اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی

مشکلات ارزی و تحریمی شرکت های هواپیمایی پابرجاست

تاريخ 1398/06/09 ساعت 14:19

قیمت بلیت تابع مستقیم نرخ ارز است. هرچقدر نرخ ارز کاهش پیدا کند، نرخ بلیت هواپیما هم ارزان تر خواهد شد

مقصود اسعدی سامانی

با فرا رسیدن ایام سوگواری در ماه محرم، میزان سفر زائران ایرانی به عراق افزایش پیدا می کند. هرچند در سال های گذشته به دلیل عدم همکاری مسئولان فرودگاه های عراق مشکلاتی در برقراری پرواز شرکت های ایرانی ایجاد شده بود اما برای سال جاری تمهیدات لازم در نظر گرفته شده و هماهنگی ها بین شرکت های هواپیمایی ایرانی و مسئولان فرودگاه های عراق انجام شده  و مشکل خاصی گزارش نشده است. هنوز تصمیمی درباره قیمت بلیت پروازهای ایرانی به عراق برای ایام اربعین گرفته نشده و تا چهار روز آینده آخرین اخبار در این زمینه منتشر خواهد شد.

قیمت بلیت تابع مستقیم نرخ ارز است. هرچقدر نرخ ارز کاهش پیدا کند، نرخ بلیت هواپیما هم ارزان تر خواهد شد و اگر نرخ ارز بیشتر شود، به دنبال آن قیمت بلیت هواپیما هم رشد می کند. اگر روند کاهش نرخ ارز که طی ماه گذشته شاهد آن بودیم ادامه پیدا کند، شاهد کاهش قیمت ها در دراز مدت و چه بسا در کوتاه مدت خواهیم بود.

هرچند قرار شرکت های هواپیمایی ارز مورد نیاز را به نرخ نیمایی دریافت کنند اما اکنون ارزی که بانک های عامل به شرکت ها میدهند، معادل نرخ ارز در بازار آزاد است. نکته مهم تر اینکه  ارزی که بانک ها به شرکت های هواپیمایی می دهند، دلار و یورو نیست بلکه روپیه هند، یوآن چین  و دیگر ارزهاست که تبدیل آن به یورو و دلار هزینه ای را به شرکت های هواپیمایی تحمیل می کند. مشتریان و خدمات دهندگان به شرکت های هواپیمایی ایرانی یورو و دلار درخواست می کنند و هزینه تبدیل ارزهای دیگر به این دو ارز برای شرکت ها 10 تا 15 درصد است. به طور معمول هر دلار برای شرکت ها بیش از 12 هزار تومان در می آید.

محدودیت های سوخت رسانی به پروازهای ایرانی در فرودگاه های خارجی کماکان مثل گذشته است و تغییر خاصی در این وضعیت انجام نشده است.  شرکت ها تلاش می کنند با تدابیر مختلف از جمله استفاده از انواع هواپیما در مسیرهای پروازی خاص که نیاز به سوخت گیری در فرودگاه های خارجی ندارد، بر مشکلات غلبه کنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر