ترکیب یک تیم موفق

تاريخ 1398/04/02 ساعت 13:30

یک مدیر با کفایت در این برهه از اقتصاد کشور که دوره حساسی محسوب می‌شود، باید بسیار با تدبیر عمل کند و به جای انتقاد مکرر از وضع موجود به دنبال راهکارهای عملیاتی برای تقویت اقتصاد باشد.

فریال مستوفی

یک مدیر با کفایت در این برهه از اقتصاد کشور که دوره حساسی محسوب می‌شود، باید بسیار با تدبیر عمل کند و به جای انتقاد مکرر از وضع موجود به دنبال راهکارهای عملیاتی برای تقویت اقتصاد باشد. مدیریت اتاق باید از توانایی لازم و عزم جدی برای تحقق این اهداف برخوردار بوده و به این منظور برنامه مشخصی داشته باشد تا صدای بخش خصوصی را به مراجع تصمیم‌گیری رسانده و به معنای واقعی حامی بخش خصوصی باشد و بتواند با توجه به تعاملات سازنده‌ای که با دولت دارد منعکس‌کننده چالش‌ها و مشکلات بخش خصوصی و همچنین انتظارات این بخش از دولت باشد. از این طریق می‌توانند به تحقق اهداف بخش خصوصی در سطح کلان اقتصاد کشور همت گمارند.
ترکیب یک تیم موفق
هیات‌رئیسه اتاق باید افرادی از بدنه و خانواده بخش خصوصی باشند که به بد و خوب و مشکلات این بخش مسلط و تجربه کار تجاری داشته باشند. اتاق‌ها می‌‌توانند با تولید اطلاعات اقتصادی و انتقال آن به مراجع تصمیم‌سازی کشور، موجب ارتقا کیفیت تصمیمات و رشد و شکوفایی اقتصادی و تسهیل فضای کسب‌‌و‌کار شوند، ولی برای نیل به این مقصود به حمایت و همراهی دولت نیز نیاز است. به‌طور کلی معتقد هستم که یک مدیر مناسب به‌عنوان نماینده بخش خصوصی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

سابقه فعالیت تجاری عملی و داشتن تجربه لازم در زمینه فعالیت‌های تجاری،

شناخت کافی از بخش‌های مختلف اقتصادی و داشتن اطلاع کلی از چالش‌ها و وضعیت بخش‌های مختلف اقتصادی،

تسلط بر مذاکره داخلی و بین‌المللی و داشتن دیپلماسی اقتصادی و تجاری،

برخورداری از قدرت تعامل گسترده با سه قوه و دفاع از خواسته‌های بخش خصوصی در این مجامع؛

اشراف کلی به قوانین مورد نیاز فعالیت بنگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی؛

حضور موثر در مراجع تصمیم‌گیری در ارتباط با تدوین قوانین مناسب و...

تخصیص وقت کافی برای رسیدگی به مسائل تشکل‌ها و کمیسیون‌های اتاق و همچنین داشتن روحیه مسوولیت‌پذیری بالا

تقویت روحیه کار گروهی و استفاده از هم‌اندیشی و کار جمعی جهت سرعت‌دهی به تحقق اهداف اتاق

پرهیز از نگرش سیاسی
تلاش برای معرفی و شناساندن پتانسیل و ظرفیت بخش خصوصی به سرمایه‌گذاران خارجی جهت افزایش همکاری بین حوزه‌های مختلف اقتصادی (بانکداری، تولیدی، بازرگانی و...) در جهت جلوگیری از عملکردهای موازی و ایجاد هم‌افزایی بیشتر .

اولویت‌ بندی مسائل بر اساس میزان اثرگذاری آن بر بهبود وضعیت اقتصاد.

رعایت اخلاق حرفه‌ای
همت گماردن به جهانی شدن اقتصاد کشور از طریق بسط روابط تجاری و آموزش‌های مناسب.

ارائه راهکارهای عملی و خلاقانه برای حل مشکلات محیط کسب‌وکار حرفه‌ای.

استفاده از پتانسیل نسل جوان و بسط مفهوم جانشین‌پروری.

ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری از طریق فراهم ساختن بسترهای لازم و ایجاد شفافیت و در نتیجه کوشش برای سلامت اقتصاد.

در این راستا باید بر مشارکت فعالانه کمیسیون‌های تخصصی در تصمیم‌سازی‌ و تصمیم‌گیرهای اتاق تاکید شود و صرف حضور فیزیکی اعضایی که به دلیل مشغله بالا، حاضر به گذاشتن وقت برای تحقیق و مطالعه در موضوعات مختلف مطرح در جلسات اتاق نیستند فایده‌ای نخواهد داشت.

اتاق به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی باید واقعا ثابت کند که برازنده این عنوان است و شخصا اعتقاد دارم که به این منظور اتاق باید کارهای اساسی انجام بدهد. یکی از این کارها ارتقای توانایی کارشناسی اتاق است و این موضوع می‌تواند با استفاده از ظرفیت نسل جوان و جا انداختن مفهوم جانشین‌پروری در وهله اول باعث تغییر تفکر سنتی و در وهله دوم تقویت تشکل‌ها و انجمن‌ها شود و این امر خود توانایی اتاق را در نهایت بالا خواهد بود.

منیع: روزنامه دنیای اقتصاد


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر