نگاهی به فعالیت‌ها و اقدامات پارلمان بخش خصوصی پایتخت در حوزه تشکل‌ها

از راه‌اندازی خانه تشکل‌ها تا تدوین تفاهم‌نامه‌هایی برای تسهیل کار تشکل‌ها

تاريخ 1398/05/20 ساعت 18:07

مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی اتاق تهران در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران به تشریح اقداماتی پرداخت که در چند سال گذشته برای تقویت رابطه بین اتاق به عنوان پارلمان بخش خصوصی و تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی انجام شده و به نتیجه رسیده است؛ اقداماتی که با راه‌اندازی خانه تشکل‌ها شکل رسمی و جدی به خود گرفت و اکنون با برنامه‌های متنوع آموزشی و تفاهمنامه‌هایی با نهادهای مختلف دولتی و حاکمیتی برای تسهیل فعالیت تشکل‌ها به پیش می‌رود.

مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی اتاق تهران در گفت‌وگو با روابط عمومی اتاق تهران به تشریح اقداماتی پرداخت که در چند سال گذشته برای تقویت رابطه بین اتاق به عنوان پارلمان بخش خصوصی و تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی انجام شده و به نتیجه رسیده است؛ اقداماتی که با راه‌اندازی خانه تشکل‌ها شکل رسمی و جدی به خود گرفت و اکنون با برنامه‌های متنوع آموزشی و تفاهمنامه‌هایی با نهادهای مختلف دولتی و حاکمیتی برای تسهیل فعالیت تشکل‌ها به پیش می‌رود.

غلامرضا ملکی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تشکل‌ها بهگفت: پس از آنکه در دی ماه سال 1395، واحد امور تشکل‌ها و مسوولیت اجتماعی اتاق تهران فعالیت خود را آغاز کرد، نقشه راهی برای تقویت ارتباط با تشکل‌ها و توانمندسازی آنها تدوین شد که البته انتظارات تشکل‌ها از اتاق نیز در این نقشه راه مورد توجه قرار گرفت. در واقع پس از نظرسنجی از تشکل‌ها نقشه راهی طراحی شد که در برگیرنده استراتژی و برنامه اتاق در حوزه تشکل‌ها بود. در گام بعدی نیز آیین‌نامه حمایتی اتاق از تشکل‌ها تنظیم شد.

او با بیان اینکه اتاق بازرگانی تهران همواره در ایجاد ارتباط با تشکل‌ها قائل به یک جاده دوطرفه است، ادامه داد: پس از تعیین این نقشه راه، مدام در جلسات هیات مدیره تشکل‌ها شرکت کرده و برنامه‌های اتاق را برای آنها تبیین کردیم.

مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق تهران در ادامه توضیح داد: به موجب هدفگذاری‌های صورت گرفته، ارتباطاتی با تشکل‌هایی که دارای ساختار ملی بوده و در تهران استقرار داشتند، برقرار شد. در این ارتباطات، نقاط قوت و قابل بهبود تشکل‌ها شناسایی و از این‌رو مساله «آموزش» بسیار مهم و پررنگ شد. بر این اساس با همکاری معاونت آموزشی اتاق تهران، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت آموزشی و تربیت نیروی انسانی برای تشکل‌ها در دستور کار قرار گرفت. این پروژه توسط مرکز آموزش اتاق تهران و در بخش‌هایی با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای، دانشگاه امیرکبیر و موسسه WIFI اتریش به پیش رفت؛ از جمله اقدامات بسیار اثرگذار در حوزه آموزش می‌توان به برگزاری دوره MBA دبیران تشکل‌های اقتصادی اشاره کرد که در دور نخستین آن 32 نفر از دبیران تشکل‌ها در آن حضور یافتند. اکنون بیش از 100 رابط آموزشی از تشکل‌ها در تدوین دوره‌ها به ما کمک می‌کنند.

 او با بیان اینکه خروجی فعالیت تشکل‌ها با برگزاری دوره‌های آموزشی ارتقا یافته است، ادامه داد: همچنین در مراودات خود با تشکل‌ها دریافتیم که بسیاری از تشکل‌ها فاقد فضای اداری مناسب برای برگزاری جلسات و گردهمایی‌ با اعضای خود هستند و از توان مالی کافی برای تهیه واحدی جهت استقرار برخوردار نیستند. از این رو، نسبت به ایجاد خانه تشکل‌ها اقدام کردیم. در واقع، رویکرد اتاق تهران این بود که خانه تشکل‌ها به کانون آمد و شد تشکل‌ها تبدیل شود. بنابراین، ساختمانی که از قبل برای اتاق تهران خریداری شده بود، به امکانات مورد نیاز تشکل‌ها مجهز شد. اکنون با همکاری واحد فناوری اطلاعات اتاق تهران امکان رزرو الکترونیکی سالن‌های این مرکز برای گردهمایی‌های تشکل‌ها نیز فراهم شده است. این اقدامات سبب شد که تشکل‌ها جایگاه خود را بیابند و برای دستیابی به اولویت‌های خود تلاش کنند. افزون بر این، تعداد اعضای اتاق نیز توسعه پیدا کرده و تشکل‌ها با دستیابی به امکانات بیشتر و کیفی‌تر نسبت به افزایش تعداد اعضای خود اقدام کرده‌اند.

 به گفته ملکی، اتاق بازرگانی تهران همچنین اختصاص کمک هزینه خرید ملک برای تشکل‌ها را نیز در دستور کار قرار داده است. او گفت: تعدادی از تشکل‌های باسابقه به دلیل برخی مشکلات، فاقد دفاتر مناسب بودند یا در واحد‌های مسکونی فعالیت می‌کردند و البته مشکلاتی نیز با شهرداری نیز داشتند. از یک سال گذشته، طبق ضوابطی که تعریف شده، اتاق تهران به تشکل‌ها کمک هزینه خرید ملک نیز می‌پردازد.

او در ادامه یکی دیگر از ماموریت‌های واحد امور تشکل‌های اتاق تهران را ثبت تشکل‌های استانی برشمرد و گفت: اکنون 20 تشکل در اتاق تهران به ثبت رسیده و طبقه سوم خانه تشکل‌ها به عنوان محل کار به مدت یک سال در اختیار آنها قرار گرفته است. استراتژی ما این است که در سال جاری نیز 20 تشکل دیگر را به ثبت برسانیم. پیش از ثبت این تشکل‌ها، اتاق تهران که از نظر میزان تشکل‌های استانی در میان اتاق‌های سراسر کشور رتبه 18 را به خود اختصاص داده بود؛ امروز در شمار 5 اتاق برتر قرار گرفته است. البته هدفگذاری اتاق تهران این است که تعداد تشکل‌های ثبت شده در اتاق تهران به 200 تشکل برسد مشروط بر اینکه، از ثبت تشکل‌های موازی با تشکل‌های موجود پرهیز شود و تشکل‌های متقاضی ثبت، رویکرد موضوعی داشته باشند نه کارکردی.

ملکی در ادامه با اشاره به اینکه با همکاری معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران از پروژه‌های مطالعاتی تشکل‌ها برای اعضایشان حمایت می‌شود، افزود: اتاق تهران برای تشویق تشکل‌ها به ترغیب اعضایشان برای عضویت در اتاق تهران، سالانه 50 درصد حق عضویت اعضای تشکل‌ها را به تشکل‌ها بازمی‌گرداند و امسال سومین سالی است که این اعتبار پرداخت می‌شود. چنانکه در سال96 تعداد 88 تشکل و در سال 97 تعداد 94 تشکل از این گزینه برخوردار شده‌اند.

 مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت اجتماعی اتاق تهران در ادامه با بیان اینکه این طرح منجر به ایجاد بانک اطلاعاتی از اعضای تشکل‌ها نیز شده است، افزود: از تشکل‌ها دعوت می‌کنیم که اگر این حق عضویت را دریافت نکرده یا لیستی از اعضای کارت دار خود به اتاق ارائه نکرده اند، در این زمینه اقدام کنند.

او سپس از عضویت نمایندگان تشکل‌ها در کمیسیون‌های مشورتی اتاق تهران سخن گفت و توضیح داد: نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی در کمیسیون‌های مشورتی اتاق تهران در دوره نهم فعالیت خود صاحب 6 کرسی با حق رای شدند و حتی در ترکیب هیات رییسه برخی کمیسیون‌ها نیز جای گرفتند. این اقدام که با همکاری معاونت کمیسیون‌ها انجام گرفته است، به میزان مشارکت تشکل‌ها در سیاستگذاری اقتصادی می‌افزاید.

 ملکی یکی دیگر از اقدامات انجام شده در این حوزه را تشکیل شورای مشورتی تشکل‌ها عنوان کرد و گفت: 10 نفر از صاحب‌نظران این حوزه با حکم رییس اتاق تهران به عضویت این شورا درآمده‌اند و ماموریت آنها پیگیری مطالبات هیات رییسه اتاق تهران در حوزه تشکل‌ها، پیگیری مطالبات تشکل‌ها از دستگاه‌های حاکمیتی و پیگیری اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار است.

او در بخش دیگری از سخنانش به این نکته اشاره کرد که اتاق تهران برای رفع مشکلات تشکل‌ها تفاهمنامه‌هایی با دستگاه‌های اجرایی نظیر وزارت بهداشت و اداره کل استاندارد منعقد کرده است. ملکی افزود: یکی از ثمرات امضای تفاهمنامه با وزارت بهداشت، ثبت انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت در اتاق تهران است که امروز بیش از 280 عضو دارد. همچنین در پی امضای تفاهمنامه با اداره کل استاندارد استان تهران، میز مشترک با این نهاد برای پیگیری مطالبات تشکل‌ها ایجاد شده است.

او با بیان اینکه یکی از مطالبات جدی تشکل‌ها واگذاری برگزاری نمایشگاه به آنهاست، گفت: در این زمینه مقاومت‌های بسیاری وجود دارد اما تفاهمنامه‌ای میان رییس اتاق بازرگانی تهران و مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌ها منعقد شده که امیدواریم به تحقق خواسته تشکل‌ها بیانجامد.

ملکی در ادامه، به فعالیت‌های اتاق تهران در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی نیز اشاره کرد و گفت: همکاری با جامعه ابرار، حمایت مالی از خیریه‌ها، کمک به آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه و کمک به آسیب‌دیدگان سیل اخیر از جمله اقدامات اتاق در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر