ناصر ریاحی، رییس اتحادیه واردکنندگان دارو در گفت وگو با سایت خبری اتاق تهران مطرح کرد:

مسئولان از روند واردات دارو اطلاعی ندارند

تاريخ 1398/05/30 ساعت 07:28

این وزارت بهداشت است که به ما می گوید چقدر دارو بخریم، چند بخریم و از کجا و همه فرایند واردات با نظارت نماینده فنی وزارت بهداشت انجام می شود.

چندی پیش خبری منتشر شد که یک میلیارد یورو ارز دولتی گم شده است و واردکنندگان دارو، رفع تعهد ارزی نکرده اند. داستان چه بود؟

بانک مرکزی گزارشی درباره واردکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکرده اند  تهیه کرد و به دولت فرستاد بدون اینکه به فرایند واردات توجهی کند. براساس قانون شرکت ها از زمانی که ارز لازم برای واردات دریافت می کنند شش ماه برای رفع تعهد ارزی فرصت دارند. متاسفانه بانک مرکزی بدون توجه به قانون فهرستی را برای رییس دولت فرستاد، فهرستی که هیچ نظر کارشناسی و فنی درباره آن اظهار نشده است.

وزیر بهداشت هم پیشتر درباره واردات کابل برق به جای تجهیزات پزشکی صحبت کرد.

بله. دولت به پرونده های تخلف در واردات دارو اشاره می کند و از واردات کابل برق و مکمل های خراب غذایی می گویند درحالیکه این پرونده ها متعلق به سال ها پیش از برقراری ارز 4200 تومانی است.  کسی منکر وجود مواردی از  فساد و تقلب نیست اما مسئله اصلی کنونی ارز است و اینکه ارز داده شود و دارو خریداری و وارد شود. شرکت های واردکننده دارو در مقیاس بزرگ فعالیت می کنند و بی اطلاعی از روند فعالیت آنان زمینه ساز حرف و حدیث شده است. یک شرکت متوسط وارد کننده دارو 500 محموله دارو وارد می کند و اگر 100 میلیون یورو ارز دولتی بگیرد، همه محموله را یک جا نمی فرستد. شرکت های بزرگتر بیش از یک هزار  مورد وارداتی دارند. زمانی که شرکت ها در این ابعاد کار می کنند، طرح مسئله دریافت ارز و وارد نکردن دارو موضوعیت ندارد چراکه این فرایند زمان بر است. به نظر می رسد مسئولان اطلاعی از فرایند کار شرکت ها ندارند و چه خوب است که سازمان غذا و دارو کلاسی برای مسئولان دولت و نمایندگان مجلس برگزار کرده و فرایند واردات دارو را توضیح دهند. بعضی مسئولان می گویند که واردکننده دارو را احتکار کرده درحالیکه واردکننده دارو اصلا دارو را نمی بیند. دارو از شرکت های خارجی خریداری شده به گمرک می آید. به محض اینکه واردکننده مجوز ترخیص را از گمرک می گیرد، شرکت پخش به میان می آید و دارو را بار می زند و می برد. پس از این براساس کدی که وزارت بهداشت و واردکننده دارد فرایند انتقال دارو را کنترل می کنند.  

این وزارت بهداشت است که به ما می گوید چقدر دارو بخریم، چند بخریم و از کجا و همه فرایند واردات با نظارت نماینده فنی وزارت بهداشت انجام می شود. اگر دارویی دیر وارد بازار می شود، به این دلیل است که وارد کننده به دلایلی نتوانسته دارو را از گمرک ترخیص کند و این تاخیر هم اثری در قیمت ندارد چراکه قیمت ها ثابت است.

روند واردات دارو اکنون چگونه است؟

واردات دارو طبق روال در حال انجام است. واردات داروی ساخت مشابه داخل به طور کامل ممنوع است اما دارویی که مشابه داخلی ندارد وارد می شود و کمبودی نداریم. کمبودهایی که اعلام می شود به دلیل ترجیح پزشک و بیمار در استفاده از داروی خارجی است. ما به عنوان واردکننده هیچ تمایل و علاقه ای به واردات دارویی که مشابه ساخت داخل دارد، نداریم. اگر بخواهند و اجازه بدهند وارد می  کنیم، اگه نه، وارد نمی کنیم.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر