برای رها شدن از دردسر ایستگاه های بازرسی اسراییل

یک اپلیکیشن به کمک فلسطینی ها آمده است

تاريخ 1398/05/16 ساعت 14:19

یک اپلیکیشن محلی فلسطینی در کرانه باختری اشغالی به رانندگان کمک می کند تا از ترافیک ایستگاه های بازرسی اسراییل خلاص شوند و مسیرهای تازه برای رفتن به خیابان های اصلی شهر را کشف کنند.

 این برنامه در ماه ژوئن سال جاری میلادی توسط یک گروه فلسطینی راه اندازی شده است. اسم این برنامه دُروب نیویگیتور است که می تواند اطلاعات درباره مسیرها و حجم ترافیک را در اختیار کاربران قرار دهد. این کاربران پیشتر از گوگل مپ و ویز برای مسیریابی استفاده می کردند که کمتر در آن به محدودیت های ترافیکی که اسراییلی ها ایجاد کرده اند، اشاره شده است.

اسراییل در سال 1967 کرانه باختری را اشغال کرد. از آن به بعد، شهرهای فلسطینی در این منطقه تحت تدابیر امنیتی اداره می شود. براساس گزارش بانک جهانی، موانع جاده ای و ترافیکی که اشغالگران ایجاد کردند حیات اقتصادی فلسطینی ها را محدود کرده و به آن آسیب می زند.

بعضی از ایستگاه های بازرسی برای مدت هاست که در ورودی روستاها و شهرها نصب شده است اما بعضی دیگر با تشدید تنش ها بین فلسطینی ها و اشغالگران ایجاد شده است.

محمد بن حلیم مدیر اجرایی دُروب می گوید او می دانسته فلسطینی ها برای یافتن راه خود به یک برنامه جدید نیاز دارند آن هم وقتی گوگل مپ در مسیر بین شهرهای کرانه باختری، بیت الحلم و رام الله خدماتی به آن ها ارائه نمی دهد.

او می گوید آن ها در جریان ساخت برنامه مجبور شدند نقشه خودشان را طراحی کنند که در آن دیوار، ایستگاه های بازرسی و پاسگاه ها هم لحاظ شده است. به گفته محمد بن حلیم نرم افزارهای نقشه و راه یابی موجود هرگز نمی توانستند این پیچیدگی را نشان دهند.

این برنامه اکنون 22 هزار کاربر دارد و تنها دو ماه است که راه اندازی شده است. یک شرکت حمل و نقل و نزم افزارهای انتقال به نام آیدل، این اپلیکیشن را تامین مالی می کند. آن ها امیدوارند بتوانند از در آینده این برنامه را برای تحویل مرسوله هم مورد استفاده کاربران قرار دهند.

بقیه برنامه ها و اپلیکیشن ها نمی توانند در مسیریابی به فلسطینی ها کنک کنند. کرانه باختری پر از شهرک ها، ایستگاه های بازرسی و پاسگاه های اسراییلی است. اسراییل می گوید این موانع را برای جلوگیری از حمله های فلسطینی ها ایجاد کرده است.

نزدیک به 3 میلیون فلسطینی در این منطقه زندگی می کنند. 450 هزار نفر شهرک نشین اسراییلی هم در این مناطق ساکن شده اند. این شهرک نشینان می توانند بدون مشکل در سراسر منطقه رانندگی کننده و جاده های موسوم به بای پس برای عدم عبور آن ها از شهرهای فلسطینی ساخته شده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر