بزرگترین استارت آپ تولید کتاب های الکتورنیکی و صوتی

کتاب هایی که جان گرفتند

تاريخ 1398/05/19 ساعت 09:09

مجید قاسمی چهره‌اي است كه صنعت نشر را با تحولي بزرگ روبه‌رو كرد و با کمک و سرمایه‌گذاری مهدی فیروزان مدیر شهر کتاب مرکزی واژه جديد كتاب الكترونيك را به ادبيات فارسی اضافه كرد

«حسِ خوبِ کتاب خوندن، براي همه، همه‌وقت، همه‌جا». شايد در كشوري كه سرانه مطالعه در آن كمتر از نيم ساعت است، اين شعارها و تلاش براي ايجاد چنين فضايي كمي عجيب به نظر برسد، اما هستند افرادي كه در اين مسير گام برداشته‌اند و با راه‌اندازي يك استارت‌آپ و حتي توليد ابزارهايي مخصوص گام‌هاي جدي در اين جهت برداشته‌اند. اپلیکیشن کتاب‌خوان فیدیبو، با بیش از 35 هزار عنوان کتاب الکترونیک و صوتی فارسی یک سامانه تولید و پخش کتاب الکترونیک است که قوانین كپي رايت را رعایت می‌کند. البته اين استارت‌آپ پا را از اين فراتر گذاشته است و با توليد فيديبوك اولین دستگاه کتاب‌خوان الکترونیک فارسی (شبيه تبلت براي كتاب خواندن) و فیدیباکس، دستگاه هوشمند مطالعه كتاب كه در ايستگاه‌هاي مترو و چند دانشگاه مانند دانشگاه تهران نصب شده است، فعاليت‌هاي نوآورانه‌اي در عرصه كتاب و كتاب‌خواني در كشورمان رقم زده است.

مجید قاسمی چهره‌اي است كه صنعت نشر را با تحولي بزرگ روبه‌رو كرد و با کمک و سرمایه‌گذاری مهدی فیروزان مدیر شهر کتاب مرکزی واژه جديد كتاب الكترونيك را به ادبيات فارسی اضافه كرد. اما این ایده برای اولین بار از مهاجرت دانشجویی او به رشت در ذهنش شکل گرفت. او که کتاب خوان تیری است در این شهر با مشکل تهیه کتاب های روز مواجه شد و همین جا بود که به ذهنش رسید ای کاش امکان دانلود الکترونیکی نسخه کتای ها فراهم بود، فکری که چند سال بعد زمانی که در شهر کتاب مرکزی کار می کرد آن را با فیروزان مدیر شهرکتاب مرکزی مطرح و در نهایت اجرایی کرد.

او به ايده راه‌اندازي و طراحي پلتفرمي رسيد كه افراد بتوانند از طريق آن كتاب‌هاي مورد علاقه‌شان را روي تبلت و موبايل‌هايشان بخوانند؛ چيزي شبيه كتاب‌خوان كيندل كه آمازون آن را راه‌اندازي كرده بود.

او در گفت‌وگویی ماجرای راه اندازی فیددیبو را این گونه تعریف می کند: «گفتم من یک رویا دارم برای الکترونیکی کردن کتاب و آقای فیروزان گفت این رویای خود من هم هست، پرسید چقدر می‌خواهد و من با فکر خام خودم گفتم خیلی زیاد؛ ۳۰ میلیون. او واقعا فرد ماجراجویی است، گفت من ۲۰ میلیون دیگر می‌گذارم رویش تا کار را شروع کنیم.»

مجید قاسمی برای ساخت و طراحی سایت مورد نظر خود با یک شرکت هندی وارد مذاکره شد و دو ماه بعد برای خرید و تحویل گرفتن آن راهی این کشور شد. «در اینترنت با شرکتی هندی آشنا شدیم که پلت‌فرم مورد نظر ما را طراحی می‌کرد. بنابراین تصمیم گرفتیم که با آنها کار کنیم. قراری که با شرکت هندی گذاشتیم این بود که دو ماه بعد پلت‌فرم را به ما تحویل بدهند. قیمتی هم که به ما گفتند بیش از ۱۳هزار دلار بود که سرمایه‌گذار پرداخت کرد و خوشحال بودیم که نخستین پلت‌فرم کتاب الکترونیک در ایران را راه‌اندازی می‌کنیم. به هند رفتم و بعد از ماجرایی، پلت‌فرم اولیه‌ای را تحویل گرفتم و به ایران برگشتم.» بعد از شروع به کار اولیه و تست‌های ‌‌‌‌‌‌‌لازم در نهایت سایت فیدیبو در تاریخ 11 اسفند 1392 رسما در مراسمی ویژه و با حضور وزیر وقت علی جنتی راه‌اندازی شد و خیلی زود مورد استقبال قرار گرفت. البته در این بین مدیران شهر کتاب مرکزی و مجید قاسمی برای جذب ناشران به انتشار کتاب‌هایشان در فیدیبو و رفع نگرانی آن‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نسبت به کپی غیرقانونی کتاب‌هایشان، تلاش‌های ‌‌‌‌‌‌‌بسیاری کردند و در نهایت موفق شدند، تا جایی که هم‌اکنون طبق اعلام رسمی این سایت بیش از 35 هزار کتاب روی فیدیبو بارگذاری شده و در دسترس عموم قرار دارد. از جهت دیگر بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر اپلیکیشن فیدیبو را نصب و دانلود کرده‌اند و 400 ناشر هم با این مجموعه به صورت مستقیم همکاری دارند، عدد و رقم‌هایی که نشان می‌دهد این اپلیکیشن بر مدار توسعه و رسیدن به خواسته‌هایش گام برمی‌دارد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر