بودجه لایروبی احیای قنوات تخصیص داده نشد

قنات زنده می شود؟

تاريخ 1398/04/04 ساعت 14:10

بی مهری به قنات طی سال های گذشته به ضرر محیط زیست و منابع آب تمام شده است. وزارت جهاد و نیرو از لزوم احیای قنات می گویند اما بودجه ای برای حفظ قنوات در نظر گرفته شده است؟

هرچند بارش های سیل آسای اوایل سال جاری بخشی از نگرانی دولت درباره کمبود مایه حیات را برطرف کرده اما دغدغه مدیریت صحیح منابع آب به ویژه در بخش کشاورزی که بیش از 80 درصد هدررفت آب در آن رخ می دهد، هم چنان باقی است. وزیر جهاد کشاورزی در اخرین اظهار نظر درباره آبخیزداری از الزام احیای قنات گفت. به گفته حجتی، امروز دولت توجه ویژه‌ای به حوزه آبخیزداری دارد و خیرین در این بخش فعالیت مناسبی دارند و دولت نیز تسهیلاتی در این زمینه اختصاص داده است. از سویی دیگر نیز شاهد مشارکت بهره‌برداران و روستاییان در این حوزه هستیم و مجمع خیرین آب که تشکیل شده، می‌تواند به ویژه در زمینه قنات پشتیبانی‌های مناسبی داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت:«در دهه‌های اخیر مسأله‌ی قنات مورد بی‌مهری قرار گرفته اما مسئولان وزارت نیرو برخلاف دهه‌های گذشته اعلام کردند که آنچه باعث تعادل‌بخشی و پایداری محیط زیست می‌شود، احیای قنوات در کشور بوده که نشان‌دهنده توجه آن‌ها به این موضوع است».

طی سال های گذشته کشاورزی بیشتر به سمت استفاده از چاه به جای قنات حرکت کرده اما تجربه سال های اخیر نشان می دهد که حفر افقی کاریز به جای عمودی که از دیرباز در فلات ایران سابقه داشته برای حفظ منابع آب موثرتر است.  از گذشته تاکنون ۵۰ هزار رشته قنات در ایران وجود داشته که از این تعداد تنها ۳۵ هزار قنات فعال هستند و مابقی قنات‌ها به دلیل خشکسالی و دخالت های غیراصولی انسانی خشک شده و از بین رفته‌اند. به گفته کارشناسان روند نابودی قنات ها طی پنج دهه اخیر شدت یافته است. عامل عمده از بین رفتن قنات ها در ایران پس از 25 قرن،  استفاده از فناوری های حفر چاه های نفت برای حفر چاه آب اعلام شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در سال 96 اعلام کرده که در ردیف بودجه دولتی 90 میلیارد تومان برای لایروبی قنوات پیش بینی شده است اما احیای قنوات در سراسر کشور به همیاری بیشتر مردم نیاز دارد. حجتی گفت: «در صورتی که مردم سهم خود را بپردازند دولت نیز کمک های قابل توجهی به لایه روبی قنات ها خواهد کرد». باوجود تاکید وزیر اما در سال جاری نماینده مردم تفرش در مجلس به دلیل عدم اختصاص بودجه لایروبی قنوات در این شهرستان به وزیر جهاد کشاورزی تذکر داد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر