در ماه اوت رقم خورد

انقباض در تولید چین

تاريخ 1398/06/09 ساعت 12:31

فعالیت کارخانه های چینی برای چهارمین ماه به دلیل فشار تجاری کاهش یافته است.

سطح فعالیت کارخانه های چینی برای چهارمین ماه متوالی در اوت سال جاری میلادی کاهش یافت. رویترز دلیل عمده کاهش فعالیت کارخانه های چینی را فشار ناشی از جنگ تجاری چین و آمریکا دانسته است. رویترز نوشت تقاضای داخلی در چین هم چنان ناپایدار و کند و این گویای حرکت آهسته در دومین اقتصاد بزرگ جهان است.

ضعف مداوم در بخش تولید چین انتظارات درباره نیاز به تحرک بیشتر پکن را تقویت کرده است. اداره آمار چین اعلام کرده که شاخص مدیران خرید در ماه اوت به 49.5 سقوط کرده است. این شاخص در ماه جولای 49.7 بود. تحلیل گران انتظار داشتند رقم این شاخص تغییری نکند.

بررسی های رسمی نشان می دهد اصطکاک تجاری چین و آمریکا و بی میلی تقاضای جهانی به صادرکنندگان چینی ضربه زده اند.

تعداد کل سفارشات در ماه اوت از داخل و خارج در حال کاهش است. بخش تولید به ویژه در صنایع مصرف گرا مثل صنایع خودروسازی بیش از دیگر بخش ها نسبت به این تغییرات آسیب پذیر است. بعضی خودروسازان انتظار خود از فروش آینده را کاهش داده اند.

در این بین بخش خدمات چین در ماه اوت برای اولین بار در پنج ماه گذشته رشد کرده  و از 53.7 به 53.8 رسیده است. پکن تلاش می کند با اتکا به بخش خدمات با آسیب های ناشی از تنش های تجاری مقابله کند که بیشتر بخش تولید و صادرات را هدف گرفته است. بخش خدمات چین اخیرا با افزایش دستمزدها رشد کرده است هرچند روند رشد این بخش آهسته است.

طی یک ماه گذشته امیدها به کاهش تنش های تجاری بین چین و آمریکا تقویت شد با این حال هیچ یک از این دو اقتصاد برتر جهان از مواضع خود کوتاه نیامدند. ایالات متحده آمریکا افزایش تعرفه ها را هم چنان دنبال می کند و چین به دنبال اقدامات تلافی جویانه است. 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر