آمریکا هوآوی را به جاسوسی متهم کرده، اما اصل ماجرا چیز دیگری است

جنگ‌ جهانی بر سر اینترنت نسل پنج

تاريخ 1398/06/04 ساعت 10:32

فقط چهار شرکت در دنیا می‌توانند تجهیزات اینترنت نسل پنج را تولید کنند: هوآوی و ZTE در چین، اریکسون در سوئد و نوکیا در فنلاند. این چهار شرکت دوسوم بازار تجهیزات مخابراتی دنیا را در اختیار دارند.

آینده نگر/ ترجمه: کاوه شجاعی/ منبع: The German Times

 

نسل بعدی سیستم‌های اینترنت بی‌سیم - فایو جی - این پتانسیل را دارد که انقلابی در زندگی بشر به وجود آورد. تکنولوژی جدید ارتباطات موبایل، استانداردهای بی‌سیم کنونی را پشت سر خواهد گذاشت و راه را برای پزشکی از راه دور، خودروهای بدون راننده و شهرهای هوشمند باز خواهد کرد. اینترنت نسل پنج چطور باعث چنین تحولاتی می‌شود؟ شاید مهم‌ترین عامل، سرعت بسیار بالای این اینترنت است: اینترنت نسل پنج اجازه انتقال اطلاعات با سرعت بیش از ۱۰ گیگابایت بر ثانیه را خواهد داد، یعنی ۲۰ برابر سریع‌تر از اینترنت نسل ۴.
مسئله اینجاست که فقط چهار شرکت در دنیا می‌توانند تجهیزات این اینترنت را تولید کنند: هوآوی و ZTE در چین، اریکسون در سوئد و نوکیا در فنلاند. (این چهار شرکت دوسوم بازار تجهیزات مخابراتی دنیا را در اختیار دارند.) در میان این شرکت‌ها فقط هوآوی است که مدرن‌ترین و هم‌زمان به صرفه‌ترین تکنولوژی نسل پنج را در اختیار دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار درآمد داشته که این نسبت به سال قبل رشدی ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد. هوآوی در بیش از ۱۷۰ کشور و منطقه فعالیت دارد و حدودا نیمی از درآمدش را خارج از چین درمی‌آورد.
دولت آمریکا در حال حاضر هر چه در توان دارد انجام می‌دهد تا جلوی گسترش نفوذ هوآوی را بگیرد و نگذارد متحدانش قراردادهای جدید با هوآوی امضا کنند. توجیه رسمی‌ای که دولت آمریکا ارائه می‌کند این است که پکن در هر زمان می‌تواند با فشار بر هوآوی، به شبکه‌های اینترنتی و زیرساخت‌های حیاتی غربی دسترسی پیدا کند و دست به خرابکاری یا جاسوسی بزند. آمریکا تاکنون نتوانسته هیچ شاهدی بر این مدعا ارائه کند. در واقع برای واشنگتن، ماجرا بیشتر از آنکه به امنیت سایبری مربوط باشد به قدرت‌گیری ژئواستراتژیک چین مربوط است. چین به سرعت در حوزه‌های سیاسی و تکنولوژیک به قدرتی جهانی تبدیل می‌شود و آمریکا این را نمی‌خواهد. دولت آمریکا به دنبال جلوگیری از هرگونه همکاری اتحادیه اروپا و چین است. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در ماه فوریه در اجلاس امنیتی مونیخ گفت: «ما نمی‌توانیم از امنیت غرب مطمئن باشیم اگر وابستگی متحدانمان به شرق بیشتر شود.» چند روز بعد، مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور به کشورهای مجارستان، لهستان و اسلواکی سفر کرد و آنها را تهدید کرد که اگر جلوی نفوذ چین را به کشورهایشان نگیرند سربازان آمریکایی را از این کشورها خارج خواهد کرد. در دسامبر گذشته یک هیئت آمریکایی به برلین رفت تا دولت آلمان را از انجام هر گونه تجارت بیشتر با هوآوی منصرف کند.
در این میان اتخاذ موضعی شفاف برای آلمان آسان نبود. آلمان نه می‌خواهد تضمین‌های امنیتی آمریکا را از دست بدهد و نه روابط اقتصادی رو به گسترشش با چین را به نابودی بکشاند. در اواسط فوریه آلمان بالاخره اعلام کرد که هیچ شرکتی را فی نفسه از ایفای نقش در توسعه تکنولوژی‌های جدید بی‌سیم کنار نخواهد گذاشت و فقط موقع ساخت شبکه‌های به لحاظ استراتژیک پراهمیت از تکنولوژی هوآوی استفاده نخواهد کرد.
تحلیل‌گران از این تصمیم آلمان که باعث نارضایتی آمریکایی‌ها شد غافلگیر نشدند. در طول سال‌های اخیر اتحادیه اروپا نتوانسته تکنولوژی‌های حیاتی دیجیتال خود را توسعه دهد و به چین در این حوزه نیاز دارد. تجارت سالانه میان چین و آلمان حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است و چین سال‌هاست که بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات به آلمان به حساب می‌آید.
در اواسط ماه مارس، ایتالیا، سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو، بدون توجه به تهدیدات آمریکا به پروژه عظیم راه ابریشم جدید دولت چین پیوست. راه ابریشم جدید قصد دارد مسیرهایی تجاری را تا عمق اروپا، آفریقا و آمریکای لاتین ایجاد کند. فرانسه هم قصد ندارد این بازیگر جهانی را از خود براند، شرکت‌های اینترنت بی‌سیم فرانسوی و غول‌های خودروسازی در این کشور چند وقتی است که با هوآوی مشغول همکاری‌اند. حتی لندن هم که اصولا دنباله‌روی سیاست‌های جهانی واشنگتن به حساب می‌آید تا حالا در برابر تلاش‌های آمریکا برای قطع همکاری با هوآوی مقاومت نشان داده است. لندن اگر بخواهد پروژه‌های کنونی‌اش با هوآوی را ملغی کند صدها میلیون پوند ضرر خواهد کرد. آلمان هم نهایتا همین منطق اقتصادی را در پیش خواهد گرفت. اگر به ماجرا فقط اقتصادی نگاه کنیم، قطع همکاری با هوآوی صرفه اقتصادی ندارد و باعث عقب افتادن کشورها از دنیای فایو جی می‌شود. مثلا سیستم اینترنت وایرلس آلمان – به خصوص به لحاظ میزان پوشش - یکی از بدترین‌ها در اروپاست. هوآوی از سال ۲۰۰۵ در آلمان مشغول به فعالیت است و حضوری گسترده در صنعت مخابرات این کشور داشته است. هیچ نشانه‌ای از خرابکاری صنعتی یا جاسوسی توسط شرکت‌های چینی در این ۱۵ سال کشف نشده است.
با این همه دولت آلمان قصد دارد ریسک را پایین بیاورد و در حال حاضر در مذاکره بر سر توافق‌نامه ضدجاسوسی با پکن است تا پیش‌نیازهای امنیتی جدی‌تری برای شرکت‌های تکنولوژیک چینی در نظر بگیرد. هوآوی هم اعلام کرده با چنین اقداماتی در صورتی که بر همه شرکت‌ها اعمال شود و به تکنولوژی‌اش ضربه نزند مشکلی ندارد. آنها سال‌هاست با دولت آلمان در این زمینه‌ها همکاری کامل دارند.
و نتیجه جنگ آمریکا با هوآوی چه می‌شود؟ ممکن است آمریکا در کوتاه‌مدت با اتخاذ مواضع سختگیرانه علیه هوآوی دست بالا را داشته باشد، اما در بلندمدت مسئله اینجاست که چین تکنولوژی فایو جی را دارد و آمریکا ندارد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر