ارزش کل دارایی‌های منطبق بر شریعت در جهان، معادل ۱۶2۴ میلیارد دلار است

بانک داری اسلامی در جهان رشد کرد

تاريخ 1398/06/02 ساعت 12:01

بر اساس آخرین رتبه‌بندی برترین مؤسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال 2۰۱۸، منتشر شده است، رشد بلندمدت بانکداری اسلامی در مناطق مختلف ازجمله کشورهای جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا به‌طور نسبی پایدار بوده است و ارزش کل دارایی‌های منطبق بر شریعت در جهان، معادل ۱۶2۴ میلیارد دلار است که بانک‌های کاملاً اسلامی مبلغ 1255 میلیارد دلار آن را در اختیار خود دارند.

طی سال‌های اخیر، بازارهای مالی اسلامی به‌واسطه ارائه خدمات مالی قابل سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، گسترش تنوع پرتفوی تولیدات و ارائه خدمات بیشتر در راستای جذب مشتریان جدید توانسته‌اند از رشد و توسعه قابل‌توجهی در بازارهای جهانی برخوردار شوند. در این راستا، رتبه‌بندی انجام‌شده توسط نشریه بین‌المللی بنکر در ارتباط با برترین مؤسسات مالی اسلامی، نیز حاکی از این مسئله است که باوجود چالش‌های پیشروی نظام بانکداری اسلامی، این صنعت مالی در سال 2۰۱۸، با سرعت بالا در حال افزایش بوده و علاوه بر رشد سریع دارایی‌های منطبق بر شریعت در هر منطقه، شاهد افزایش تعداد مؤسسات جدید و تازه تأسیس در بازارهای کمتر توسعه‌یافته نیز بوده است. پژوهشکده پولی بانکی با توجه به گزارش بنکر، برترین موسسات مالی اسلامی جهان در سال 2018 را معرفی کرده است. 

طبق این گزارش و بر اساس آخرین رتبه‌بندی برترین مؤسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال 2۰۱۸، منتشر شده است، رشد بلندمدت بانکداری اسلامی در مناطق مختلف ازجمله کشورهای جنوب صحرای آفریقا و جنوب آسیا به‌طور نسبی پایدار بوده است و ارزش کل دارایی‌های منطبق بر شریعت در جهان، معادل ۱۶2۴ میلیارد دلار است که بانک‌های کاملاً اسلامی مبلغ 1255 میلیارد دلار آن را در اختیار خوددارند. افزون براین، بانک‌های اسلامی سودی معادل 15.2 میلیارد دلار با متوسط نرخ بازده دارایی 1.21 درصد را طی سال مذکور کسب کرده اند. در این میان، نقش بانک‌ها و مؤسسات مالی ایرانی در میان بانک‌های تجاری و تخصصی، شرکت‌های بیمه و مؤسسات مالی و اعتباری همچنان بسیار چشمگیر و ازنظر حجم دارایی‌ها در بالاترین ردیف‌های این رتبه‌بندی قرار دارند و عربستان و مالزی در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

آمار به‌دست‌آمده از مجله بنکر در سال 2۰۱۸، نشان می‌دهد که ارزش کل دارایی‌های منطبق بر شریعت با رشد 7.6 درصدی از ۱۵۰۹ میلیارد دلار در سال 2۰۱۷ به ۱۶2۴ میلیارد دلار در سال 2۰۱۸ افزایش‌یافته است. این در حالی است که رشد دارایی‌ها در سال 2۰۱۷ چیزی در حدود 4.7 درصد ثبت‌شده است. از سوی دیگر برخلاف رتبه‌بندی سال گذشته، تغییر قابل‌توجهی در رشد دارایی‌ها مشاهده می‌شود، به طوریکه رشد صنعت بانکداری اسلامی به تفکیک مناطق مختلف جغرافیایی در سال 2۰۱۸، مثبت بوده است. مجموع رشد دارایی‌ها در سه منطقه استرالیا، اروپا و ایالات‌متحده حدود 20.2 درصد است. این در حالی است که آسیا و کشورهای جنوب صحرای آفریقا به ترتیب رشد 16.3 درصد و 12.6 درصد را تجربه کرده اند. در همین حال، کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس (pGCC) و منطقه منا (به‌استثنای شورای همکاری خلیج‌فارس)، دارایی‌های خود را به ترتیب 5 و 6.3 درصد افزایش دادند. ازاین‌رو این بازار موقعیتی فعال و پرانرژی در سطح جهانی دارد و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که رشد این صنعت طی سال‌های آتی، حداقل دو برابر سریع‌تر از بانکداری رایج در سطوح کلان باشد. 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر