گلنگ زنی طرح های مسکن دولت بدون نتیجه ملموس

همه طرح های رئیس جمهور برای مسکن

تاريخ 1398/06/05 ساعت 11:05

نخستین جرقه های اجرای طرح تامین و ساخت مسکن در دولت حسن روحانی از دولت یازدهم کلید خورد اما در عمل اجرای آن به دور دوم ریاست جمهوری او (بهمن 96) کشیده شد

6 سال از شروع کار دولت حسن روحانی می گذرد و به نظر می رسد که رئیس جمهور علاقه بسیاری دارد که در سابقه دوران مدیریتش؛ طرحی در حوزه مسکن از خود به یادگار بگذارد همچون مسکن مهر که با دولت محمود احمدی نژاد گره خورد. تلاش دولت برای اجرای طرح های مسکن موضوعی است که در دو سال گذشته نشانه های بسیاری از آن را شاهد هستیم تاجایی که هر از چندی طرحی جدید در حوزه مسکن رو نمایی و گلنگ زنی می شود. «طرح ملی بازآفرینی شهری امید»، «مسکن اجتماعی» و حالا « طرح اقدام ملی تولید مسکن»؛ طرح جدیدی که ساعتی قبل با حضور حسن روحانی و وزیر راه و شهرسازی برای ساخت 110 هزار واحد مسکونی رسما رونمایی شد. اما در این بین سوال اصلی این است که چه تفاوتی بین این طرح ها وجود دارد؟ آیا این طرح ها یکی است و تنها در مسیر تغییر وزرای مربوطه نامشان هم عوض شده است یا اینکه ماهیتی کاملا متفاوت دارند؟

نخستین جرقه های اجرای طرح تامین و ساخت مسکن در دولت حسن روحانی از دولت یازدهم کلید خورد اما در عمل اجرای آن به دور دوم ریاست جمهوری او (بهمن 96) کشیده شد و با عنوان «طرح ملی بازآفرینی شهری امید» در مناطقی که بافت فرسوده شهری داشتند، شروع شد؛ اما نکته جالب این بود که اولین مجموعه ای که در این طرح در محدوده منطقه 18 تهران افتتاح شد اصلا ربطی به طرح بازآفرینی شهری نداشت و کلنگ ساخت آن در زیر مجموعه مسکن مهر در دولت گذشته (سال 91) زده شده بود. قرار بود در قالب طرح ملی بازآفرینی شهری امید بافت فرسوده به خصوص در شهرهای بزرگ احیا شوند و شهر در مناطق آسیب پذیر پوست اندازی کند. در این طرح قرار بود ۱۳۳۴ محله و بافت فرسوده طی ۵ سال در دو قالب «ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی» و «افزایش سرانه‌های خدماتی احیا شوند. مطابق با اهداف تعریف شده سهم شهر تهران از این برنامه حدود ۵۰ هزار واحد مسکونی بود و اجرای آن، از طریق اعلام سه پروژه الگو در «محله سیروس از سوی دولت»، «محله تختی از سوی شهرداری» و «واگذاری ۱۵ قطعه زمین به‌صورت مشترک از سوی دولت و شهرداری» آغاز شد که هنوز سرنوشت آن مشخص نیست.

اما مدتی قبل از گلنگ زنی «طرح ملی بازآفرینی شهری امید» هیات وزیران در تاريخ 12 اردیبهشت 95 با هدف حمایت دولت از تامین مسکن گروه های کم درآمد و در راستاي اجراي سياست هاي دولت يازدهم در بخش مسكن طي (سال هاي 1400-1396) برنامه اي در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی را مصوب کرد. در قالب اين طرح برنامه ریزی برای اجراي سالانه 100هزار واحد مسكوني در قالب تسهيلات ساخت و خريد مسكن ملكي، پرداخت تسهيلات به سازندگان مسكن استيجاري، ساخت مسكن استيجاري، پرداخت كمك اجاره و وام قرض الحسنه وديعه مسكن پيش بيني شده بود؛ اما در نهایت سرنوشت این طرح هم مشخص نشد.

در این بین و با گذشت حدود یک سال و نیم از گلنگ زنی طرح ملی بازآفرینی شهری و گذشت 3 سال از مصوبه دولت برای اجرای مسکن اجتماعی؛ اتفاق جدیدی که در حوزه مسکن امروز رخ داده، شروع عملیات اجرایی ساخت ۱۱۰ هزار واحد مسکونی «طرح اقدام ملی تولید مسکن» با دستور رئیس جمهور بود. براساس گزارش مسوولان وزارت راه و شهرسازی ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی در تهرانسر، با حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری، برای ۲۷۵۰ نفر به طور مستقیم و ۱۷۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی خواهد داشت. در این بین اما نکته مهم این است که چرا دولت تمام طرح های خود برای سامان دهی وضعیت مسکن و خانه دار کردن افراد را یکی نمی کند تا ما هر از چندی شاهد طرحی جدید و کلنگ زنی آن نباشیم؟ طرح هایی که حتما در صورت داشتن انسجام زودتر به نتیجه می رسد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر