کاهش بیشتر قیمت ارز منتفی است؟

دلار دوباره وارد کانال 12 هزار تومانی شد

تاريخ 1398/05/01 ساعت 12:15

نرخ دلار در هفته گذشته حتی قیمت۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان را نشان داده بود، اما در حال حاضر به قیمت ۱۲ هزار تومان معامله می‌شود.

با اینکه تقریبا نیمه دوم تیرماه دلار کانال 11 هزارتومانی را تجربه کرد و به نظر می رسید رو به آرام گرفتن و رسیدن به قیمت های پایین تر است، اما با در چند روز پایانی تیرماه و اولین روز مردادماه، دوباره به کانال 12 هزار تومانی برگشت.

به گفته کارشناسان و گزارش های مختلف، افزایش تنش ها در خلیج فارس، نفت‌کش ها و پهپادها و از طرفی گم شدن یک میلیارد دلار دولتی باعث شده که این اسنکناس سبز امریکایی دوباره به کانال 12 هزا رتومانی برگردد.

تا 31 تیرماه، تنها قیمت دلار آزاد وارد کانال 12 هزار تومانی شده بود، اما روز سه شنبه، دلار صرافی بانک ها هم کانال 12 هزار تومانی را نشانه گرفت.

به این ترتیب، اولین روز مردادماه، قیمت دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی با افزایش ۱۰۰ تومانی بار دیگر به کانال ۱۲ هزار تومان وارد شد.

صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را نسبت به روز گذشته ۱۰۰ تومان افزایش دادند؛ به طوری که قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۲ هزار تومان است.

نرخ دلار در هفته گذشته تا مرز ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان عقب نشینی کرد، اما در حال حاضر به قیمت ۱۲ هزار تومان معامله می‌شود. به این ترتیب در یک هفته گذشته بهای این ارز ۷۰۰ تومان رشد کرده است. همین نوسانات قیمت ارز خود دلیلی برای عدم کاهش قیمت دیگر محصولات وابسته به این زنجیره است. زمانی که قیمت ارز ثبات نداشته باشد، حتی اگر دلار به 10 هزار تومان هم برسد، اما ثبات نداشته باشد،

صرافی‌ها همچنین امروز هر یورو را به قیمت ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان خریدند و ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان فروختند که نسبت به روز گذشته تغییری نداشته است.

 

*روسای بدشانس

اقتصادآنلاین در گزارشی به بررسی افزایش قیمت دلار طی دوره ریاست چهار رییس بانک مرکزی پرداخته است. طبق این گزارش، بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت دلار بین سال‌های۹۲ تا ۹۷ یعنی دوران ریاست ولی‌الله سیف بر بانک مرکزی، بیشترین افزایش قیمت را از سال ۱۳۸۶ تا به امسال تجربه کرده است. در دوران ریاست سیف بر بانک مرکزی کشور، نرخ دلار از ۳۱۷۷تومان در روزهای آغازین مدیریت وی، به ۱۱۴۰۰تومان در روزهای پایانی زمامداری‌اش رسید و این یعنی قیمت این ارز پرطرفدار در بازه زمانی چهار ساله حدود ۲۷۶درصد گران شده است.

محمود بهمنی در سال‌های۸۸ تا ۹۲ سکان بانک مرکزی را در دست گرفت و دومین مدیری است که نرخ ارز در دوران فعالیتش با رشد چشمگیری مواجه شد. دلار در زمان فعالیت وی با ۲۲۵درصد افزایش، از ۹۷۷تومان به ۳۱۷۷تومان رسید.

طهماسب مظاهری رییس یکساله بانک مرکزی بود و دلار در دوران مدیریت او فقط حدود ۴درصد گران شد. بر این اساس قیمت دلار در سال۱۳۸۶ حدود ۹۳۶تومان بود که در سال۸۷ به ۹۷۷تومان رسید. احتمالا مدت زمان کوتاه ریاست مظاهری در بانک مرکزی، نمی تواند باعث قضاوت درستی در عملکرد مدیریت نرخ ارز داشته باشد.

طبق بررسی‌های انجام شده؛ قیمت دلار، مرداد ماه سال گذشته و همزمان با آغاز به کار عبدالناصر همتی به عنوان رییس کل جدید بانک مرکزی ۱۱۴۰۰تومان بود. ارزش این ارز پرطرفدار به رغم نوسان‌های قیمتی که پشت سر گذاشت، در آخرین روز تیرماه امسال ۱۱۹۰۰تومان ارزش‌گذاری شد و این یعنی؛ هر دلار آمریکا طی یک سال اخیر، فقط ۴درصد رشد قیمت را در کارنامه خود ثبت کرده است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر