پیشرفت تکنولوژی صنعتی هرروز نیروهای ماهر جدیدی می‌طلبد

شغل‌های جدید از آنچه فکر می‌کردید جالب‌ترند

تاريخ 1398/06/10 ساعت 09:51

یکی از شغل‌های مهم جدید، کنترل از راه دور پرنده‌های بی‌سرنشین است که در حوزه‌های محافظت از گیاهان، نقشه‌برداری، عکاسی، نظارت بر محصولات کشاورزی و موارد زیاد دیگر به کار گرفته می‌شوند

آینده نگر/ منبع: بیجینگ ریویو

وقتی وانگ فِیفی در انبار گروه کاینیایو وابسته به شرکت علی‌بابای چین کار می‌کرد، هشت ساعت از روز را باید صرف بسته‌بندی و حمل بسته‌ها در محیط انبار می‌کرد. اما همان گروه کاینیایو حالا یک پارک روبوت‌های صنعتی در شرق چین راه انداخته و وانگ هم همان‌جا کار می‌کند. او از کار بی‌تنوع یدی و خسته‌کننده قبلی نجات پیدا کرده و حالا در جایی کار می‌کند که ۷۰۰ روبوت در آن کنترل می‌شوند و کار می‌کنند. در پارک صنعتی کاینیایو از تکنولوژی‌هایی مثل اینترنت اشیا و هوش مصنوعی استفاده می‌شود و میزان کارایی روبوت‌های کارگر در قیاس با نیروی کار انسانی پنج برابر بالاتر است.

وانگ می‌گوید: «من برای انجام بسته‌بندی‌ها با بیست همکار دیگر کار می‌کردم و روزانه حداکثر شش هزار سفارش را پوشش می‌دادیم. اما اینجا روبوت‌ها می‌توانند هر ساعت بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ سفارش را پوشش بدهند.»

نام شغل جدید وانگ اپراتور سیستم‌های صنعتی روبوتی است. این یکی از مشاغل جدید و فراگیری است که در میان ساختاردهی جدید به صنایع چین به وجود آمده و تقاضا برایش هم به شدت هم رو به رشد است. این یکی از مشاغلی است که وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی چین هم اخیرا به عنوان یکی از سیزده شغل ملی جدید تاییدش کرده است. برخی از این شغل‌های جدید دیگر عبارتند از: تکنیسین هوش مصنوعی، تکنیسین اینترنت اشیا، تکنیسین دیتاهای بزرگ، تکنیسین محاسبات کلود، خلبان هواپیمای بی‌سرنشین و مدیر کشاورزی جدید.

طبق نظر یانگ ویگویو استاد دانشگاه رنمین چین، شغل‌های جدید دارند در فضای اقتصاد دیجیتال با سرعت شکل می‌گیرند چون دائما صنایع جدیدی به میدان می‌آیند و تقاضا هم برای استفاده از آنها بالا می‌رود. به گفته او، پذیرش رسمی این مشاغل جدید باعث می‌شود در هر کشوری سطح تخصصی مرتبط با آنها بالا برود و خدمات مرتبط با آنها هم بهبود پیدا کند.

کاتالوگ طبقه‌بندی مشاغل در چین در سال ۱۹۹۹ منتشر شد و در آن ۱۸۳۸ عنوان شغلی به رسمت شناخته شده بود. از سال ۲۰۱۰، این فهرست دائم تحت بازبینی قرار گرفته و شغل‌های جدیدی به آن اضافه شده. علت ضرورت این قضیه این است که تمرکز اقتصاد دارد از رشد پرسرعت به سمت توسعه پرکیفیت پیش می‌رود و نیاز به نظام‌های آموزشی جدید هم برای تامین این نیازها و تطابق مهارت‌ها با بازار کار احساس می‌شود. درواقع تحولات بازار کار با چنان سرعتی در حال انجام است که برای حفظ رقابت‌پذیری در عرصه اقتصاد داخلی و توسعه تکنولوژیکی حتما به مشاغل جدید نیاز است. تکنولوژی‌های جدیدی در عین حال صنایع سنتی را تجهیز مجدد کرده‌اند. با توسعه سریع روبوت‌های صنعتی، زمینه‌های سنتی مثل ساخت وسایل نقلیه حالا بخش‌هایی از عملیات تولید را اتوماتیک کرده‌اند که بهینه‌سازی تولید را به همراه داشته. همچنین صنایعی که پیش‌تر به سلامت کارگران لطمه می‌زدند - از جمله در کودپاشی- حالا توسط هواپیماهای بی‌سرنشین انجام می‌شوند.

یک نمونه دیگر از افرادی که در یک شغل جدید مشغول به کار شده، یانگ لیجون است که قبلا به عنوان جوشکار در صنایع سنگین سانی در چانگشا در استان یونان (در مناطق مرکزی چین) کار می‌کرد. حالا او مسئول نظارت بر روبوت‌هایی است که در کارگاه مهندسی تولید ماشین‌آلات کار جوشکاری را انجام می‌دهند. این روبوت‌های جوشکار از انسان‌ها سریع‌تر و ماهرترند. به گفته او، حالا ۹۰ درصد از کار در این کارگاه را روبوت‌ها انجام می‌دهند و مزیت آنها این است که روبوت‌ها زیاد کار می‌کنند و کیفیت کارشان هم افت نمی‌کند و این چیزی است که نیروی کار انسانی نمی‌توانست همیشه تضمینش کند.

درواقع در دنیای جدید، مشاغلی که نیاز به مهارت کم دارند عملا در حال حذف‌شدن هستند. آنها که به دنبال شغل هستند باید مهارت‌های جدیدی را یاد بگیرند و یکی از مهم‌ترین آنها کنترل و تعمیر روبوت‌هایی است که شغل‌های سابق انسان‌ها را در کارخانه‌ها به عهده گرفته‌اند. یکی از شغل‌های مهم دیگر کنترل از راه دور پرنده‌های بی‌سرنشین است که دارند در حوزه‌های محافظت از گیاهان، نقشه‌برداری، عکاسی، نظارت بر محصولات کشاورزی و موارد زیاد دیگر به کار گرفته می‌شود. این نیروهای ماهر جدید به اصطلاح خلبانان این روبوت‌ها به شمار می‌روند.

در حوزه اقتصاد دیجیتال هم که شمار مشاغل جدید به سرعت در حال افزایش است. علاوه بر طراحان وب و متخصصان بازاریابی دیجیتال، فروشندگان آنلاین هم بازار را برای گسترش فعالیت خود باز می‌بینند. همچنین طراحان بازی‌های آنلاین و ای‌اسپورت در حال و آینده جزو مشاغل مورد نیاز هستند.

با توجه به این همه مشاغل جدید، به نظر نمی‌رسد که روبوت‌ها در حال پر کردن جای آدم‌ها در بازار کار باشند، بلکه چهره بازار کار با ورود آنها تغییر کرده و باز هم تغییر خواهد کرد. این بازار در آینده هم عرصه همکاری انسان و روبوت خواهد بود.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر