تورم کشور بار دیگر به بالای 40 درصد رسیده است

دستاوردی که از دست رفت

تاريخ 1398/05/02 ساعت 11:09

سیر صعودی تورم از تیرماه سال ۱۳۹۷و پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران با گذشتن از ۱۰.۲ درصد آغاز شد و حالا به 40.2 درصد رسیده است.

در شرایطی که یکی از مهم ترین دستاوردهای اقتصادی دولت حسن روحانی کاهش شدید تورم در کشور و حتی تک رقمی شدن آن بود؛ حالا شیب تند رشد تورم در کشور به حدی رسیده است که در ماه های آینده باید منتظر یک رکورد شکنی جدید در این شاخص اقتصادی باشیم؛ اتفاقی که به مفهوم بی ثباتی بیشتر اقتصادی، افزایش هزینه های زندگی و فشار بیشتر روی طبقه متوسط و کم درآمد جامعه و «گرانی» است.

حسن روحانی در زمان رقابت های انتخاباتی در سال 1392 یکی از شعارهای اصلی و وعده های خود را روی کاهش تورم و حتی تک رقمی کردن آن گذاشته بود، وعده ای که البته به آن عمل کرد. بانک مرکزی اسفند 1396 یعنی حدود یک سال و 4 ماه پیش رسما اعلام کرد:« نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به اسفند‌ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند‌ماه ۱۳۹۵ معادل ۹.۶درصد است.» و این به معنی تک نرخی شدن و تحقق وعده روحانی بود، اما این موضوع چندان پایدار نماند و طولی نکشید که سیم های مهار تورم باردیگر از دست دولت خارج شد و این شاخص با سرعت رو به افزایش گذاشت تا جایی که در کمتر از یک سال و 4 ماه بیش از 30 درصد رشد کرد و در عمل همه خون و دل هایی که از ابتدای دولت روحانی تا سال 1396 به مدت حدود 4 سال دولت مردان برای کنترل و کاهش تورم خورده بودند ظرف کمتر از دو سال از بین رفت و حالا نرخ تورم در آخرین اعلام بانک مرکزی به 40.2 درصد رسیده است. براساس گزارش بانک مرکزی «نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ به ٤٠.٤ درصد رسیده » که از پایان نیمه اول سال ۱۳۹۲ تا کنون بی‌سابقه است. علاوه بر اعلام بانک مرکزی مرکز آمار ایران هم روز سه‌شنبه اعلام کرد که نرخ درصد تغییر شاخص کل تورم در تیرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۴۸ درصد رسیده است. این به معنی آن است که خانوارهای ایرانی طی تیرماه گذشته به طور متوسط ۴۸ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٧ برای خرید سبد مصرفی کالا و خدمات خود هزینه کرده‌اند. براساس گزارش مرکز آمار ایران، شاخص قیمت در تیرماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال گذشته برای گروه «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٧١.٨ و ٣٨.٤ درصد افزایش یافته است. رشدی که عامل اصلی آن را در خروج آمریکا از برجام و شروع دوباره تحریم ها دنبال کرد. سیر صعودی تورم از تیرماه سال ۱۳۹۷و پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران با گذشتن از ۱۰.۲ درصد آغاز شد و حالا به 40.2 رسیده است.

حسن روحانی رییس‌ جمهوری در دی ماه سال 1393 در کنفرانس اقتصاد ایران گفته بود:« دولت یازدهم سال گذشته (سال 92) کار خود را در یک شرایط خاص اقتصادی آغاز کرد که تیتر آن رکود تورمی است، که شاید تیتر گویای وضعیت اقتصاد کشور باشد. اینکه در دو سال پیاپی رشد اقتصادی کشور، منفی 6.8 و منفی 1.9 بود. اینکه رقم تورم از مرز 40 درصد عبور کرده بود. اینکه کشور از لحاظ بازار پولی و شرایط ارزی، در تلاطمی قرار داشت که پیش‌بینی آینده را دشوار می‌نمود . اینکه دولت دارای بدهی‌های هنگفتی به نظام بانکی، پیمانکاران و شرکت‌های متنوع بود . اینکه دولت در شرایطی بود که از لحاظ روابط و سیاست خارجی، فروش آنچه که می‌خواست بفروشد و خرید آنچه که می خواست بخرد با مشکلات فراوان توأم بود و ده‌ها و ده‌ها مشکل دیگر که شما می‌دیدید و در زندگی روزمره شما مشاهده می‌شد، در آن شرایط کار آغاز شد.» با گذشت حدود 5 سال از این سخنرانی و دستاوردهای اقتصادی بسیاری که دولت در این سال ها به دست آورد حالا دوباره بیم آن می رود که دوباره اقتصاد ایران در همان گردابی بیفتد که روحانی خود از آن سخن گفته بود. اتفاقی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هم اکنون نیز با سرعت زیاد به سمت آن در حرکت هستیم و رسیدن تورم به عدد 40.2 و قرار گرفتن در رکود تورمی نشانه های مهم آن است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر