وضعیت سرمایه گذاری در کسب و کارها کم شده است

رشد اقتصادی امریکا کاهش یافت

تاريخ 1398/05/05 ساعت 11:29

وزارت بازرگانی امریکا روز جمعه اعلام کرد که نرخ سالانه رشد اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم 2.1 درصد بوده است. این رقم البته از رشدی که اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند، بهتر است، اما نسبت به رشد 3.1 درصد سه ماهه اول سال با کاهش مواجه شده است.

با اینکه رشد اقتصادی امریکا با کاهش مواجه شده است، اما وضعیت مصرف کنندگان همچنان خوب است. سی ان ان گزارشی دراین باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، مصرف کنندگان امریکایی به اقتصاد ایالات متحده قدرت می دهند، حتی با اینکه رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه دوم با کاهش مواجه شده است.

وزارت بازرگانی امریکا روز جمعه اعلام کرد که نرخ سالانه رشد اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم 2.1 درصد بوده است. این رقم البته از رشدی که اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند، بهتر است، اما نسبت به رشد 3.1 درصد سه ماهه اول سال با کاهش مواجه شده است.

راسل پرایس، اقتصاددان ارشد موسسه Ameriprise Financial می گوید: در حقیقت هنگامی که به گزارش ها نگاه می کنیم، شرایط به نظر خیلی خوب است، حتی با چالش هایی که خیلی مشخص وجود دارد، اما ما با رکود اقتصادی فاصله داریم.

در واقع به نظر می رسد این وضعیت به دلیل افزایش قوی هزینه های مصرف کننده و هزینه های دولتی و شروع به کار دوباره دولت بعد از تعطیلی ماه ژانویه باشد. در عین حال امریکا با کاهش جشمگیر سرمایه گذاری در کسب و کارها به ویژه در املاک و مستغلات مواجه شده است که در سال 2018 وضعیت بسیار خوبی داشتند.  

 

شاخص اعتماد مصرف کننده نسبت به وضعیت و فشارهای تجاری در ماه های اخیر از هم فاصله گرفته اند. در عین حال شرکت ها از افزایش تنش های تجاری مضطرب هستند، اما امریکایی های عادی از بیکاری پایین و رشد دستمزد بهره مند هستند.

 وضعیت هزینه های مصرف کننده بسیار قوی است و در سه ماه دوم با نرخ رشد سالانه 4.3 درصد مواجه شده که بالاتر از 1.1 درصد سه ماه قبل است.

همچنین هزینه کالاهای بادوام که شامل اقلامی از جمله خودرو و مبلمان می شود هم وضعیت خوبی دارند و با رشد سالانه 12.9 درصد مواجه شده اند.

از طرف دیگر، درآمدهای شخصی بسیار وضعیت بهتری نسبت به هزینه ها داشته اند که نشان می دهد مصرف کنندگان بیش از حد خودشان مصرف نمی کنند.

مصرف کنندگان در سه ماهه اول سال 8.5 درصد از درآمد قابل صرفه جویی خود را پس انداز می کردند. در سه ماهه دوم، پس انداز درآمد بعد از مالیات 8.1 بوده است.

با این حال، هزینه های کسب و کارها در بخش ساخت و ساز که شامل کارخانه ها، ساختمان های اداری و نیروگاه ها می شود نسبت به سه ماه گذشته کاهش داشته و رقم 10.6 درصد را نشان می دهد. این موضوع باعث شده است که تحلیلگران تاکید کنند این وضعیت ممکن است به کاهش سرمایه گذاری در زیرساخت های انرژی مانند خطوط لوله گاز طبیعی منجر شود.

رکود در بازار مسکن هم سرمایه گذاری در این بازار را در شش ماه اول سال با کاهش مواجه کرده است. سرمایه گذاری در تجهیزات حمل و نقل-بخشی که شامل مشکلات بوئینگ هم می شود- کاهش یافته است.

همان طور که انتظار می رود، فاکتورهای موثر در رشد اقتصادی در سه ماه گذشته، در سه ماهه فعلی به طرز چشمگیری متوقف شده است.

صادرات که همیشه به رشد اقتصادی امریکا کمک می کند، در مقایسه با سه ماه قبلی 5.2 درصد کاهش یافته است. ترکیب رشد اقتصادی هم نسبت به چند سال گذشته با کمی تغییر مواجه شده است. برای مثال در حال حاضر رشد اقتصادی قوی تر از سال 2017 به نظر می رسد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر