اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: علیرضا سرحدی تحلیل گر بازار مسکن

فروش املاک مازاد دولت به عرضه مسکن ارزان کمک می کند؟

تاريخ 1398/06/03 ساعت 13:57

ضوابط اقتصادی نادرستی که در جامعه حاکم است، نقدینگی که دست مردم است و دولت برنامه ای برای جذب آن ندارد و هر چندسال یک بار به یک بازار مثل مسکن و دلار و طلا هجوم می برد، ریشه مشکلات است.

علیرضا سرحدی

 وزیر اقتصاد و امور دارایی از این می گوید که قرار است عرضه مسکن زیاد شود. تدبیر دولت در این زمینه مولد سازی دارایی های دولت است. آن طور که وزیر می گوید بخشی از املاک و اموال مازاد دولت برای عرضه مسکن واگذار می شود. هرچند واگذاری املاک مازاد دولت یک اقدام مطلوب ارزیابی می شود اما مشخص نیست که قرار است دولت چطور  و با چه شرایطی این املاک را واگذار کند؟ حجم این املاک و اموال که قرار است واگذاری آن به کمک عرضه مسکن ارزان بیاید به چه اندازه است؟ آیا این میزان کفاف کمبود مسکن را می دهد؟ آیا دولت می خواهد از اعتبار حاصل از فروش این اموال و املاک مازاد به تهیه مسکن ارزان کمک کند یا صرف فروش این املاک برای تنظیم بازار، مورد نظر است؟

هر زمان که حرف از تهیه مسکن ارزان قیمت می شود، همه نگران می شویم. آخرین پروژه دولت برای تهیه مسکن ارزان قیمت، مسکن مهر بود. پیش از راه اندازی پروژه از این گفتند که مسکن به دلیل قیمت زمین گران است و اگر قیمت زمین را از مسکن جدا کنیم، مسکن ارزان قیمت را می توان به اندازه کافی عرضه کرد. نتیجه این بود که برای ساخت مسکن به بیابان ها رفتند که هیچ امکاناتی نداشت و البته کیفیت ساخت هم مطلوب نبود. اگر دولت به دنبال تامین اعتبار و ساخت مسکن با این اعتبار برای مردم است، این نگرانی وجود دارد که دوباره در مسیر ساخت مسکن ارزان اما بی کیفیت در مناطقی بدون وجود زیرساخت های لازم برای سکونت قرار بگیرد. اگر قرار است با عرضه مسکن ارزان به دامی مشابه مسکن مهر بیفتیم، باید به روش های دیگر روی آورد. اکنون مشخص نیست که دولت می خواهد مسکن مهر را ادامه دهد یا بعضی واحدها را خراب کند.

نگرانی و البته سوال دیگر این است که دولت کدام  املاک و اموال مازاد خود را برای تهیه مسکن ارزان عرضه می کند؟ آیا ساختمان های مسکونی در اختیار دولت یا ساختمان های بزرگ و املاکی مشابه آنچه توسط نهادها و بنیادها اداره می شود واگذار خواهد شد؟ این نگرانی وجود دارد که این املاک در فرایند واگذاری براساس روابط عرضه شود که در این وضعیت اثری بر وضعیت عرضه مسکن ارزان برای قشر کم درآمد نخواهد داشت.

راه حل همیشگی تولید مسکن ارزان بارها از سوی تحلیل گران و کارشناسان به دولت ها گوشزد شده است. اول از همه باید در بورس بازی و کالایی بودن مسکن تجدید نظر شود. قیمت های کنونی مسکن واقعی نیست. ساختمان از چوب و آجر است اما همین چوب و آجر چند کوچه بالاتر قیمت دیگری پیدا می کند. این نشان می دهد که در بازار مسکن اتفاق دیگری در حال رخ دادن است.

درواقع ضوابط اقتصادی نادرستی که در جامعه حاکم است، نقدینگی که دست مردم است و دولت برنامه ای برای جذب آن ندارد و هر چندسال یک بار به یک بازار مثل مسکن و دلار و طلا هجوم می برد، ریشه مشکلات است.

اگر دولت ها ضوابط اقتصادی را طوری تنظیم کنند که گرانی مهار شده و تورم کاهش پیدا کند، نیازی به مداخلات این چنینی دولت ها در بازارها نیست اما در شرایط بحرانی که مثل امروز که مردم تحت فشار هستند و محرومیت های عجیبی در بخش مسکن ایجاد شده است، شاید بتوان از روش هایی  از التهاب بازار کم کرد. دولت اگر اعتبار لازم برای عرضه مسکن ارزان را از طریق فروش املاک و اموال مازاد خود تامین کند، باید پیش از هر اقدامی از یک تیم مهندسی و کارشناسی قوی زیر نظارت وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی بهره ببرد. طراحی پروژه هایی برای ساخت مسکن ارزان قیمت یک امر معمول در همه کشورهاست  کار سختی نیست. حتی در شهر تهران با وجود فشردگی و تراکم موجود،  زمین هایی با کاربری غیرمسکونی وجود دارد که مدت هاست بلا استفاده مانده، مثال آن هم زمین های پادگان یا فضاهای باز دیگری است که کاربری آن عملی نشده است. نکته مهم دیگر ساماندهی خانه های خالی است که تهیه مسکن را در یک شهر هشت میلیون نفری دشوار کرده است. در شهر تهران کمبود مسکن نداریم و بی خانه ماندن بسیاری از اقشار در پایتخت کشور به دلیل نوسانات مسکن و عدم استفاده از ظرفیت های موجود است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر