پایتخت از نظر فعالان اقتصادی بدترین شرایط را در امنیت سرمایه گذاری دارد

افول امنیت سرمایه گذاری در کشور

تاريخ 1398/04/31 ساعت 09:29

فعالان اقتصادی سه مولفه «عمل نکردن مسئولان ملی به وعده‌های داده شده»، «عدم احقاق حقوق قانونی در ادارات دولتی» و« اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی» را به عنوان نامناسب‌ترین مولفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری ارزیابی کرده اند.

در شرایطی که دولت تلاش می کند تا با کاهش و ثبات نرخ ارز در بازار و اجرای مشوق هایی مانند اقامت 5 ساله برای سرمایه گذاران خارجی، امنیت سرمایه گذاری در کشور را تضمین کند، آخرین بررسی های مرکز پژوهش های مجلس که مربوط به پاییز سال گذشته است و به تازگی منتشر شده، نشان می دهد که شاخص امنیت سرمایه گذاری روندی رو به کاهش داشته است. براساس این گزارش امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در پاییز 1397، 6.43 واحد از 10 (10 بدترین حالت) ارزیابی شده است در شرایطی که در بررسی های تابستان این شاخص 6.32 بوده است و این به معنی افزایش 0.11 واحدی و نامناسب‌تر ارزیابی شدن شرایط است.

فعالان اقتصادی مشارکت‌ کننده در این پیمایش، در پاییز 1397 سه مولفه «عمل نکردن مسئولان ملی به وعده‌های داده شده»، «عدم احقاق حقوق قانونی در ادارات دولتی» و« اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی» را به عنوان نامناسب‌ترین مولفه‌های امنیت سرمایه‌گذاری ارزیابی کرده اند. مرکز پژوهش های مجلس چهار دوره است که سنجش فصلی شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران را به صورت متوالی انجام می دهد که این شاخص همیشه روندی رو به افت داشته است و مفهوم آن نامناسب‌تر شدن امنیت سرمایه‌گذاری در کشور است که عملا به تعطیلی کسب و کارها و واحدهای تولیدی، خروج سرمایه ها از واحدهای تولیدی و فعالیت های اقتصادی تولید محور و حتی خروج سرمایه ها از کشور منجر شده است. یافته های بررسی های انجام شده همچنین نشان می دهد که تهران به عنوان پایتخت کشور ناامن ترین فضا را برای سرمایه گذاران داشته است. در این پژوهش، استان‌های تهران، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام نامناسب‌ترین و استان‌های خراسان جنوبی، سمنان و قم مناسب‌ترین وضعیت را از نظر شاخص امنیت سرمایه‌گذاری نسبت به سایر استان‌ها در پاییز 1397کسب کرده‌اند.

 کدام صنایع بدترین شرایط را داشته اند؟

فعالان اقتصادی در این پایش، بدترین ارزیابی از وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری را در حوزه صنعت (شامل همه صنایع و موارد مرتبط با ساختمان) و بهترین ارزیابی را در حوزه‌های هتل، رستوران، تهیه و توزیع غذا، نفت خام و گاز طبیعی و حوزه تأمین آب و برق و گاز ارائه کرده‌اند. این برای دومین بار است که فعالان اقتصادی بدترین ارزیابی را نسبت به بخش صنعت اعلام می کنند. در تابستان 1397نیز فعالان اقتصادی بدترین ارزیابی را در حوزه صنعت ارائه کرده بودند، اما بهترین ارزیابی از وضعیت شاخص امنیت سرمایه‌گذاری به حوزه ارتباطات و توزیع (اعم از حمل‌ونقل، انبارداری، عمده‌فروشی و خرده‌فروشی) اختصاص داشته که در پایش فصل پاییز جای خود را به حوزه‌های هتل، رستوران و... داده است. علاوه براین ها یکی دیگر از شاخص هایی که در گزارش آخر مرکز پژوهش های مجلس مورد توجه فعالان اقتصادی قرار گرفته است؛ « اختلال در کسب‌وکار بر اثر تحریم‌ها» است که نشان می دهد به اعتقاد فعالان اقتصادی اثرات سوء تحریم ها بر اقتصاد و عملکرد دولت بسیار زیاد بوده است.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر