هدف عربستان افزایش صادرات از طریق خط لوله شرق به غرب است

عربستان وابستگی به تنگه هرمز را کم می‌کند

تاريخ 1398/06/04 ساعت 11:00

استفاده نکردن از تنگه هرمز برای صادرات نفت برای کشورهایی نظیر کویت، عراق، امارات و ایران سخت‌تر است چون تنها راه دسترسی آن‌ها به آب‌های آزاد، خلیج‌فارس است و بیشتر نفتشان از این طریق صادر می‌شود.

وضعیت در تنگه هرمز که پیچیده شد، رویکردها کشورهای رفت‌وآمد کننده به این مسیر هم تغییر کرد. مرکز پژوهش‌های مجلس در ماهنامه انرژی خود رویکرد عربستان برای کاهش وابستگی به تنگه هرمز را بررسی کرده است.

این گزارش نوشت: براساس اظهارات خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، این کشور قصد دارد به‌منظور کاهش عبور محموله‌های صادراتی نفتی این کشور از تنگه هرمز، ظرفیت خط لوله شرقی- غربی خود را 40 درصد طی دو سال افزایش دهد. به گفته او «جامعه بین‌الملل باید اقدامی سریع برای حفاظت از عرضه نفت و تنگه هرمز انجام دهد». حدود یک‌پنجم نفت جهان از این تنگه عبور می‌کند.

او طی مصاحبه‌ای در دیدارش از هند گفت: «واردکنندگان نفت باید خودشان کاری برای حفاظت از انرژی انجام دهند چون عربستان سعودی به‌تنهایی قادر به انجام این کار نیست». آمریکا سعی دارد یک ائتلاف جهانی برای حفاظت از آب‌های خلیج‌فارس به راه اندازد. انگلستان خواستار حمایت نیروی دریایی اروپا برای حفاظت از کشتیرانی در این منطقه شده است.

 فالح پس از دیدار با درماندرا پرادهان، وزیر نفت هند گفت هند هم باید نقش خود را برای حفاظت دریانوردی آزاد و انتقال انرژی به کل دنیا انجام دهد. هند دو کشتی جنگی به تنگه هرمز ارسال داشته است. عربستان سعودی بخشی از نفت خود را از طریق دریای سرخ و با استفاده از 1200 کیلومتر خط لوله که از شرق این کشور اجرایی شده است صادر می‌کند. هدف عربستان افزایش صادرات از طریق خط لوله شرق به غرب با ظرفیت فعلی 5 میلیون بشکه در روز است. فالح گفت: «امیدواریم این مقدار را به 7 میلیون بشکه در روز افزایش دهیم.» او افزود: توسعه ظرفیت خط لوله شرق به غرب عربستان دو سال زمان نیاز دارد.

استفاده نکردن از تنگه هرمز برای صادرات نفت برای کشورهایی نظیر کویت، عراق، امارات و ایران سخت‌تر است چون تنها راه دسترسی آن‌ها به آب‌های آزاد، خلیج‌فارس است و بیشتر نفتشان از این طریق صادر می‌شود. ولی صادرکنندگان نفت به دنبال جایگزینی برای تنگه هرمز هستند. عراق قصد دارد نفت بیشتری را از طریق خط لوله به بندر سیهان ترکیه بفرستد و خط لوله‌های جدیدی به بنادر سوریه، لبنان و عربستان سعودی بسازد. عربستان آماده است نفت بیشتری به هند صادر کند.

وزیر انرژی عربستان افزود تقاضای جهانی نفت منطقی، ولی کمتر از حدی است که قبلاً پیش‌بینی‌شده بود. آژانس بین‌المللی انرژی دورنمای تقاضای نفت را در 2019 تا 1.1 میلیون بشکه در روز پایین آورده و احتمالاً درگیری تجاری چین و آمریکا باعث می‌شود این رقم پایین‌تر هم بیاید. فالح گفت: «من اصلاً نگران نیستم». او اضافه کرد درگیری تجاری چین و آمریکا تأثیر چندانی بر تقاضای نفت نمی‌گذرد.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر