عربستان چطور یارانه انرژی را اصلاح می‌کند؟

یارانه انرژی معضل بیشتر کشورهاست

تاريخ 1398/05/20 ساعت 10:44

شرکت آرامکوی عربستان در راستای محقق شدن برنامه‌های حکومتی جهت کاهش یارانه‌های انرژی و اصلاح آن قیمت خرده‌فروشی بنزین را برای سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی به‌صورت تدریجی افزایش داده است.

اصلاح یارانه انرژی نه تنها در ایران، بلکه در کشورهایی که با این مسئله مواجه‌اند، قرار است عملیاتی شود. خبرنامه تحولات انرژی مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به اصلاح یارانه انرژی عربستان پرداخته است. بر اساس گزارش عرب نیوز، شرکت آرامکوی عربستان در راستای محقق شدن برنامه‌های حکومتی جهت کاهش یارانه‌های انرژی و اصلاح آن قیمت خرده‌فروشی بنزین را برای سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی به‌صورت تدریجی افزایش داده است.

قیمت بنزین معمولی با عدد اکتان 91 در داخل به حدود 1.53 ریال به ازای هر لیتر (معادل 41 سنت) و بنزین سوپر با عدد اکتان 95 به لیتری 2.18 ریال (معادل 58 سنت) افزایش یافت.

این در حالی است که پیش از آزادسازی قیمت انرژی در این کشور، رشد تقاضای داخلی برای گازوئیل به‌عنوان بیشترین یا بالاترین سطح تقاضا در جهان مطرح بود. قیمت گازوئیل در این کشور بر اساس آمار گلوبال پترول پرایس معادل 13 سنت است. این میزان رشد بسیار غیرمنطقی و بیش‌ازحد تقاضای داخلی است. بنابراین، چنین رشد تقاضا نمایانگر قاچاق این فراورده نفتی و فروش غیرقانونی آن در خارج از مرزهای این کشور است.

حکومت ریاض برای مقابله با قاچاق سوخت به‌تدریج یارانه‌های سوخت را کاهش داد و قیمت‌های خرده‌فروشی به قیمت فوب خلیج‌فارس نزدیک شود، انگیزه قاچاق از بین برود. این اقدام مقامات عربستان که از ابتدای سال 2018 آغاز شد گام مؤثری در اصلاح اقتصاد و قیمت‌گذاری سوخت در این کشور به شمار می‌رود که باعث ایجاد رقابت داخلی می‌شود. البته مقامات عربستان هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت سایر فراورده‌های نفتی و برق، تا پایان سال جاری ندارند و این برنامه تدریجی تا سال 2025 ادامه دارد و تدریجاً یارانه‌های انرژی مصرفی حذف می‌شود و اقشار کم‌درآمد از حمایت‌های دولتی برخوردار خواهند شد.

به گفته برخی کارشناسان حوزه اقتصاد انرژی، نوسانات قیمت نفت یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشورهای صادرکننده نفت در اعمال اصلاحات یارانه انرژی است. تنوع‌بخشی در اقتصاد و عدم وابستگی به درآمدهای نفتی برای کشورهای صادرکننده نفت که با نوسانات قیمت در بازار مواجهند امری ضروری است.

 

همان‌طور که در نمودار نشان داده‌شده پایین آمدن قیمت نفت و در کنار آن افزایش تقاضای داخلی، فشارهای زیادی بر درآمدهای نفتی دولت‌ها وارد می‌کند. اصلاحات قیمتی نقش مهمی در ایجاد تنوع مالی و برنامه‌های پایدار این‌گونه کشورها دارد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]