کوچ شرکت های خودروسازی خارجی از ایران به کره ای ها هم رسید

بدعهدی روی دنده خودروسازان خارجی

تاريخ 1398/05/14 ساعت 12:00

با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه صنعت خودرو از نیمه مرداد سال گذشته و همچینن مشکلاتی که برای نقل و انتقالات مالی به وجود آمد تعدادی از خودروسازان خارجی که بعد از برجام با اشتیاق وارد کشور شده بودند باردیگر همچون دوره قبلی تحریم های آمریکا ایران را ترک کردند.

در شرایطی که یکی از دستاوردهای مهم توافق هسته ای در حوزه صنعت بعد از امضای برجام ورود شرکت های معتبر جهان در حوزه صنعت خودرو به ایران و امضای قراردادهای مشترک برای تولید انواع مدل خودروها در کارخانه های خودروسازی ایران بود حالا با گذشت یک سال به نظر می رسد این دستاورد در حال محو شدن است. به صورتی که طبق آمارهای وزارت صنعت و شرکت های خودروسازی هم‌اکنون همکاری خودروسازان با شرکت های خارجی تنها به تولید خودروهای چینی مانند ‌ام.وی.‌ام و چری و به صورت محدود جک و جیلی در کرمان موتور محدود شده است و عملا شرکت های خارجی خدروساز ایران را ترک کرده اند. شرکت هایی که دو تا سه سال پیش با سر و صدای مفصل وارد ایران شدند و حالا در سکوت همچون دانه های دومینو به هم برخورد می کنند و از صنعت خودروسازی ایران خارج می شوند.

در آخرین تحول در این زمینه شرکت کیاموتورز کره که سابقه همکاری اش با ایران به حدود 30 سال می رسد، اعلام کرده است که ایران را ترک می کند. شرکت سایپا که با کیاموتورز همکاری داشت با تایید این خبر در اطلاعیه‌ای گفت:« حالا شرکت کره‌ای کیاموتورز هم بعد از بدعهدی رنو فرانسه، سیتروئن فرانسه و برلیانس چین، به پیروی از تحریم‌های یک‌ جانبه امریکا، به‌ همکاری با سایپا پایان داده است. به دنبال این تصمیم شرکت کره‌ای، تولید خودرو کیا سراتو در سایپا نیز این هفته متوقف خواهد شد و خطوط تولید آن نیز جمع‌ آوری می‌شود.» همچنین در این اطلاعیه آمده بود:« گفتنی است گروه خودروسازی سایپا با درک کامل از شرایط پیش آمده برای هموطنانی که متقاضی تحویل خودروهای تولید مشترک با شرکای خارجی بودند، اقدامات لازم را جهت جلب رضایت مشتریان و تبدیل خودروهای ثبت‌نامی آنها به خودروهای قابل تحویل انجام داده و همچنین پیگیری های حقوقی بین‌المللی را برای احقاق حق شرکت و مشتریانش ادامه می‌دهد.»

با خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه صنعت خودرو از نیمه مرداد سال گذشته و همچینن مشکلاتی که برای نقل و انتقالات مالی به وجود آمد تعدادی از خودروسازان خارجی که بعد از برجام با اشتیاق وارد کشور شده بودند باردیگر همچون دوره قبلی تحریم های آمریکا ایران را ترک کردند. رنو و پژوی فرانسه نخستین خودروسازان خارجی بودند که در دور جدید تحریم‌ها همکاری خود را با ایران‌خودرو و سایپا قطع کردند. پس از قطع همکاری ولوو و ایویکو با سایپا، سیتروئن هم به‌عنوان تنها شریک باقیمانده اروپایی سایپا همکاری خود با ایرانی‌ها را قطع کرد. اما برعهدی های خودروسازان خارجی تنها به اروپایی ها محدود نشد بلکه شریکان چینی سایپا و پارس‌خودرو مانند برلیانس نیز از عمل به تعهدات و مونتاژ محصولاتشان در ایران خودداری کردند و حالا پس از چینی ها کره ای ها هم که حتی در دور قبلی تحریم ها ایران را ترک نکرده بودند به نظر می رسد دیگر تمایلی به همکاری های مشترک ندارند و ترجیح داده اند بازار ایران و ظرفیت های مهم آن را به دلیل ترس از تحریم ها ترک کنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر