماه گذشته، بانک مرکزی چین اصلاحاتی را که مدت ها انتظارش را می رفت برای حمایت از رشد اقتصادی و اشتغال آغاز کرد.  هدف آن تهیه وام های ارزان تر و آسان تر برای شرکت ها بوده است. بانک مرکزی به تدریج وام های گذشته را با وام های با نرخ بهره جدید جایگزین خواهد کرد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر