چرا بعضی کشورها مجبورند پایتخت‌هایشان را عوض کنند؟

پایتخت‌ها می‌سوزند و غرق می‌شوند

تاريخ 1398/05/20 ساعت 10:20

‫اگر هزینه‌ای که سیل، ترافیک و آلودگی در جاکارتا سالانه بر اقتصاد اندونزی تحمیل می‌کند در نظر گرفته شود، خرج‌کردن برای پایتخت جدید کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

آینده نگر/ منبع: ای‌بی‌سی

جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی اخیرا اعلام کرد که می‌خواهد پایتخت این کشور را عوض کند و از مسئولان مربوط هم خواست که برای تعیین کاندیداهایی به عنوان پایتخت جدید، برنامه‌ریزی کنند. دلیل ساده است: جاکارتا دارد زیر آب می‌رود. درواقع پایتخت اندونزی یکی از شهرهایی در جهان است که با بیشترین سرعت دارد غرق می‌شود. علاوه بر تغییرات آب و هوایی، تصمیم‌گیری‌های اشتباه در زمینه استخراج آب‌های زیرزمینی و محاسبات اشتباه در مورد ساخت و ساز برج‌های عظیم در جاکارتا هم مزید بر علت شده و غرق‌شدن این شهر را محتمل‌تر کرده است. بنابر پیش‌بینی و الگوسازی انستیتو تکنولوژی باندونگ اندونزی، ۹۵ درصد از شمال جاکارتا تا سال ۲۰۵۰ زیر آب خواهد رفت. همچنین ارتفاع کم این شهر باعث شده که جاکارتا در مقابل سیل در فصل باران‌های استوایی آسیب‌پذیر باشد. این خودش بهترین دلیل است برای دولت اندونزی تا برنامه جابه‌جایی پایتخت را اجرا کند. اما عوامل دیگری هم در کار است که این مسئله را توجیه‌پذیر می‌کند: جاکارتا یکی از پرترافیک‌ترین شهرهای دنیاست و از لحاظ آلودگی هوا هم بدترین وضعیت را در میان شهرهای جنوب شرقی آسیا دارد.

ایده تغییر پایتخت در کشورهای مختلفی مورد توجه قرار دارد و در اندونزی هم دهه‌هاست که درباره‌اش صحبت می‌شود. به خصوص این ایده مطرح شده که یا بخش تجاری و کسب و کار باید از این شهر خارج شود و یا بخش ادارات دولتی و تمام امور حکومت. بحث در این باره البته هنوز ادامه دارد. مثلا یک گزینه که در مورد جابه‌جایی پایتخت اندونزی مطرح شد این بود که پایتخت جدید به فاصله ۶۰ کیلومتری جاکارتا منتقل شود و گزینه دیگر هم این بود که فقط ساختمان‌های دولتی از جاکارتا خارج شوند. اما در هردو حالت، مشکلاتی که درباب سیل‌گرفتگی، ترافیک و آلودگی هوا در پایتخت اندونزی وجود دارد در تمام مناطق اطراف آن هم صادق است. بنابراین چاره‌ای جز دور شدن از جاکارتا وجود ندارد.

 بنا بر ارقام و پیش‌بینی‌هایی که دولت اندونزی منتشر کرده، جابه‌جایی پایتخت این کشور ممکن است ده سال طول بکشد و هزینه‌ای بالغ بر ۴۷ میلیارد دلار در بر داشته باشد. این هزینه از نظر منتقدان جابه‌جایی پایتخت خیلی زیاد است، اما حامیان یافتن پایتخت جدید می‌گویند اگر هزینه‌ای که ترافیک و آلودگی در جاکارتا سالانه بر اقتصاد این کشور تحمیل می‌کند در نظر گرفته شود، خرج‌کردن برای پایتخت جدید کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

شروطی که دولت اندونزی برای انتخاب پایتخت آینده‌اش در نظر گرفته این است که شهر انتخابی باید به صورت استراتژیک