اختصاصی سایت خبری اتاق تهران: محمدرضا نجفی منش، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران

بازار خودرو درگیر حباب است

تاريخ 1398/05/13 ساعت 13:59

هرچند قیمت ها اندکی طی ماه های گذشته افت کرده اما باز بسیاری از مردم فکر می کنند خرید خودرو می تواند به حفظ سرمایه آن ها کمک کند. این درحالی است که با توجه به نوسان بازار خودرو و افت قیمت ها پس از حل مشکلات اقتصادی خودروسازان، قیمت ها افت خواهد کرد و متضرر خواهند شد.

محمدرضا نجفی منش

 در هفته گذشته دو رخداد بازار خودرو را تحت تاثیر قرار داد. رخداد اول افزایش قیمت ها در سایت کارخانه ایران خودرو و سپس تکذیب آن، و رخداد دوم بازگشت قیمت گذاری برای فروش خودرو در سایت های اینترنتی بود. هرچند بخشی از رشد قیمت در بازار آزاد به افزایش قیمت خودرو در سایت یکی از شرکت های بزگر خودروساز نسبت داده شد اما باید دقت کرد که مثل گذشته، هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بازار آزاد عاید خودروساز نخواهد شد. خودروساز موظف است خودروی خود را به قیمت مصوب به فروش برساند. متاسفانه قیمت پایین خودرو در سال گذشته باعث شده خودروسازان ایرانی بیش از 20 هزار میلیارد تومان زیان متحمل شوند.

بحث اصلی و ریشه مشکلات بازار خودرو در عدم توان خودروسازان در پرداخت مطالبات معوق قطعه سازان است. قطعه سازان نتوانستند قطعات را تامین کنند بنابراین خودروی کمتری به بازار عرضه شده است. اصل ماجرا پرداخت مطالبات قطعه سازان است. پیشنهاد قطعه سازان پرداخت مطالبات حداکثر یک ماه پس از تحویل کالاست تا روند تدارک قطعه برای خطوط تولید دچار توقف نشود.

به نظر می رسد بازار خودرو هنوز درگیر حباب است. هرچند قیمت ها اندکی طی ماه های گذشته افت کرده اما باز بسیاری از مردم فکر می کنند خرید خودرو می تواند به حفظ سرمایه آن ها کمک کند. این درحالی است که با توجه به نوسان بازار خودرو و افت قیمت ها پس از حل مشکلات اقتصادی خودروسازان، قیمت ها افت خواهد کرد و متضرر خواهند شد.  

از دیگر رخدادهای هفته گذشته که بازار را تحت تاثیر قرار داد، بازگشت قیمت گذاری به سایت های خرید و فروش اینترنتی بود. بعضی با این مسئله مخالف و آن را تهدیدی تلقی می کنند و بعضی موافقند اما واقعیت این است که نمی توان جلوی جریان اطلاعات ایستاد. باید دید آیا قیمت گذاری در سایت خرید و فروش اینترنتی جنگ با تولید است؟ آیا قیمت گذاری در سایت های اینترنتی بیشتر بازارگرمی است تا کشف قیمت؟ با عرضه خودرو با قیمت واقعی از در کارخانه بسیاری از چالش هایی از این دست هم از بین خواهد رفت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر