رشد اقتصادی هند به کمترین میزان در شش سال گذشته رسید

سومین اقتصاد آسیا در بحران

تاريخ 1398/06/10 ساعت 10:58

به گفته کارشناسان کاملا قابل پیش بینی است که رشد اقتصادی سالانه هند در سال 2019 به زیر 6 درصد برسد.

رشد اقتصادی هند به پایین ترین حد در 6 سال گذشته رسید و رقم 5 درصد را ثبت کرد. سی ان ان گزارشی دراین باره منتشر کرد.

طبق این گزارش، رکود اقتصادی هند به یک بحران تبدیل شده است. این در حالی است که سال 2014، زمانی که نارندا مودی به عنوان نخست وزیر انتخاب شد، وعده داده بود هند را به نیروگاه جهانی تبدیل خواهد کرد.

طبق گزارش دولت هند، تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه منتهی به ژوئن تنها 5 درصد رشد کرده است. این رشد در مقابل 8 درصد مدت مشابه با افت همراه بوده است. حتی سه ماه قبل هم رشد اقتصادی هند 5.8 درصدی را ثبت کرده بود.

آخرین کاهش رشد به دلیل کند شدن مصرف بخش خصوصی و رکود تورمی در تولید رخ داد که سال گذشته 12 درصد را به ثبت کرده بود. حتی میزان رشد در بخش کشاورزی هم به بیش از نصف ماه ژوئن رسیده است.

کاهش دستمزدها و قیمت ها، جمعیت عظیم روستایی هند را دچار استرس کرده است. اطلاعاتی که دولت هند، سومین اقتصاد بزرگ آسیا منتشر کرده، نشان می دهد که رشد اقتصادی به کمترین میزان در شش سال گذشته رسیده است.

این میزان همچنین کمترین میزانی است که در دوره مودی ثبت شده است. او 5 سال پیش که به قدرت رسید، قول داده بود اقتصاد هند را به شکوفایی برساند و هرسال میلیون ها شغل ایجاد کند. اما این سراشیبی نزولی یک سال است که ادامه دارد. بیکاری به بالاترین سطح خود در دهه های گذشته رسیده است. به این ترتیب امسال می توان ضعیف ترین رشد را از سال 2012 مشاهده کرد.

به گفته کارشناسان کاملا قابل پیش بینی است که رشد اقتصادی سالانه هند در سال 2019 به زیر 6 درصد برسد.

 

*تقلای دولت

چندین بخش اقتصادی هند دست به دست هم داده اند تا رشد اقتصادی این کشور کاهش یابد. صنعت خودروسازی این کشور در حال حاضر صدها شغل از دست داده است. کالاهای مصرفی هم به دلیل کاهش تقاضا با کاهش قیمت مواجه شده اند.

بعد از پیروزی دوباره مودی برای نخست وزیری، او و دولتش مدام برای تقویت اقتصاد تلاش کرده اند. هفته گذشته دولت هند از معافیت مالیاتی برای استارت آپ ها رونمایی کرد. دولت همچنین وام های ارزان قیمت برای خرید خانه و ماشین می پردازد و 700 میلیارد روپیه (9.8 میلیارد دلار) به بانک های دولتی تزریق کرده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر