بعد از جنگ تجاری و تکنولوژی حالا نوبت جنگ ارزی است

یوان در مقابل دلار

تاريخ 1398/05/15 ساعت 10:39

جنگ ارزی که در آن کشورها در چرخه کاهش ارزش ارز قفل می‌شوند، هم به مصرف‌کننده و هم به کسب‌وکارها ضربه می‌زند. همچنین باعث تورم و کاهش قیمت دارایی‌ها خواهد شد. به این ترتیب بحث در مورد مداخله ارزی ایالات‌متحده به‌طور قابل‌توجهی داغ است.

ممکن است چین به‌زودی جنگ ارزی با ایالات‌متحده را آغاز کند. سی‌ان‌ان گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته، روز دوشنبه پکن اجازه داد که یوان در برابر دلار تضعیف شود. البته بانک مرکزی چین اعلام کرده است که این اقدام بیشتر به دلیل نگرانی بازار و حمایت از تجارت و تعرفه‌های جدید در چین است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا هفته گذشته اعلام کرد که ایالات‌متحده تقریباً روی هر صادراتی از چین از ماه سپتامبر تعرفه اعمال خواهد کرد. به‌این‌ترتیب ترامپ جنگ تجاری را تشدید کرد.

اما با کاهش ارزش یوان، درواقع پکن این سیگنال غیرقابل‌تصور را ارسال کرده است که چین آماده است تا ارز خود را به‌عنوان سلاح جنگ تجاری با واشنگتن قرار دهد.

بااین‌حال تحلیلگران چینی امیدوارند که پکن با واشنگتن به توافق برسند. حالا شرایط کاملاً وابسته به پاسخ ایالات‌متحده است.

جنگ ارزی که در آن کشورها در چرخه کاهش ارزش ارز قفل می‌شوند، هم به مصرف‌کننده و هم به کسب‌وکارها ضربه می‌زند. همچنین باعث تورم و کاهش قیمت دارایی‌ها خواهد شد. به این ترتیب بحث در مورد مداخله ارزی ایالات‌متحده به‌طور قابل‌توجهی داغ است.

 

*عامل ترامپ

بعدازاینکه چین ارزش یوان را کاهش داد. ترامپ در توئیتی نوشت کاهش ارزش ارز یک تخلف بزرگ است. ترامپ در توئیتش نوشت: «چین ارزش یوان را به‌طور بی‌سابقه‌ای کاهش داده است. کاری که به آن «دستکاری ارزی» می‌گویند. این یک تخلف بزرگ است و به‌مرورزمان چین تضعیف خواهد شد.»

حالا که چین به نظر می‌رسد جنگ ارزی را آغاز کرده است، سؤال اصلی اینجاست که حالا ترامپ چه‌کاری انجام می‌دهد؟ طی هفته‌های گذشته، ترامپ اصرار داشت که مداخله ارزی شامل گزینه‌های روی میز نمی‌شود. ماه ژوئیه او پیشنهاد مشاور ارشد اقتصادی خود برای تضعیف دلار را رد کرده بود.

حالا ترامپ گفته است: من نگفتم قصد انجام کاری را ندارم. اما کاهش ارزش دلار می‌تواند یک شکست بزرگ از سیاست‌های اخیر باشد و عواقب گسترده داخلی و خارجی برای کشور به همراه دارد.

ارز ضعیف‌تر، می‌تواند صادرات را تقویت کند، اما باعث می‌شود واردات گران‌تر شود و این می‌تواند باعث تورم و آسیب دیدن هزینه‌ها شود. قیمت‌های بالاتر می‌تواند بانک مرکزی را وادار کند که نرخ بهره را افزایش دهد که این مسئله روی رشد اقتصادی تأثیر می‌گذارد.

در صورت تصمیم‌گیری سایر کشورها برای انتقام‌جویی، این الگو می‌تواند در سطح جهانی گسترده شود. اما کاهش ارزش پول، نوسانات و عدم اطمینان را به بازارهای مالی تزریق خواهد کرد، چراکه باعث می‌شود ارزش دارایی‌ها و سهام سقوط کند.

برای تضعیف ارزش دلار، ترامپ باید رسما پایان سیاست قوی دلار که سال 1995 در زمان بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق امریکا آغازشده بود را اعلام کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر