صادرات ایالات‌متحده به چین به بیش از 1.1 میلیون شغل آمریکایی کمک می‌کند

چین به دنبال تشدید بیشتر جنگ تجاری نیست

تاريخ 1398/06/12 ساعت 12:06

بعدازاینکه امریکا اعلام کرد از ابتدای سپتامبر تعرفه‌های بیشتری برای واردات کالاهای چینی در نظر می‌گیرد، چین هم بلافاصله واکنش نشان داد و درباره عواقب این کار هشدار داد. اما حالا به نظر می‌رسد چین در اجرای تعرفه‌های تلافی‌جویانه آهسته حرکت می‌کند.

جنگ تجاری امریکا و چین از اول سپتامبر وارد فاز جدیدی شده است. اتفاقی که باعث شده کارشناسان و فعالان اقتصادی دنیا امید کمتری به بهبود وضعیت داشته باشند. سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی به فاز جدید جنگ تجاری پرداخته است.

بعدازاینکه امریکا اعلام کرد از ابتدای سپتامبر تعرفه‌های بیشتری برای واردات کالاهای چینی در نظر می‌گیرد، چین هم بلافاصله واکنش نشان داد و درباره عواقب این کار هشدار داد. اما حالا به نظر می‌رسد چین در اجرای تعرفه‌های تلافی‌جویانه آهسته حرکت می‌کند.

دولت چین روز یکشنبه تعرفه‌های بین 5 تا 10 درصد روی کالاهای آمریکایی که به چین صادر می‌شود ازجمله سویا و نفت خام را افزایش داد.

بااین‌حال میزان تعرفه‌هایی که از روز یکشنبه آغازشده، تنها یک‌سوم از لیست 5 هزار خطی محصولاتی است که در آخرین اطلاعیه عنوان‌شده بود. اکثر تعرفه‌ها از تاریخ 15 دسامبر اجرایی می‌شود اما چین قصد دارد تعرفه‌های خودرو و قطعات خودرویی آمریکایی که برداشته‌شده بود را برگرداند.

طبق گزارش‌ها، صادرات امریکا در گروه اول سپتامبر 15.2 درصد در سه‌ماهه دوم نسبت به سال گذشته کاهش‌یافته. در مقابل هم افت 20.4 درصد در گروه 15 دسامبر رخ‌داده است.

پکن به دنبال تقویت روحیه داخلی کشورش در اثر فشارهای تعرفه‌ای است که باعث شده اقتصاد در حال حاضر به‌کندی مواجه شود. دومین اقتصاد بزرگ جهان در تلاش است راهی برای رشد اقتصادی پیدا کند.

روزنامه People’s Daily، روزنامه حزب کمونیست چین روز یکشنبه نوشت: بزرگ بودن تعرفه‌ها نمی‌تواند توسعه چین را متوقف کند. گزارش‌ها هم نشان می‌دهد که شرکت‌های چینی روش سازگار با تعرفه‌ها و زنده ماندن در طولانی‌مدت را پیداکرده‌اند.

بااین‌حال، طرف چینی خواستار لغو کلیه تعرفه‌های اضافه‌شده به‌عنوان بخشی از توافق تجاری است. سخنگوی وزارت بازرگانی چین چند روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: تحت شرایط فعلی، ما فکر می‌کنیم مشکلی که باید موردبحث قرار بگیرد، لغو تعرفه‌های صادراتی چین به ارزش 550 میلیارد دلار برای جلوگیری از تشدید بیشتر جنگ تجاری است. در حال حاضر طرف چینی در حال مذاکره در مورد این موضوع با طرف آمریکایی است.

لیست زیر، مجموعه کالاهای آمریکایی است که چین از روز یکشنبه افزایش تعرفه‌ها را روی آن اعمال کرده است: «کالاهای مشمول افزایش 10 درصدی تعرفه: خرچنگ و میگو منجمد، پسته، گردو، آجیل ماکادامیا، آجیل کاج، موز، آواکادو، لیمو، پرتقال، کشمش، پای مرغ منجمد، جو دوسر، کره بادام‌زمینی، نوشیدنی الکلی و خمیردندان.»

کالاهای مشمول افزایش 5 درصدی تعرفه هم ازاین‌قرار است: ماست، سویا زرد، غلات قهوه و دانه‌های قهوه، نفت خام، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، خوک، ارکیده زنده، آبجو غیرالکلی، برنج کوسکوس، کنسرو آناناس، کنسرو گلابی، آب ذغال اخته، تایرهای بادی.

تعرفه‌های تلافی‌جویانه جنگ تجاری، شرکت‌های آمریکایی را هم تحت تأثیر قرار داده است. طبق گزارش‌ها، مشتریان چینی نگران پیوندهای زنجیره تأمین هستند. صادرات ایالات‌متحده به چین به بیش از 1.1 میلیون شغل آمریکایی کمک می‌کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر