استارت‌آپ‌های مسیریابی هنوز جای رشد دارند

آدرس‌های سنتی دیگر کار نمی‌کنند

تاريخ 1398/06/11 ساعت 10:23

استارت‌آپ what3words مستقر در لندن می‌گوید آدرس‌های سنتی گران، محدودکننده و مستعد خطا هستند. به گفته این شرکت پیدا کردن مکان‌های موردنظر در کره زمین به این بزرگی کاری سخت است.

این استارت‌آپ به شما کمک می‌کند که هر مکانی روی کره زمین را بدون آدرس پیدا کنید. آدرس‌های سنتی دیگر کار نمی‌کنند و استارت‌آپ ها به دنبال آدرس یابی های جدید آمده‌اند. سی‌ان‌ان گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

استارت‌آپ what3words مستقر در لندن می‌گوید آدرس‌های سنتی گران، محدودکننده و مستعد خطا هستند. به گفته این شرکت پیدا کردن مکان‌های موردنظر در کره زمین به این بزرگی کاری سخت است. اما what3words می‌تواند با آدرس‌های سه‌کلمه‌ای، هر مکانی از کره زمین را ردیابی کند؛ از خانه‌های زاغه‌نشین در هند و اردوگاه پناهندگان در اوگاندا تا یک کوچه معمولی در هنگ‌کنگ. گیلز جونز، مدیر ارشد بازاریابی این شرکت می‌گوید: این GPS به‌شدت کاربرپسند است.

این ایده کریس شلدریک، مدیرعامل what3words بوده است. شلدریک قبلاً تنظیم‌کننده گروه‌های موسیقی زنده بوده است. جونز می‌گوید: شلدریک همیشه با پیدا کردن آدرس همایش‌ها و هدایت گروه موسیقی مشکل داشت. آدرس‌ها یا دقیق نبود. یا اصلاً وجود نداشت و یا برقراری ارتباط واقعاً دشوار بود.

شلدریک برای رفع این مشکل، استفاده از مختصات GPS را آغاز کرد اما ترکیب عددی و به خاطر سپردن آن یا به اشتراک گذاشتن آن با دیگران دشوار بود.

شش سال پیش، او و یکی از دوستانش به یک راه‌حل رسیدند. آن‌ها یک فرهنگ لغات درست کردند تا یک همه بتوانند از سیستم استفاده کنند. برای این کار آن‌ها تقریباً 40 هزار کلمه در گروه‌های سه‌تایی جمع‌آوری کردند.

what3words درواقع این‌طور عمل می‌کند: مثلاً می‌خواهید با یک دوست در بازار ملاقات کنید. بازار ورودی‌های مختلفی دارد و هیچ راه آسانی هم برای توضیح جایی که قرار دارید وجود ندارد. اما با استفاده از برنامه نقشه‌برداری what3words می‌توانید ورودی خاص را علامت و بعد روز مربع مجازی ضربه بزنید تا یک عبارت به‌صورت رندم در آن مکان تنظیم شود. این عبارت واقعی درواقع به مکانی که در هنگ‌کنگ و جایی که شما قرار دارید گره‌خورده است. بعد این برنامه به شما این امکان را می‌دهد که آدرس را در برنامه‌های نقشه‌برداری دیگر مانند گوگل مپ یا اپل مپ بازکنید. شما موفق شدید و به مکان موردنظر رسیده‌اید.

این برنامه ابتدا تنها با زبان انگلیسی کار می‌کرد، اما حالا توسعه‌یافته و شامل 36 زبان ازجمله کره‌ای، ژاپنی و ماندارین هم می‌شود.

 

*پایان آدرس‌های سنتی

یکی از بزرگ‌ترین داستان‌های موفقیت‌آمیز این شرکت در مغولستان بوده است. این کشور بزرگ جمعیت عشایری پر جنب‌وجوشی دارد. what3words در آنجا به سیستم آدرس‌دهی رسمی تبدیل‌شده است. به این معنی که عبارات سه کلمه این شرکت توسط خدمات پستی مغولستان، بانک‌ها، تاکسی و دارندگان Airbnb و حتی Pizza Hut مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بسیاری از مردم در سراسر دنیا هنوز بدون آدرس زندگی می‌کنند که حالا این استارت‌آپ به آن‌ها اجازه داده تا بتوانند خدمات مختلفی نسبت به مکان زندگی خود به دست آورند. به‌طور مثال این شرکت اخیراً روی پناهندگان اوگاندا که به بیش از 100 هزار نفر می‌رسند کارکرده است تا مطمئن شود آن‌ها بسته‌های پستی خود را تحویل می‌گیرند. حتی این آدرس توسط سازمان بهداشت و درمان به رسمیت شناخته‌شده و این امر کمک می‌کند تا خدمات پزشکی به افراد آسان‌تر انجام شود.

این برنامه می‌تواند به‌صورت آفلاین هم کار کند. مزیتی که می‌تواند کار با آن را راحت‌تر کند. پلیس انگلیس به سی‌ان‌ان گفته است که آن‌ها یک‌بار از این برنامه برای نجات یک قربانی آدم‌ربایی استفاده کرده‌اند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر