سرانجام طرح افزایش تعطیلات پایان هفته چه خواهد بود؟

تعطیلات بلاتکلیف

تاريخ 1398/05/30 ساعت 14:49

ساماندهی تعطیلات پایان هفته در دو روز جمعه و شنبه از مطالبات بخش خصوصی بوده که هم برای توسعه گردشگری داخلی مناسب است و هم به هماهنگی تعطیلات کاری با شرکای اقتصادی خارجی می‌انجامد؛ طرحی که هنوز در کمیسیون‌های مجلس مانده و نمایندگان موافق نیز روی تعطیلی پنجشنبه و جمعه نظر دارند.

طرح تعطیلی کلیه مراکز اداری، آموزشی و قضایی در روز پنجشنبه در حالی در کمیسیون‌های مجلس، دست به دست می‌شود که بخش خصوصی و به طور مشخص کمیسیون گردشگری اتاق تهران در دوره هشتم هیات نمایندگان، طرح افزایش تعطیلات پایان هفته به دو روز و تغییر تقویم تعطیلات هفتگی کشور از روز جمعه به دو روز جمعه و شنبه را مطرح کرد. استدلال فعالان اقتصادی برای طرح این پیشنهاد، توسعه گردشگری داخلی و نیز هماهنگی تعطیلات پایان هفته در ایران با تعطیلات پایان هفته در دیگر کشور‌ها برای تسهیل ارتباط با شرکای تجاری بود.

حالا اما طرحی در مجلس در دست بررسی است که تعطیلی روز پنجشنبه را هدف قرار داده و به موجب آن نهادهای قضایی و ادارات دولتی و نهادهای آموزشی در شهرستان‌های کشور، همسو با تهران تعطیل می‌شوند. البته ظاهراً کمیسیون‌های مجلس در مورد تصویب نهایی این طرح اتفاق نظر نداشته و این طرح در کمیسیون اجتماعی رد شده و در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تصویب رسیده است. آیا این طرح می‌تواند نظر بخش خصوصی را تامین کند؟

برابر بررسی‌های کمیسیون گردشگری اتاق تهران در دوره هشتم هیات نمایندگان، حدود 13 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران، مربوط به هتلداری و گردشگری و رستوران‌داری است که در صورت افزایش نظام‌مند تعطیلات، این بخش ‌می‌تواند فعال‌تر شود و سهم بیشتری از تولید کسب کند. خصوصا اینکه با توجه به چشم‌انداز اقتصاد بدون نفت و ظرفیت‌های کشور در بخش گردشگری، تقویت این بخش ضرورت بیشتری پیدا کرده است.

همچنین مقایسه میزان‌ تعطیلات‌ در ایران‌ و‌ میانگین‌ جهانی نیز نشان می‌دهد که مجموع تعطیلات رسمی در ایران 78 روز است که در قیاس با حداقل میزان تعطیلات میانگین دنیا که به‌ 104 روز ‌می‌رسد، میزان تعطیلات در ایران کمتر است. حدود 102‌ کشور جهان‌ دارای‌ دو روز‌ تعطیلی‌ در هفته هستند و در اغلب‌ کشورهای مسلمان جز پاکستان و لبنان، روزهای تعطیل، جمعه و شنبه است.

 

در همین رابطه، حرمت‌اله رفیعی، نایب‌رییس کمیسیون گردشگری اتاق تهران، با تاکید بر ضرورت پایان بلاتکلیفی تعطیلات پایان هفته و افزایش تعطیلات به دو روز گفت: مساله این است که تعطیلی پنجشنبه، کم و بیش در ادارات حاکم است و پنجشنبه‌ها عموما نیمه‌تعطیل است. اما مردم از این وضعیت منتفع نمی‌شوند و ادارات هم در این روزهای نیمه‌تعطیل خدمات مطلوبی به مردم ارائه نمی‌کنند. ضمن آنکه گردشگری ایرانیان به ایام خاصی از سال نظیر نوروز و تعطیلات مناسبتی تابستان منحصر شده و به همزمان با این تعطیلات، جاده‌های منتهی به شمال با ازدحام مواجه می‌شود.

رفیعی در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران افزود: چنانچه تعطیلات پایان هفته به دو روز افزایش یابد، مردم هم سفرهای خود را به ایام دیگر سال نیز و جاده‌ها نیز از این بار ترافیکی در امان خواهند بود.

 او ادامه داد: تسری سفر‌ها به دیگر هفته‌ها، مزایای دیگری هم به دنبال خواهد داشت. از جمله اینکه هزینه خدمات ایرلاین‌ها و مراکز اقامتی در فصل‌های پر مسافر به طور سرسام‌آور افزایش نخواهد یافت.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری اتاق تهران با بیان اینکه با ساماندهی تعطیلات پایان هفته، هم دولت و هم مردم منتفع خواهند شد، ادامه داد: اکنون وقت آن است که کمیسیون گردشگری اتاق تهران با تقویت مطالبه‌گری خود، از دولت و نمایندگان مجلس بخواهد که به خرد جمعی احترام گذاشته و نظرات بخش خصوصی را نیز در تصمیمات خود لحاظ کنند.

 

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر