مصر مهمترين بازيگر نفتی در منطقه مديترانه است

مصر تولید نفت را افزایش می دهد

تاريخ 1398/06/12 ساعت 10:56

براساس برنامه مقامات مصري تا پايان سال جاري توليد نفت و ميعانات اين كشور از 630 هزار بشكه در روز به 690 هزار بشكه در روز افزايش خواهد يافت.

در حالی که اوپک و  غیر اوپکی ها برای تعادل در بازار نفت، میزان تولید را کاهش داده اند و امکان دارد این قرار ادامه پیدا کند، اما کشورهای نفتی دیگری هم هستند که بدون توجه به وضعیت، به دنبال افزایش تولید نفت هستند.

طبق گزارش خبرنامه تحولات انرژی مرکز پژوهش های مجلس، براساس برنامه مقامات مصري تا پايان سال جاري توليد نفت و ميعانات اين كشور از 630 هزار بشكه در روز به 690 هزار بشكه در روز افزايش خواهد يافت. مصر ازجمله كشورهايي است كه نه عضو اوپك است و نه غيراوپك. اين كشور به منظور بالا بردن ميزان جذب سرمايه گذاري خارجي در بخش اكتشاف نفت و افزايش توليد، مشوق هاي مالي و اقتصادي جديد وضع كرده است.

براساس اظهارات تارك الملّا، وزير نفت مصر، مزايده هايي به منظور گسترش اكتشاف نفت و گاز در درياي سرخ پيشنهاد شده كه زمان آن تا پايان 15 سپتامبر عنوان شده است. طي سال هاي اخير علاوه بر ايتاليا كه از سال 2015 با اكتشاف ميدان عظيم زهر در شرق مديترانه بزرگترين اكتشاف گازي در مديترانه را انجام داد، مصر نيز در اين راستا گام برداشته و براي گسترش اكتشافات گاز طبيعي اين منطقه اقدامات زيادي انجام داده است.

به دنبال آغاز فعاليت برداشت از ميدان عظيم زهر در اوايل سال 2018، مصر به عنوان مهمترين بازيگر در منطقه مديترانه شناخته شده است. براساس منابع خبري ايتاليا با اكتشاف ميدان زهر، مصر ديگر به واردات ال.ان.جي نياز نخواهد داشت. مصر به دليل موقعيت ژئوپليتيكي در اين منطقه به عنوان قطب گازي مديترانه خواهد بود. براساس اظهارات باب دودلي، مدير اجرايي شركت بي پي، طي دو سال گذشته، انگلستان بيش از ساير كشورها در مصر سرمايه گذاري كرده است.

طبق گزارش شانا زمانی مصر یکی از بازیگران اصلی تامین نفت در دنیا بود، اما در سال‌های گذشته تولید این کشور به‌شدت کاهش یافته و کار به جایی رسیده که مصر به واردکننده تبدیل شده، آن هم پس از سال‌هایی که به عنوان صادرکننده نفت‌خام شناخته می‌شد. شرکت ملی نفت مصر (EGPC) عهده‌دار اداره امور صنعت نفت در این کشور عربی است. شرکت‌های انگلیسی بی‌پی، ایتالیایی انی و انگلیسی-هلندی شل مهم‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت نفت مصر هستند.

همچنین مصر با دارا بودن ۴.۴ میلیارد بشکه ذخایر نفت‌خام و تولید میانگین روزانه حدود ۶۵۰ هزار بشکه نفت‌خام و مایعات نفتی، ششمین کشور از نظر ذخایر نفتی در قاره آفریقا و بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت‌خام غیر عضو اوپک این قاره است. این کشور با در اختیار داشتن حدود ۷۲۰ هزار بشکه ظرفیت اسمی پالایشی عنوان بزرگ‌ترین پالایشگر قاره آفریقا را در اختیار دارد. علاوه بر این در جهان نفت، مصر به‌علت داشتن کانال سوئز و خط لوله ۲۰۰ مایلی سومد، بزرگ‌ترین انتقال‌دهنده نفت‌خام خلیج فارس به اروپا و آمریکاست. نیمی از ذخایر نفتی این کشور در مناطق فراساحلی قرار دارد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر