مجمع جهانی اقتصاد

بخش خصوصی می تواند به کاهش بحران پناهجویان کمک کند؟

تاريخ 1398/04/30 ساعت 12:11

وارد یک شهر می شوید، درحالیکه تنها بخش کوچکی از بزرگسالان همراه شما می توانند کار کنند، یک کسب وکار راه بیندازند یا کالا و خدمات بخرند. این جملات که برای شما به سختی قابل تصور است، حقیقت زندگی پناهجویان را شکل می دهد.

براساس آمار سازمان ملل، جابه جایی اجباری در جهان به بالاترین سطح ممکن رسیده است. بیش از 70.8 میلیون نفر از جمعیت جهان در حال جابه جایی اند. بحران هم چنین ادامه می دهد و هیچ علائمی از فروکش کردن آن وجود ندارد. وضعیت مهاجران اغلب با کلماتی چون فشار و تقلا توصیف می شود اما چه می شود اگر ما این کلمات را با ظرفیت، فرصت و خدمات جایگزین کنیم؟

پناهندگان فقط پنهاهنده نیستند. آن ها می توانند کارفرما و کارگر، کارآفرین و مشتری هم توصیف شوند. این نقطه همان جایی است که بخش خصوصی باید وارد شده و راه حل های طولانی مدت خود را برای پناهجویان و جوامع میزبان عملی کند.

IFC یک موسسه مالی بین المللی گزارشی با عنوان بخش خصوصی و پناهجویان: راه های رسیدن به تعادل را تهیه کرده است.  این گزارش در می سال 2019 پس از بررسی 170 طرح در خاورمیانه و آفریقا تهیه شده است.

در این گزارش پنج روش اصلی برای  پیوند جامعه میزبان و بخش خصوصی شناسایی شده است:

1)استفاده از ظرفیت های فناوری و مهارت های فنی برای فراهم کردن حمایت های بشردوستانه، آموزش و خدمات مالی.

2)توسعه خدمات از طریق کسب وکارهایی که نیازهای پناهجویان با آن سازگار است.

3)توانمندسازی شغلی پناهجویان با برگزاری دوره های آموزش شغلی و کارآفرینی.

4)پیوند پناهجویان با زنجیره ارزش از طریق استخدام آنان به طور مستقیم یا کار با سرمایه گذاران کوچکی که پناهجویان را استخدام می کنند.

5)ایجاد کسب وکارهایی که خدمات و کالای متناسب برای پناهجویان را تولید می کند.

البته کمک بخش خصوصی به کاهش بحران پناهجویان به این پنج مسیر محدود نمی شود. بیش از نیمی از شرکت های خصوصی اعلام کردند که علاقه دارند همکاری خود را با جوامع میزبان برای کاهش بحران پناهجویان بیشتر کنند اما با کمبود اطلاعات از بازار، منابع مالی و عدم توانایی در یافتن شرکای محلی مناسب مواجه شده اند.

ظرفیت این بازار غیرقابل انکار است. در کمپ کاکوما در کنیا، پناهجویان 2100 کسب وکار را راه اندازی کردند و ارزش این اقتصاد براساس مصرف خانوار در سال 56 میلیون دلار برآورد شده است.

برای استفاده از ظرفیت حداکثری پناهجویان سیاست هایی در جوامع میزبان لازم است تا امکان کار و راه اندازی کسب وکار از سوی پناهجویان را تسهیل کند. سازمان هایبشردوستانه و دولت های میزبان باید با اعمال سیاست های لازم و برقراری ابزارهای مالی جدید گسترش فعالیت های اقتصادی مرتبط با پناهجویان را توسعه دهند.

هرچند بخش خصوصی در این زمینه در حاشیه قرار داشت اما طی چند سال گذشته، تغییرات زیادی رخ داده است. برای مثال IFC از شرکت های خاورمیانه ای برای سرمایه گذاری و گسترش خدمات خود در جوامع میزبان پناهجویان حمایت می کند. هرچند با تقویت مسئولیت اجتماعی در جوامع مختلف نگاه عمومی به پناهجویان در حال تغییر است اما شکاف هایی در بسیاری از بخش ها، از جمله انرژی، فناوری، خدمات مالی، آموزش و بهداشت و درمان وجود دارد که باید پر شود.

شاید مهم تر از همه این  ها، تغییر ذهنیت مردم جهان در این باره است. اکنون جهان در نقطه عطفی قرار گرفته و فرصتی برای مشارکت اقتصاید پناهجویان از طریق نوآوری فراهم شده است. با تعامل با پناهجویان است که بشر می تواند به راه حل های مناسب برای حل این بحران برسد. هرچند بخش خصوصی عهده دار همه مسئولیت ها در این زمینه نیست، اما نمی توان نقش هسته ای آن در پیاده سازی راه حل های بلند مدت در حل بحران را نادیده گرفت.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر