دولت می گوید توليد خودرو را نسبت به سال 92، ۲۸ درصد افزايش يافته است

رشد تولید خودرو واقعی است؟

تاريخ 1398/06/11 ساعت 11:15

خلاصه عملكرد دولت يازدهم و ۲ سال دولت دوازدهم نشان مي‌دهد كه توليد انواع خودرو سبك (سواري و وانت) از رشد ۲۸ درصدي برخوردار بوده است. آن‌گونه كه در گزارش وضعيت صنايع در حوزه خودرو مشاهده مي‌شود، در حالي كه توليد انواع خودرو در سال ۹۲ در حدود ۷۲۹,۵ هزار دستگاه بود، اين تعداد در سال ۱۳۹۷ به ۹۳۵.۵ هزار دستگاه افزايش پيدا كرد.

هفته دولت است و سازمان برنامه و بودجه، گزارش عملکرد دستگاه های مختلف در دولت یازدم و دوازدهم را منتشر می کند. در یکی از گزارش ها، گزارش عملكرد دولت يازدهم و دو سال دولت دوازدهم در حوزه صنعت منتشر شد.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، خلاصه عملكرد دولت يازدهم و ۲ سال دولت دوازدهم نشان مي‌دهد كه توليد انواع خودرو سبك (سواري و وانت) از رشد ۲۸ درصدي برخوردار بوده است. آن‌گونه كه در گزارش وضعيت صنايع در حوزه خودرو مشاهده مي‌شود، در حالي كه توليد انواع خودرو در سال ۹۲ در حدود ۷۲۹,۵ هزار دستگاه بود، اين تعداد در سال ۱۳۹۷ به ۹۳۵.۵ هزار دستگاه افزايش پيدا كرد.

 

*وضعیت خودرو واقعا چطور است؟

از اواخر سال 96 که بازارها به هم ریخت، کل اقتصاد درگیر شد. صنعت خودرو هم در میان با مشکلات زیادی مواجه شد. خودروسازان خارجی که بعد از برجام به کشور آمده بودند، دوباره رفتند. تامین قطعات به سختی انجام شد و در نهایت تولید کاهش پیدا کرد.

درباره تولید خودرو در چند ماه اخیر صحبت های مختلفی گفته شده است. طبق گزارش ها، تولید خودرو در بهار 98 هم کاهشی بود. آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از افت تولید دو خودروساز بزرگ کشور در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال است، به طوری که ایران خودرویی ها بهار ۹۸ را با کاهش 38.7 درصدی و سایپایی ها با کاهش 31.8 درصدی به پایان بردند. به این ترتیب گروه صنعتی ایران خودرو در مدت یاد شده 88 هزار و 683 دستگاه خودروی سواری تولید کرد که در مقایسه با پارسال 38.3 درصد کاهش نشان می دهد.

با این حال، در سه ماهه نخست امسال 47 دستگاه مینی بوس، میدل باس و اتوبوس و 344 دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده در ایران خودرو تولید شد که به ترتیب رشد 14.6 درصدی و افزایش 2.1 درصدی داشته است.

بررسی آمارهای یاد شده نشان می دهد، در این مدت 100 هزار و 607 دستگاه انواع خودرو در گروه خودروسازی سایپا تولید شد. این آمار در مقایسه با پارسال کاهش 31.8 درصدی نشان می دهد. تولید 89 هزار و 913 دستگاه خودروی سواری حاصل کار نارنجی پوشان جاده مخصوص در بهار 98 بود که افت 34.2 درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال نشان می دهد. در سه ماهه نخست امسال تنها دو دستگاه ون در سایپا تولید شد که در مقایسه با 23 دستگاه ونی که در بهار پارسال تولید کرده بود، کاهش 91.3 درصدی داشته است. تولید وانت در سایپا اما برخلاف سایر گروه های خودرویی با رشد 11.1 درصدی به 10 هزار و 590 دستگاه در مقایسه با سه ماهه نخست پارسال رسید. وضعیت در سال 97 با همین کاهش ها همراه بود.

البته در کل، طی سال‌های مختلف تولید خودرو در کشور رشد داشته است. طبق آمار و ارقام انجمن جهانی وسایل نقلیه، سال 1999، ایران تنها 119،419 دستگاه خودروی سواری تولید می‌کرد. سال 2000 اما خودروسازان داخلی 274،985 دستگاه تولید کردند که با رشد 132.8 درصدی همراه بود. رشد تولید همین‌طور ادامه پیدا کرد و سال 2001، 316 هزار و 334 دستگاه خودرو تولید شد. جهش بعدی رشد تولید خودروی ایران سال 2002 و تولید 452 هزار و75 دستگاه خودرو با رشد حدود 40 درصدی بوده است. بعدازآن مدام طی سال‌ها تولید خودرو در کشور افزایش یافت و بالاخره رکورد تولید یک‌میلیون دستگاه زده شد. اما سال 2012 همراه با شروع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، تولید خودرو 39.3 درصد کاهش یافت و مجموع تولید خودرو به یک‌میلیون دستگاه رسید. سال بعد همین روند نزولی بازهم ادامه پیدا کرد و تولید خودرو با کاهش 25.6 درصدی به زیر یک‌میلیون دستگاه رسید. 2014 اما به‌یک‌باره رشد 46.7 درصد اتفاق افتاد و تولید خودرو به بالای یک‌میلیون دستگاه رسید. بعدازآن رشد آرام تولید خودرو از سر گرفته شد.

اما گویا با شروع تحریم ها وضعیت دوباره به سال 2012 یا همان سال های 91 و 92 کشور برگردد. البته که دولت فعلا مدعی تولید خودرو را نسبت به آن زمان 28 درصد افزایش داده است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر