خانواده های ایرانی چقدر به استفاده از تکنولوژی علاقه دارند؟

سبک زندگی خانواده های ایرانی مدرن شده است

تاريخ 1398/06/09 ساعت 12:30

گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که 56 درصد روستاییان ایران دیگر با دست لباس هایشان را نمی شویند و لباس شویی دارند و این عدد در شهرها 86.6 درصد است.

جامعه ایران در حال پوست اندازی است و به نظر می رسد که در سنجش معیارهای سبک زندگی در کشور باید تغییرات اساسی را در نظر گرفت؛ اگرچه که همچنان به اعتقاد بسیاری از کارشناسان جامعه ما، جامعه ای سنتی محسوب می شود ولی تغییرات تکنولوژی و استفاده از آن، سبک زندگی ایرانیان را به شدت دگرگون کرده است و به نظر می رسد که این تحولات در سنجش های اقتصادی هم باید در نظر گرفته شود. مثلا اگر تا چند سال چند سال پیش داشتن وسایلی همچون تلویزیون، یخچال، ماشین ظرف شویی، تلفن همراه و حتی خودرو معیارهایی محسوب می شدند برای اینکه توان اقتصادی خانواده ای چقدر است؛ حالا این ملاک ها به کلی تغییر کرده است؛ زیرا در بسیاری از خانواده های ایرانی از این امکانات بهره می برند، در حالی که بخش مهمی از جامعه ما در شرایط سخت اقتصادی زندگی می کنند.

آمارهایی که مرکز آمار ایران از سبک زندگی ایرانیان منتشر کرده و جدولی آن نشان می دهد که تغییرات بسیاری در زندگی خانواده های ایرانی رخ داده است. برای مثال در سال 1397 ( سال گذشته) 53.2 خانواده های ایرانی شهری اتومبیل داشته اند و این عدد در روستاها 32.3 درصد بوده است و جالب اینکه این تعداد باوجود مشکلات اقتصادی و گرانی خودرو نسبت به سال 1396 رشد داشته است. طبق گزارش مرکز آمار ایران در سال 1396 ، 50.6 درصد خانواده های شهری ایران و 29.6 درصد خانواده های روستایی خودرو داشته اند که این اعداد در سال 1397 رشد کرده است. در کنار خودرو بخشی از خانواده های ایرانی از موتورسیکلت استفاده می کنند، گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که استفاده از موتور در روستاها با استقبال بیشتری رو به رو است به طوری که در سال 1397 14.1 درصد خانواده های شهری موتور داشته اند ( این عدد در سال 1396 ، 16.1 درثد بوده و 2 درصد کاهش یافته) در حالی که حدود 30 درصد خانواده های روستایی از موتور استفاده می کنند و این وسیله حمل و نقل را در خانه دارند. همچنین 11.7 درصد خانواده های شهری و 7.4 درصد خانواده های روستایی از دوچرخه استفاده می کنند.

اما در کنار این ها نگاهی به آمارهای استفاده از اتکنولوژی از سوی خانواده های ایرانی هم جالب است. طبق گزارش مرکز آمار ایران در سال 1397 در 97.8 درصد خانه های شهری و 95 درصد خانه های روستایی تلویزیون وجود داشته است. همچنین 68.5 درصد خانواده های شهری و 49.2 درصد خانواده های روستایی ایران از یخچال و فریزر استفاده می کنند.

علاوه بر این ها گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که 56 درصد روستاییان ایران دیگر با دست لباس هایشان را نمی شویند و لباس شویی دارند و این عدد در شهرها 86.6 درصد است. اجاق گاز هم در دهه ها و سال های گذشته به یکی از کاربردی ترین وسیله های خانه های ایرانی تبدیل شده است تاجایی که 99.2 درصد خانواده های شهری و 98.3 خانواده های روستایی از اجاق گاز استفاده می کنند. درباره جارو برقی هم آمارهایی مشابه ای تقریبا وجود دارد؛ در حال حاضر 91.5 درصد خانواده های شهری منزل خود را با جاروبرقی تمیز می کنند و این عدد در خانه های روستایی 66.1 درصد است.

اما در سال های گذشته به خانه های ایرنیان وسایل و تکنولوژی های جدیدی هم اضافه شده که هنوز نتوانسته اند جای ویژه ای برای خود در خانه های ایرانیان باز کنند و کم، کم به خانه های ایرانیان راه پیدا خواهند کرد. طبق گزارش مرکز آمار ایران هم اکنون تنها 12.6 درصد خانواده های شهری ایران مایکروویو دارند و این عدد در روستاها 2 درصد است. همچنین بخش اصلی جامعه ایران همچنان ظرف هایشان را با دست می شویند تا جایی که آمارها نشان می دهد تنها 8.4 درصد خانواده های شهری و نیم درصد خانواده های روستایی از ماشین ظرف شویی استفاده می کنند. 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر