وزیر اقتصاد جدید می‌تواند رویکرد جدیدی را به ارمغان بیاورد

زمان بهبود

تاريخ 1398/05/19 ساعت 12:22

هند یکی از مهم‌ترین اقتصادهای نوظهور جهان است. می‌توان با قاطعیت گفت بعد از چین بزرگ‌ترین اقتصاد نوظهور جهان همین هند است. برخی حتی می‌گویند هند می‌تواند جای چین را در آینده بگیرد. اما اخیرا اقتصاد این کشور با مشکلاتی همراه شده که مقامات آن سعی در بهبود آن دارند.

ترجمه: نسیم بنایی/ آینده نگر / منبع اصلی: اکونومیست

 هند این روزها وزیر اقتصاد جدیدی دارد به اسم نیرمالا سیتارامان. او به چهره اول سیاسی کشورش تبدیل شده و قرار است تحولات عظیمی را به ارمغان بیاورد. نیرمالا زنی است که قصد دارد در وزارت اقتصاد تحولاتی عظیم ایجاد کند. او نخستین زنی است که به وزارت اقتصاد در هند دست پیدا کرده البته بعد از ایندیرا گاندی که در گذشته هم نخست‌وزیر و هم وزیر اقتصاد این کشور بوده. به همین خاطر این سیاستمدار تازه‌کار بیش از همه در کانون توجه قرار گرفته‌است. در آن زمان که ایندیرا گاندی وزیر اقتصاد هند شد یعنی ۵۰سال پیش، موفق شد بسیاری از بانک‌های هندی را ملی کند. کسی که تازه به وزارت‌خانه اقتصاد هند راه پیدا کرده یک اقتصاددان است. اما برخلاف بسیاری از هم‌حزبی‌های خودش از جنوب این کشور می‌آید و در تامیل‌نادو بزرگ شده‌است. به صورت کلی به نظر می‌رسد نسبت به آرون جتلی که پیش از او وزیر اقتصاد هند بوده محبوبیت بیشتری دارد. پدر او برای راه‌آهن هند کار می‌کرده و او هم ماه‌ها به عنوان فروشنده در لندن فعالیت داشته‌است. 

به هر حال به نظر می‌رسد که خانم سیتارامان محبوبیت زیادی در میان مردم دارد. او هم در میان افراد سنتی و هم در میان افراد مدرن محبوبیت دارد و همین نشان می‌دهد که می‌توان به آینده‌اش امید داشت. آدم‌هایی که اطرافش هستند امیدهای زیادی برایش دارند اما آیا او می‌تواند این امید و آرزوها را برآورده کند؟ روزی که او به عنوان وزیر اقتصاد انتخاب شد یکی از مقامات در مرکز آمار هند در گزارشی اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور ۵.۸درصد است. این رقم پایین‌ترین رشد اقتصادی هند از ابتدای نخست‌وزیری نارندرا مودی تاکنون بوده‌است. او در سال ۲۰۱۴ به عنوان نخست‌وزیر هند آغاز به کار کرد. از طرف دیگر دولت آمار دیگری منتشر کرد که نشان می‌دهد نرخ بیکاری در این کشور ۶.۱درصد افزایش یافته و در نتیجه وضعیت اشتغال نیز در هند چندان روبه‌راه نیست. البته در هند کسانی‌که شغل ندارند اغلب جزو افراد فقیر نیستند. مسئله هند این است که در آن افراد تحصیل‌کرده با مهارت‌های بالا نمی‌توانند به شغل مورد نیاز خود دست پیدا کنند. در نتیجه در خانه‌های خود می‌مانند تا فرصت شغلی مناسب و مطلوب خود را پیدا کنند. 

*فراتر از تغییرات کوچک

حالا مردم در انتظار یک جهش اقتصادی هستند. آن‌ها دوست دارند ناگهان چشم‌انداز اقتصاد کشورشان تغییر کند. در واقع همه مردم هند در انتظار بهبود هستند. بخش عمده این تغییرات نیز به بانک‌ها مربوط می‌شود. بسیار از مردم هند معتقدند وام‌هایی که با سهل‌انگاری به افراد داده شده مشکلاتی را برای این کشور ایجاد کرده‌است. اکنون نیز باید این رویه غلط اصلاح شود تا بهبود در نظام اقتصادی هند حاصل شود. البته برخی از افراد که به وضعیت اقتصادی این کشور خوش‌بین هستند می‌گویند سهم وام‌های بد کاهش پیدا کرده‌است. بسیاری از بانک‌هایی که مشکل داشته‌اند نیز یا تعطیل شده‌اند و یا شرایط خود را بهبود بخشیده‌اند. به این ترتیب شرایط در این کشور به لحاظ اقتصادی در حال بهبود است. 

اکنون بسیاری از مردم هند به دنبال اصلاحات هستند. اما انتظار می‌رود وزیر اقتصاد جدید هند به دنبال تغییرات اساسی‌تر در این کشور باشد و فقط به اصلاحات بسنده نکند. در واقع احتمال بهبود شرایط با کارهایی فراتر از اصلاحات بسیار بالاتر است. حتی آقای مودی هم اخیرا طرز فکرش را تغییر داده و جاده را برای انجام اموری فراتر از اصلاحات باز کرده‌است. این حرکت‌ها همگی به سمت سلامت اقتصادی خواهد بود و در واقع تلاشی است برای بهبود شرایط. اما باید دید تا چه میزان اثربخش خواهد بود. به هر حال زمان تغییرات بزرگ در هند فرارسیده‌است. مردم به دنبال کارهایی بزرگ‌تر از اصلاحات اقتصادی کوچک هستند به نظر می‌رسد وزیر اقتصاد جدید می‌تواند این مسیر را آغاز کند و جرقه تحولات بزرگ را در اقتصاد هند بزند. 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر