با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت حمید زادبوم سرپرست سازمان توسعه تجارت شد

از سرپرست به سرپرست

تاريخ 1398/06/03 ساعت 10:09

عصر روز گذشته رضا رحمانی، طی حکمی «حمید زادبوم» را به عنوان سرپرست تازه سازمان توسعه تجارت منصوب کرد.

 تکلیف صندلی ریاست سازمان توسعه تجارت باز هم مشخص نشد و این سازمان بعد از مجتبی خسروتاج که گفته شد به دلیل اجرای قانون بازنشستگی استعفا داد، از آبان ماه سال 1397 با سرپرست اداره می‌شود.

از پنجم آبان ماه 97 که رضا رحمانی با اخذ رأی اعتماد از مجلس، بر صندلی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشست و تغییر تیم مدیریتی این وزارتخانه کلید خورد، سازمان توسعه تجارت که متولی تجارت خارجی کشور است و روزهای سخت و پرفشاری را گذرانده، بدون رئیس اداره می‌شود. چند روز پس از حضور رحمانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجتبی خسروتاج به دلیل مشمول شدن در قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از حضور در سمت خود استعفا داد. خسروتاج که سابقه هشت ساله حضور در این سازمان (ابتدا مرکز توسعه صادرات و پس از ادغام با مراکز تهیه و توزیع کالا، سازمان توسعه تجارت) در دولت هفتم و هشتم را در پرونده خود داشت و با روی کار آمدن دولت یازدهم نیز به عنوان معاون توسعه بازرگانی داخلی و قائم‌مقام وزیر، توسط محمدرضا نعمت‌زاده به کار گرفته شده بود، در شهریور ماه 95 و پس از استعفای ولی‌الله افخمی دوباره به سازمان توسعه تجارت و ریاست آن را برعهده گرفت. پس از استعفای او، رضا رحمانی که تازه وزیر شده بود، سرپرستی سازمان را به محمدرضا مودودی سپرد که معاونت توسعه صادرات کالا و خدمات را برعهده داشت.

طی 9 ماهی که مودودی سرپرستی سازمان توسعه تجارت را برعهده داشت بارها اخباری غیررسمی مبنی بر انتخاب فرد دیگری به ریاست سازمان مطرح شد و شاید مهمترین گزینه محمد سعیدی، مدیرعامل سابق کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بود که خود او نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها اعلام کرد برای چند سمت از جمله سازمان توسعه تجارت با او صحبت شده است.

با این حال روز گذشته، حکم سرپرستی، و نه ریاست، سازمان توسعه تجارت به نام حمید زادبوم صادر شد تا بار دیگری فردی از معاونت توسعه بازارهای صادراتی به سرپرستی سازمان برسد. در حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت ذکر شده است که زادبوم به پیشنهاد قائم‌مقام وزیر در امور بازرگانی، یعنی حسین مدرس خیابانی، به این سمت منصوب شده است.

محمدرضا مودودی، سرپرستی که حدود 9 ماه سکاندار سازمان توسعه تجارت بود، پیش از این به خبرگزاری ایرنا گفته بود: «وزیر صنعت زودتر برای سازمان توسعه تجارت تصمیم بگیرد تا تکلیف سازمانی که اصلی‎ترین نقش را در جنگ تجاری به عهده دارد، زودتر تعیین شود. مهم نیست رئیس این سازمان چه کسی باشد، فقط امیدوارم فردی باشد که  بتواند جهشی در رویکرد تجاری کشور ایجاد و منافع دولت و بخش خصوصی را تامین کند.»

با این حال به نظر می‌رسد وزیر صنعت، معدن و تجارت هنوز نتوانسته است گزینه مورد نظر خود برای ریاست سازمان را انتخاب کند و پس از 9 ماه، مجدد فرد دیگری را با پیشنهاد قائم‌مقامش به عنوان سرپرست انتخاب کرده است.

 

سوابق سرپرست جدید سازمان توسعه تجارت

حمید زادبوم که روز گذشته حکم سرپرستی‌اش برای سازمان توسعه تجارت اعلام شد، پیش از این معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان بود. او هم‌چنین در سازمان مدیرکلی دفتر امور نمایندگی‌ها و سرپرستی دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی را نیز برعهده داشته است. او که از افراد باسابقه در سازمان توسعه تجارت است، زمانی که این نهاد با عنوان مرکز توسعه صادرات ایران کار می‌کرد نیز در مقام مدیر پشتیبانی و حمایت از صادرکنندگان فعالیت داشت.

زادبوم هم‌چنین در عربستان سعودی به عنوان رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران حاضر بوده و فعالیت داشته است. او که در سال 1373 مدرک کارشناسی ارشد علوم اقتصادی اخذ کرده، عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه بوعلی سیناست و در بسیاری از نشست‌ها و اجلاس‌های خارجی نیز به عنوان نماینده و مذاکره‌کننده سازمان توسعه تجارت ایران حضور داشته است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر